Chce titul bakalára a medailu

10.02.2009 18:52

Medzi najskúsenejších hráčov nášho tímu patrí Roman Ivan. Nie každý však vie, že aj s tromi krížikmi na chrbte ešte pravidelne sadá do školských lavíc. Náš rozhovor sme začali práve touto témou.

                                         

- Roman, povedz nám na úvod niečo o tvojom štúdiu.

- Študujem trénerstvo na Fakulte športu Prešovskej univerzity. Je to diaľková forma, do školy chodím každý pondelok. Nacestujem sa teda dosť. Som v treťom ročníku. V zimnom semestri som urobil už päť skúšok, ešte mi zostáva jedna. Tento školský rok by som chcel zakončiť úspešným zvládnutím bakalárskych skúšok. Na univerzite som začal študovať, keď som hrával za Košice. Štúdium beriem vážne, dá sa to stíhať.

- Chceš teda v budúcnosti pôsobiť ako basketbalový tréner?

- To ukáže čas, nie je to vylúčené. Mám ambície stať sa trénerom. Zvládnutie štúdia je prvý krok k tomu, aby som mohol spájať moju budúcnosť s basketbalom.

- Do Nitry si prišiel pred play off minulej sezóny. Ako zatiaľ hodnotíš tento ročník?

- Sme na treťom mieste, takže nemôžeme byť nespokojní. V lete sme nevedeli, aký káder sa tu zloží, ale naše umiestnenie určite nie je dielom náhody, ale odrazom určitej kvality. Aj na našu hru sa dá pozerať. A myslím si, že to bude ešte lepšie a lepšie.

- Ty si zvykol vo svojej kariére hrávať viac minút, než sa ti dostáva v tejto sezóne. Čo na to hovoríš?

- To je záležitosť trénera. Kým vyhrávame, tak všetko je v poriadku. Ide o víťazstvá tímu, nie o to, kto hrá koľko minút. Na začiatku sezóny som mal problémy s lýtkom, šance sa chopili ďalší chalani. To je v poriadku, rešpektujem to. Najdôležitejšie je, že mužstvu sa darí, hoci samozrejme aj ja sa snažím aj v tréningu zabojovať, aby som si zahral čo najviac.

- Začína sa nadstavba, Nitra je v hornej šestke. Budú ťažšie zápasy mužstvu na prospech?

- Podľa mňa iba Košice a Dolný Kubín sú slabší súperi, ostatné celky sú dosť vyrovnané. Samozrejme, je lepšie hrať v hornej šestke, napríklad zápasy s Pezinkom či Prievidzou nám určite môžu veľa dať. Ale nedovolím si tvrdiť, že Poprad či Inter majú horší tím ako napríklad Banská Bystrica, hoci sú v dolnej šestke.

- Čo hovoríš na naše mužstvo?

- Máme dobre zložený, vyvážený káder. Na každý post sú dvaja hráči, čo je dobré aj v tréningovom procese. Keď hráme na tréningu piati na piatich, má to úroveň, dá sa to porovnať so zápasom. Kvitujem to, nie je to pravidlom v každom klube. V tomto kalendárnom roku sme zatiaľ nehrali veľa majstrovských zápasov, tak sme čas využili na poctivý tréning. Aj zranenia nás v tejto sezóne zatiaľ obchádzajú, treba si trikrát zaklopať, aby to vydržalo.

- Ako sa v Nitre cítiš?

- Partia je výborná a dobré výsledky jej utužovaniu len pomáhajú. Väčšina chalanov bývame na internáte blízko seba.

- Zvyknete víťazstvá aj trochu oslavovať?

- Ani nie. Dúfajme, že oslavy si necháme na záver sezóny. Podľa mňa máme na to, aby sme prešli cez prvé kolo play off a hrali o medailu.

- Čo ťa potešilo v tejto sezóne extraligy?

- Je dobré, že liga priťahuje divákov do hľadiska. Príkladom sú plné domy v Prievidzi, v Leviciach, ale aj inde je výborné prostredie. Aj v Nitre vlani proti Pezinku v play off to malo grády. Každému športovcovi sa dobre hrá pred takou kulisou. Ja verím, že ako sa bude blížiť play off, aj v Nitre bude chodiť ešte viac ľudí do hľadiska.