Červenka z majstrovskej Nitry do Děčína

07.06.2009 16:30

Pred piatimi rokmi skúšal šťastie v druhej nemeckej bundeslige, ale v drese Freiburgu neuspel. Už po pár týždňoch sa vrátil na Slovensko a v dobre známom a prajnejšom prostredí pokračoval v tvrdej práci. Odchovanec levického basketbalu Andrej Červenka zakončil túto etapu ako kapitán Nitry, ktorej výraznou mierou prispel k zisku majstrovského titulu.

Prišiel správny čas na druhý pokus presadiť sa v zahraničí. Po vydarenej sezóne si to namieril do Děčína, ktorý dlhodobo patrí medzi špičku najvyššej českej súťaže. „Absolvoval som prehliadku u fyzioterapeuta, ktorá bola pre klub v podstate východisková. V uplynulej sezóne som si totiž zranil chrbát. Po rozhovoroch s trénerom a manažérom som štvordňovú skúšku skončil podpisom zmluvy na dva roky. V podstate, mali o mne už predtým dostatok informácií,“ povedal pre eBasket.sk mladý krídelník.

Hráč schopný alternovať na pozícii rozohrávača, ale aj nižšieho pivota, je po krátkom pobyte v treťom tíme uplynulého ročníka spokojný. „Družstvo sa stretlo prvýkrát od skončenia sezóny. Absolvoval som s nimi štyri tréningy. Prostredie je výborné. V mojich očiach ideálne pre ďalšie napredovanie mojej kariéry. Po krátkom pobyte mám dobrý dojem. S trénerom som na záver absolvoval rozhovor o mojich úlohách v družstve,“ prezradil Červenka.

Napriek tomu, že ide do celkom nového prostredia, úlohy na palubovke by sa nemali príliš odlišovať od tých, ktoré mal pod vedením Ľubomíra Urbana. „Tréner si zakladá na defenzíve. Všetci hráči majú dostatok priestoru. Dostal som aj odporúčania, na ktorých veciach by som mal počas dvojmesačnej pauzy pracovať,“ povedal 197 cm vysoký basketbalista a doplnil: „Zo Slovenska odchádzam s vizitkou majstra. Idem do kvalitnejšej ligy aj lepšieho družstva, kde budem musieť zabojovať o minutáž. Mám rád nové výzvy. Podľa mňa je tento prechod zvládnuteľný. Záležať však bude len na mne.“

Děčín sa o služby Andreja Červenku zaujímal už pred rokom a po úspešnej sezóne iba oprášil predchádzajúce kontakty. Vtedy sa však hráč rozhodol, že ešte rok počká, hoci mu nikto nevedel zaručiť, že záujem príde aj po tento sezóne. „Treba povedať, že som asi urobil dobre. Vyhral som prvý seniorský titul a posunul som sa ďalej,“ povedal dvadsaťštyriročný Červenka a dodal: „Nitre chcem popriať všetko dobré do novej sezóny. Určite bude ťažké obhájiť pozíciu. Takisto chcem trénerovi Urbanovi a ostatným poďakovať za štvorročnú spoluprácu.“

ebasket.sk, autor: Martin Galajda