Fantastická finálová dráma pre Pezinok!

07.05.2009 18:53

Včerajšie finále ukázalo, že oba tímy sú v ňom zaslúžene. Dráma, ktorý sa odohrala v posledných sekundách duelu nenechala sedieť ani jedného diváka v hale SPU. Z výhry sa napokon zaslúžene tešili hostia, keď Nitru počas celého zápasu nepustili ani raz do vedenia.
V úvode ostali domáci zaskočení, keď kopili fauly a chyby a obhajca titulu za z trestných hodov nemýlil. Prvých deväť bodov BK AX zaznamenal jediný hráč, Tomek. Na Lawrenca hral osobnú obranu Marek Kozlík a svoju úlohu zvládol. Geno sa len ťažko dostával k rýchlym prienikom a zakončeniam. Náskok Pezinka najmä vďaka dvojici Williams Niparavičius už v prvej štvrtine narástol na 12 bodov. Druhá desaťminútovka sa niesla v podobnom duchu. Domáci nedôsledne bránili a tak sa otváral priestor pre Williamsa, ktorý bol v zápase neudržateľný. Pri jeho trojkách bolo cítiť akú má istotu a po vnikoch pod kôš ostávali domáci hráči len v role štatistov. Výsledok prvého polčasu hovoril jasnou rečou 33 : 44. Prvých dvadsať minút však len predznamenalo to, čoho budú diváci svedkami v ďalšom piebehu druhého finále.
Zverenci trénera Urbana začali v tretej štvrtine postupne sťahovať dvojcifernú stratu a po trojke Červenku v 28. minúte to bolo už len 59 : 60. No záver patril opäť Lorenzovi Williamsovi a trojkou v poslednej sekunde tejto časti hry zvýšil na 61 : 68.
Karty pred poslednými 10 minútami boli rozdané. Nervozita v rukách aj nohách oboch tímov narástla natoľko, že niekoľko minút sa hralo bez bodov a nepresnosti sa striedali na jednej, či druhej strane. Keď však Snopko štyri a pol minúty pred koncom poslal trojkou hostí do desaťbodového vedenia, zdalo sa, že je rozhodnuté. Nitra však nezložila zbrane a po po trojke Pohánku 49 sekúnd pred koncom vyrovnala skóre na 78 : 78. To sa už v hale fandilo po stojačky a zápas vrcholil.  Všetko napokon rozhodol 29 sekúnd pred koncom Niparavičius, keď úspešne zakončil spod koša. Následná snaha Nitry vyrovnať už bola márna, tak sa z výhry, treba povedať zaslúženej, tešili hráči vedení trénerom Černickým.
Skvelé predstavenie, vedené dirigentmi Williamsom a Lawrencom skončilo úspechom prvého menovaného. Lorenzo bol jednoducho neudržateľný. Na včerajšej výhre hostí mal nemalý podiel aj spomínaný Kozlík, či skúsený Niparavićius. Ukázalo sa aj to, prečo je pre Nitru Hill tak dôležitým článkom. Americký obor sa celý zápas trápil a nezaznamenal ani jediný bod, na čo musel tréner Urban reagovať častými zmenami a Tomek to pod košom, napriek veľkému chceniu, neutiahol.
 Ak bude séria pokračovať v rovnakom duchu, môže sa o nej ešte dlho hovoriť ako o skutočnom vrchole sezóny 2008/2009. Séria sa sťahuje do Pezinka, kde si jeden celok už vybojuje matchball.

probasket.cz, autor: Stanislav Findra