3. zápas finále - preview

09.05.2009 00:31

Boj o primát v slovenskej extralige mužov speje do svojho záveru. V 3. zápase sa AB Cosmetics Pezinok opäť predstaví pred svojím publikom.
V prvom zápase finále si Nitra z Pezinka odniesla víťazstvo, no v ďalšom nedokázala uspieť na vlastnej pôde a Pezinok si vzal späť výhodu domácej palubovky v záverečných bojoch. V druhom finálovom zápase teda zvíťazili Pezinčania nad Nitrou o 2 body (80:78). V tomto zápase rozhodol najmä vynikajúci výkon hosťujúceho rozohrávača Lorenza Williamsa, autora 31 bodov. „Výkon Williamsa mal vplyv na vývoj zápasu, je predsa prvým rozohrávačom, takže ťarcha zodpovednosti je najmä na ňom ako na tvorcovi hry. Veľmi dôležité však bolo naše nasadenie v obrane. Samozrejme, výkon Williamsa bol obdivuhodný. Lorenzo si veril, išla mu streľba tak to využíval. Dokázal však zapojiť do hry aj ostatných hráčov, čo bolo tiež veľmi dôležité,“ zhodnotil výkon Williamsa Daniel Babiš. Na druhej strane sa najvýraznejšie presadil americký rozohrávač Nitry, Eugene Lawrence, ktorý zaznamenal 24 bodov. Za domácich sa presadil ešte Ľuboš Pohánka s 15 bodmi či Andrej Červenka s 13 bodmi. Pridali sa k nim aj Tomek (12 bodov) a Votroubek (11 bodov). No aj ich výkon nedokázal zastaviť Pezinok a najmä Williamsa. Tomu úspešne sekundoval len Matas Niparavičius s 19 bodmi, no nikto iní neprekročil dvojcifernú hranicu, čo však na domácu Nitru stačilo. „Do zápasu sme išli s jasným úmyslom vyhrať a odčiniť tak domácu prehru. Ďalšie zaváhanie sme si nemohli dovoliť. Oveľa lepšie sme bránili ako v domácom zápase, boli sme koncentrovaní, mali lepší pohyb,“ odpovedal p. Babiš. V zápase nenastúpil Andrej Lukjanec pre virózu.
Zápas na pezinskej pôde sa bude niesť v bojovnom duchu, keď si Pezinok musí ustrážiť domáce prostredie a Nitra sa bude opäť snažiť svojho súpera prekvapiť a znovu zvíťaziť. Na jednej či druhej strane sa tréneri spoliehajú na svojich legionárov. Lorenzo Williams, Matas Niparavičius, Kevin Houston u trénera Černického a Eugene Lawrence, Dametri Hill či Stanislav Votroubek u trénera Urbana. Williams v poslednom dueli predviedol, že je vo svojom tíme takmer nenahraditeľný a pod košom sa viac presadil Niparavičius, čo bolo iste spôsobené aj nedôrazom domácich obrancov. Dametri Hill nemal svoj deň, keď nezaznamenal ani jeden bod. Jeho hra bude teda v nasledujúcom zápase veľmi dôležitá, bez neho je totiž Nitra veľmi oslabená. „Družstvá sa poznajú, takže obaja tréneri vedia od koho aké nebezpečenstvo hrozí. Očakávam vyrovnaný kvalitný basketbal v podaní oboch družstiev vo vynikajúcej atmosfére, ako tomu bolo i doteraz,“ predpovedal p. Babiš.
V tomto zápase bude dôležité, ako zahrajú opory na jednej či druhej strane a či sa k jednotlivcom pridá celý kolektív. Každý bodík bude nesmierne dôležitý. Tak isto bude rozhodovať úspešnosť streľby či trojkové pokusy.
Či sa podarí Nitre opäť zaskočiť svojho súpera na jeho palubovke alebo si Pezinok už udrží vlastnú pôdu a ujme sa vedenia v sérii 2:1? To sa dozvieme už v sobotu večer.

probasket.cz, autor: Jana Sýkorová