Bojovnosť Nitranov na Prievidzu nestačila

09.03.2016 20:58

Štvrťfinálová séria medzi Nitrou a Prievidzou sa dnes sťahovala pod Zobor. Zverenci Petra Semana mali príležitosť na domácej palubovke priebežný stav zdramatizovať a sériu vyrovnať. Sympatický výkon mladíkov z Nitry však na vicemajstra nestačil. Bojovnosť im umožnila skorigovať výsledok na rozdiel dvadsiatich bodov (56:76). V sobotu cestujú "semanovci" opäť na Hornú Nitru.

Vstup do zápasu nevyšiel Nitranom podobne ako v zápase na palubovke vicemajstra. 5 bodov hosťujúceho hráča Marića zabezpečilo vedenie baníkov. Tí si ho natiahli na pribežný stav 6:13. Chyby na strane domácich, ktoré znamenali stratu lopty, mali za následok poľahky naskakujúce body Prievidze. V piatej minúte zápasu dostal priestor na palubovke aj Marian Kysela. Nitriansky rozohrávač si nezahral od novembra, no po vyliečení zraneného ramena, mu dal tréner Peter Seman šancu nastúpiť. Ani in však nezabránil už desaťbodovému inkasovanému manku, po ktorom nasledoval oddychový čas Nitry. Po ňom však prišli ďalšie body hosťujucého celku. Skóre NItry mierne upravil šiestimi bodmi v rade pivot Juraj Šimončík. Bodku za prvou periódou dal v podobe trojky mladý Kadáši, ktorý posunul Prievidzu cez hranicu 30 bodov. Vyzeralo to, že stretnutie bude mať pre Nitru priam katastrofický scenár. Nitrania sa nevzdávali aj napriek nepriaznivému stavu bojovali. Postupne eliminovali chyby v obrane, ktoré sprevádzali úvodnú štvrtinu. Dokázali zabrániť viacerým streleckým pokusom hostí, no tí si svoj náskok naďalej udržiavali. Po koši Pejoviča a premenenom trestnom hode Novysedláka odchádzali vysokoškoláci do šatní za nepriaznivého stavu 27:47.

Po výmene strán bojoivný výkon NitranoV naberal grády. Snaha o udržanie kroku so súperom sa zverencom Petra Semana nedala uprieť. V prvom zápase Nitranom v závere stretnutia dochádzali sily. Naopak, v tomto dueli sa fyzicky baníkom priam vyrovnali. O tom svedčal aj výsledok tretej periódy. "Semanovci" nedopustili ďalšie vysoké inkasované manko. V ich neprospech hrali hlavne nepremenené strely a zahodený jasný kôš Adama Sameka. V záverečnej časti hry padol kôš na strane Nitry pakmer po dvoch minútach hry z rúk hosťujúcého Jašša. Po ďalśich chybách, ktorých sa dopustili domáci hráči, už bol priebežný stav 42:69 v neprospech Nitranov. Po košoch spoza trojkového obluka v podaní Simiča a Stojanova sa mladíci spod Zobora dostali opäť na rozdielovú  hranicu 20 bodov. Tú si udržali až do záveru stretnutia. Prievidza to aj napriek výhre v pomere 76:56 nemala s vysokoškolákmi také jednoduché. Nitrania sa pasovali s vicemajstrom, ktorého slovenskí mladíci odohrali menej ako 2 minúty, do poslednej sekundy. Štvrťfinálovú sériu síce nezdramatizovali, no prípadnú rozlúčku so sezónou v meste pod Zoborom zvládli s cťou. Vyraďovacie boje play-off Eurovia SBL medzi týmito rivalmi pokračujú v sobotu. Baníci majú v rukách postupový mečbal a môžu definitívne rozhodnúť o svojom postupe do semifinále. No ako sa s touto výzvou popasujú hráči Nitry?

MBK SPU Nitra - BC Prievidza 56:76 (16:33, 11:14, 13:17, 16:12)

Nitra: Štefek 10, Stojanov 10, Novysedlák 9, Simič 8, Pejovič 6 (Šimončík 10, Kysela 3, Samek)

Prievidza: Körner 14, Marič 13, Wisseh 11, Rostampour 9 (10 dosk.), Jašš 5 (Batina 13, Stanojevič 6, Kadáši 3, Vojtek 2, Bulík, Pasovský)

Stav série: 0:2

Rozhodovali Lamoš, Doušek a Turček, TH: 9/6 - 23/17, fauly: 25 - 19, trojky: 6 - 7, 5 OCH: 35. Kysela

Divákov: 350

Peter Seman (tréner Nitry): "Keď sa pozrieme na svetelnú tabuľu, vidíme, že Prievidza dosiahla 76 bodov, čo je pre nás skvelá vizitka. Keď som videl hráčov Prievidze, tak dnes si víťazstvo odrobili. Nebol to ani pre nich ľahký zápas. My sme boli fyzickí. To nám chýbalo celú sezónu. Všetci sa dnes Prievidzi vyrovnali silovo."

Miljan Ćurović (tréner Prievidze): Sme spokojní. Myslím si, že sme sa nezaťažili na 100 percent. Kontrolovali sme priebeh celého zápasu. Myslím si, že my sme dnes odohrali solídny zápas. Hrali sme toľko, koľko sme potrebovali. Nitra bojovala, hrala fakt dobre, musím ich pochváliť, odohrali dobrý zápas.

Juraj Šimončík (hráč Nitry): "Od úvodu sme sa snažili udržať krok so súperom. Spravili sme však chyby, dostali sme ľahké koše a z toho pramenil rozdiel, ktorý si Prievidza vytvorila v prvej štvrtine. Pokúšali sme sa ho stiahnuť celý zápas. S naším výkonom môžeme byť spokojný. Ideme ešte bojovať do Prievidze."

Richard Korner (hráč Prievidze): "Vyhrali sme a to je asi jedine pozitívum tohto zápasu. Určite máme na viac ako sme dnes ukázali. Nitra bola dnes bojovnejšia a viac chcela. My sme vyzerali zaspato. Musíme sa snažiť a do budúce zápasu to rozhodne vylepšiť."

Autor: Daniela Okošová/mbknitra.sk