Aj s Bielorusom, Nemcom a Práznovským

25.08.2009 08:51

Mozaika tímu basketbalistov Nitry sa skladá, chýba už len posledný dielik, rozohrávač.

V pondelok večer sa objaví na tréningu basketbalistov BK SPU Nitra pivot Peter Práznovský. „Ústne sme dohodnutí, zostáva podpísať zmluvu,“ prezradil horúcu novinku manažér klubu Juraj Polák. Do tímu pribúdajú aj legionári, predstavme si novú dvojicu.

 

S požehnaním Kudriavceva

V piatok večer priletel z Minska cez Prahu bieloruský reprezentant Konstantin Jafremov. Hráč na pozíciu krídelníka (201 cm, 23 rokov) má zatiaľ skúsenosti z domácej ligy, kde sa raz tešil z titulu. Obliekal dresy Vitaluru Minsk a Grodna. „Prišiel som do Nitry, pretože chcem pozdvihnúť úroveň mojej hry. Slovenská liga je lepšia ako bieloruská,“ povedal nám mladý muž, ktorý hral za Bielorusko na ME „20“ v roku 2006.

V kontrakte má dvojtýždňovú skúšobnú dobu. „O Nitre mi dosť prezradil krajan Saša Kudriavcev, ktorému sa tu páčilo. Povedal mi doslova: keď ťa volajú, tak choď. Po sezóne som sa stal voľným hráčom, tak som prišiel. O Slovensku som si medzitým zisťoval informácie cez internet,“ dodal rodák z mesta Osipovič, kde má manželku Kristínu a 6-mesačnú dcéru Milanu.

Silnými stránkami „Kosťu“ by mohli byť obrana, doskoky, ako aj presná ruka. V bieloruskej lige strieľal 14 bodov na zápas. Na prvom tréningu sa bude hlásiť v pondelok o pol desiatej.

 

Nemec si vybral Nitru

Tréner Urban má v kádri aj nemeckého tínedžera Dennisa Czepczynskeho. Jeho priezvisko znie poľsky, kde aj niekoľko rokov žil. Doma je v Braunschweigu. „S basketbalom som začal pred šiestimi rokmi. Prvý rok nebol ľahký, ale zaťal som zuby a stále som sa zlepšoval. Náš mládežnícky tím bol päťkrát za sebou majstrom Dolného Saska a dvakrát majstrom severného Nemecka. V 18 rokoch som v jednom turnajovom zápase strelil 83 bodov. V poslednej sezóne som nastupoval za tímy Braunschweigu striedavo v prvej aj druhej lige,“ predstavil Dennis v krátkosti svoju basketbalovú cestu.

Prečo vlastne zamieril Nemec na Slovensko? „Potrebujem získať viac zápasových skúseností a u nás sa mladí hráči ťažšie dostávajú na palubovku. Chcem ukázať, čo je vo mne. Slovensko a hlavne Nitra sa mi javí ako skvelé miesto. Cítim sa tu výborne a veľmi dobre si rozumiem so spoluhráčmi,“ hovorí Dennis. Je po prvýkrát preč z domu, kde sú mama a brat jeho najlepšími priateľmi. „Takisto mi bude chýbať moja priateľka, s ktorou som už tri roky. Ale čo sa má stať, stane sa. Môj cieľ je stať sa basketbalovým profíkom, urobím všetko pre to, aby som ho dosiahol,“ povedal odhodlaný mladý sympaťák z Nemecka.

 

MARTIN KILIAN, MY Nitrianske noviny (24.8.2009)