Hráčom roka Lawrence, získal aj ďalšie tri ocenenia

17.06.2009 18:22

Hráčom roka extraligy mužov sa v odbornej ankete eBasket.sk stal rozohrávač AX SPU Nitra Eugene Lawrence. O jeho jasnom triumfe rozhodli slovenskí basketbaloví novinári a členovia Združenia mužských basketbalových klubov. Tvorca hry majstrovského celku získal aj ďalšie tri individuálne ocenenia, keď sa stal aj rozohrávačom roka, zahraničným hráčom roka a nováčikom roka. V minulom ročníku zaznamenal priemerne 17,9 bodu, 5,3 doskoku, 6,4 asistencie a 2,3 získanej lopty na zápas. Svoju dominanciu potvrdil aj ziskom štyroch ocenení zo šiestich možných pre hráča mesiaca. Ďalšou odmenou za výkony mladého Američana je miesto v prvom tíme All-Stars.

Tohtoročné hlasovanie sa skončilo s nitrianskou prevahou, keď až sedem z dvanástich individuálnych ocenení putovalo pod Zobor. Nitra získala štyri z piatich hlavných cien. Okrem Lawrenca dostali poctu medzi pivotmi Dametri Hill a kormidelník majstrovského celku Ľubomír Urban medzi trénermi. Ťažkotonážny pivot AX SPU obhájil minuloročný a predminuloročný triumf. Hegemóniu „vysokoškolákov“ narušil iba Igor Majoroš, ktorý sa v tesnom súboji s Pavlom Bosákom stal krídelníkom roka. Líder Komárna je aj v prvom tíme a slovenskom tíme All-Stars.

Z dvanástich ocenení sa radovali hráči zo šiestich klubov. Slovenským hráčom roka je dvojnásobný hráč mesiaca a opora Interu Bratislava Vincent Polakovič. Cena pre defenzívneho hráča uplynulej sezóny sa ušla Marekovi Kozlíkovi, ktorý je jediným zástupcom vicemajstra z Pezinka medzi tuctom ocenených. Pred rokom sa radoval z trofeje pre nováčika roka. Mladým hráčom roka (1988 a mladší) je talent z Dolného Kubína Miroslav Žilík. Najlepším striedajúci hráčom roka sa stal Nitran Stanislav Votroubek a najväčší nárast výkonnosti v porovnaní s predchádzajúcou sezónou zaznamenal podľa odborníkov Košičan Michal Baťka.

V prvom tíme All-Stars sú okrem Lawrence a Majoroša aj Lorenzo Williams, Vincent Polakovič a Dametri Hill. Iba pivot Nitry bol v tíme sezóny aj pred rokom a dokonca aj pred dvoma rokmi. Druhý tím All-Stars tvoria Gregory Immink, Pavel Bosák, Andrej Lukjanec, Peter Mičuda a Gabriel Szalay. Domáci tím All-Stars je tentoraz v zložení Róbert Nuber, Andrej Červenka, Igor Majoroš, Vincent Polakovič a Gabriel Szalay.

Sezóna 2008/2009
Hráč roka: Eugene Lawrence (AX SPU Nitra)
Rozohrávač roka: Eugene Lawrence (AX SPU Nitra)
Krídelník roka: Igor Majoroš (MBK Rieker Komárno)
Pivot roka: Dametri Hill (AX SPU Nitra)
Tréner roka: Ľubomír Urban (AX SPU Nitra)

Zahraničný hráč roka: Eugene Lawrence (AX SPU Nitra)
Slovenský hráč roka: Vincent Polakovič (Inter Bratislava)
Defenzívny hráč roka: Marek Kozlík (AB Cosmetics Pezinok)
Nováčik roka: Eugene Lawrence (AX SPU Nitra)
Mladý hráč roka (1988 a mladší): Miroslav Žilík (BK Dolný Kubín)
Najlepší striedajúci hráč roka: Stanislav Votroubek (AX SPU Nitra)
Najväčší nárast výkonnosti (MIP): Michal Baťka (Slávia TU Košice)

Prvý tím All-Stars:
Eugene Lawrence (AX SPU Nitra)
Lorenzo Williams (AB Cosmetics Pezinok)
Igor Majoroš (MBK Rieker Komárno)
Vincent Polakovič (Inter Bratislava)
Dametri Hill (AX SPU Nitra)

Druhý tím All-Stars:
Gregory Immink (HBK Prievidza)
Pavel Bosák (HBK Prievidza)
Andrej Lukjanec (AB Cosmetics Pezinok)
Peter Mičuda (AB Cosmetics Pezinok)
Gabriel Szalay (HBK Prievidza)

Domáci tím All-Stars:
Róbert Nuber (BK 04 AC LB Spišká Nová Ves)
Andrej Červenka (AX SPU Nitra)
Igor Majoroš (MBK Rieker Komárno)
Vincent Polakovič (Inter Bratislava)
Gabriel Szalay (HBK Prievidza)

ebasket.sk, autor: Martin Galajda