Astrum Levice – BK AX SPU Nitra 91:75

14.02.2009 21:30

Astrum Levice – BK AX SPU Nitra 91:75 (25:27, 26:12, 19:19, 21:17)
Najviac bodov: Miloševič 27 (4 trojky), Lutovský 19, Klár 15 - Fapšo 20, Hill 17, Lawrence 10
TH: 23/15 - 28/21, fauly: 24 - 23, trojky: 10 - 6, rozhodovali: Hlinka - Margala, Hančík, 1600 divákov

Derby  medzi Levicami a Nitrou začal Marko Samanovič trojkou v 15. Sekunde, Miloševič následne pridal ďalšie dva body a tak Levičania rýchlo získali 5 bodové vedenie. Od tohto momentu však hostia začali mať mierne navrch, presadzoval sa Peter Fapšo(9 bodov v prvej štvrtine) a tak bol stav krátko pred koncom prvej časti 22-27 v prospech Nitry. V poslednej sekunde prvej štvrtiny však Nitrania nezmyselne faulovali Miloševiča pri ďalekonosnej trojke, ten následne premenil 3 trestné hody a náskok Nitry sa stenšil len na dva body.

Levičania nastúpili do druhej štvrtiny bez Miloševiča(autor 11 bodov v prvej časti) a napriek jeho absencii Levice výrazne zlepšili svoju hru, najmä obrannú činnosť. Výborne pokryli Hilla, nútili strielať Nitranov z nepripravených pozícií a často nitrianske prihrávky končili v aute alebo rukách dravých Levičanov. Levice v tejto časti hrali veľmi dobre aj v útoku, pekne kombinovali, darila sa im streľba z diaľky a tak skóre rýchlo narastalo v prospech domácich. Nitriansky rozohrávač Lawrence nemal zrovna vydarený prvý polčas, keď k 5 bodom(streľba 1/5) pridal 6 stratených lôpt čo vyústilo v polčasové 12 bodové vedenie Levíc.

Nitra začala druhý polčas šnúrou 8-2, keď sa presadzoval najmä Hill, ktorý ťažil z dobrých prihrávok Braňa Tomeka. Najbližšie k otočeniu zápasu boli Nitrania v 7. minúte tretej štvrtiny, keď bolo vedenie Levíc iba 5 bodové, avšak Lawrence a Fapšo zahodili dve jasné situácie pod košom, Levice spravili rýchlo šnúru 9-0 a tým vlastne nedopustili drámu v poslednej štvrtine zápasu. Iskierku nádeje ešte vykresal Fapšo, keď so sírenou trafil trojku a upravil na 70-58.

Ľuboš Pohánka 5 bodmi v rade na začiatku štvrtej štvrtiny znížil na 70-63, ale opäť Nitra pokazila nahrávky, nepremieňala vyložené pozície a tak dnes s chuťou hrajúci domáci celok si bezpečne ustrážil svoje vedenie, ktoré ešte v závere vďaka Klárovi a Miloševičovi zveladil na konečných 91-75 pre Levice.

Tretie tohtosezónne derby vyhrali úplne zaslúžene Levičania, nakoľko ukázali viac snahy, ale aj rozvahy a presnosti v zakončovaní. Nitra dnes mohla uspieť, ale 23 strát je jednoduchio priveľa, navyše úspešnosť streľby spod koša bola veľmi nízka. Dnes sa trápil najmä trojnásobný MVP mesiaca Eugene Lawrence, ktorý na 10 bodov potreboval až 13 pokusov z poľa. Síce rozdal svojim spoluhráčom 9 asistencií, ale stratil 7 lôpt. Podobne “úspešní“ boli aj Hill a Fapšo, ktorý stratili po 6 lôpt. Z hráčov Nitry možno vyzdvihnúť azda len výkon Braňa Tomeka, ktorý za 20 minút na ihrisku dal 8 bodov(4/6 streľba), doskočil 8 lôpt, nestratil ani jednu a 3 krát nezištne prihral Hillovi do jasnej podkošovej situácie. Nitranom chýbala aj väčšia koncentrácia na zápas, keď sa v dôležitých momentoch nedokázali dotiahnuť na súpera, Fapšo s Ivanom vyrobili dva úplné zbytočne úmyselné fauly a súhra v obrane takisto viazla. Pred stredajším zápasom proti Pezinku má teda nitriansky tím vedený skúseným trénerom “mexom“ Urbanom čo zlepšovať, ale všetci veríme, že stredu sa bude hrať v hale SPU kvalitný basketbal so šťastným koncom pre BK AX SPU Nitra.

A splnili sme kľúče k výhre, ktoré sme uverejnili pred zápasom?

• vyhnúť sa foul-trouble(problémy s faulami) našich kľúčových hráčov ÁNO

Vo foul-trouble sa ocitol iba Ľuboš Pohánka, naopak naši američania nemali problémy s faulami až do konca zápasu.