BK AX SPU Nitra – majster Slovenska v sezóne 2008/2009

21.05.2009 14:56

Pred štyrmi rokmi, Nitra ešte pod hlavičkou K- Cero, oslávila historicky prvý majstrovský titul. Potom nasledovali tri sezóny so štvrťfinálovým sklamaním.  To prvé, po zisku titulu, bolelo najviac, keď bola Casta SPU zložená zo skúsených borcov, na čele s Lukjancom, či Ridzoňom. Potom nastala obmena, keď si dres Nitry oblieklo viacero mladých hráčov, či už Rendla, Grznár, Žiak, Hašan alebo Vido. Nitre v týchto neúspešných sezónach chýbal spoľahlivý stredný rozohrávač, ktorý by mohol zásobovať svojich spoluhráčov kvalitnými prihrávkami a takisto sa nebál sám zakončiť. Aj pred týmto ročníkom extraligy to s postom playmakera vyzeralo pod Zoborom otázne, no na poslednú chvíľu sa zjavil mladík z Brooklynu Eugene Lawrence a ukázal sa ako zlatým ťahom nitrianskych manažérov. Od začiatku sa s tímom výborne zohral, dokázal pripraviť svojim spoluhráčom čisté pozície, z ktorých vedeli vyťažiť. Jeho herné štatistiky po sezóne sú nasledovné : priemer 17,8 bodov, 7 asistencií a 4,7 doskoku na zápas.

Do tímu zverencov trénera Urbana prišla aj dvojica Peter FapšoĽuboš Pohánka. Obaja po nevydarených sezónach. Bol to riskantný ťah, no obaja v priebehu sezóny ukázali, že vedia byť veľkými oporami a nemalým dielom sa zaslúžili o zisk zlatých medailí.

V mužstve BK AX sa rozhodol naďalej pôsobiť aj veterán Dametri Hill. Svoju povesť nezastaviteľného muža pod košom potvrdzoval od prvého až do posledného zápasu. V play off sa síce nevyhol výkyvom formy, no veľmi rýchlo sa dostal do svojej optimálnej pohody a priestor pod košom patril opäť tomuto 35 ročnému Američanovi.  Najväčší otáznik visel nad Branislavom Tomekom. Pivotom, ktorý bol v sezóne 2004/2005 jedným z hlavných strojcov prvého titulu pre Nitru. Potom však pre neho nastalo viac obdobie starostí ako radosti. Po prvej operácii kolena sa dokázal vrátiť na palubovky, no v poslednom zápase základnej časti sezóny 2006/2007 na palubovke Lučenca si to jeho koleno odnieslo opäť a nastala pre neho nútená ročná pauza. V tejto sezóne sa Braňo znova vrátil na palubovku a na radosť všetkých nitrianskych priaznivcom sa mu zdravotné problémy vyhli. Jeho herná pohoda a istota postupne narastala a fantasticky vyvrcholila vo finálovej sérii, keď s Hillom boli pre pezinských pivotov neudržateľnou dvojicou.

Nitra sa v priebehu sezóny vyhýbala obmene kádra , jedinou posilou sa už po piatich kolách stal český reprezentant Stanislav Votroubek. V rozhodujúcich momentoch preukázal pevnú ruku pri streľbe za tri body a takisto prehľad a skúsenosti. V niektorých zápasoch sa síce od neho čakalo viac, no svoj výkon pravidelne  vygradoval smerom k najdôležitejším zápasom. Avizoval sa aj príchod Denisa Mujagiča. Nitrianski funkcionári sa v rozhodovaní neunáhlili a bývalú hviezdu slovenských paluboviek napokon neangažovali.

Kapitánom sa pred začiatkom sezóny stal Andrej Červenka. Počas letnej prípravy utrpel nepríjemné zranenie chrbta, čo ho brzdilo pri herných činnostiach, v ktorých vynikal. No podobne ako u Tomeka a Votroubeka jeho forma vo finále vystúpila k maximu a patril k najlepším hráčom i strelcom na ihrisku.

Zo spomínaných mladíkov, ktorí obliekali dres Nitry sa najviac zviditeľnil Roman Vido. Ukázal herný progres, predovšetkým v základnej časti dostával množstvo príležitostí a trénerovi sa odmeňoval kvalitnými výkonmi a stal sa platným hráčom na palubovke. Vo finále už treba aj skúsenosti a tie Roman stále iba zbiera, čo bolo pri niektorých situáciách cítiť.

Netreba zabúdať ani na Romana Ivana, ktorý z postu striedajúceho hráča bol dôležitým momentom prvého finálového zápasu a Juraja Hašana a Ladislava Stojanova. Obaja mladíci dostali vo finále príležitosť zahrať si.

Tento tím si prvé miesto za výkony a hru v tomto roćníku titul zaslúžil. V Slovenskej extralige začalo rezonovať nové meno. Tak ako minulý rok exceloval Lorenzo Williams, tento rok mu veľkého konkurenta vytvoril Eugene Lawrence. Ich vzájomné súboje boli ozdobou sezóny 2008/2009! A takisto predsezónny cieľ Nitry – baviť fanúšikov- sa naplnil do bodky.

probasket.cz, autor: Stanislav Findra