Kosa: Každý basketbalista musí mať tie najvyššie ambície

20.12.2012 20:15

Žilinský rodák Viliam Kosa si už na Nitru zvykol. Pochvaľuje si dobrý kolektív a verí, že so svojím novým klubom dosiahne úspech.

 

Prečo si sa rozhodol hrať práve basketbal?

"Môj tatko bol hokejovým trénerom a brat tiež hrával hokej, takže skúsili zlanáriť aj mňa k tomuto športu. Mňa však vždy na štadióne oziabali nohy, tak som zistil, že hokej pre mňa nebude (smiech). Susedia chodili na basketbal, tak som sa k ním pripojil a týmto sa začala aj moja basketbalová kariéra."

 

Priblíž nám svoju basketbalovú kariéru.

"Od svojich 7-8 rokov sa venujem basketbalu a celú svoju kariéru som prežil v Žiline. Prešiel som všetkými vekovými kategóriami, od mladších mini žiakov cez juniorov až k hlavnému družstvu mužov. So Žilinou som zažil všetko, postup do extraligy, všetky úspechy aj pády. Bohužiaľ, minulý rok sa to rozpadlo v Žiline, a tak som bol nútený si hľadať nové pôsobisko."

 

Čo vravíš na Nitru a na svojich spoluhráčov?

"Som rád, že som v Nitre, podarilo sa skombinovať dobrý kolektív, s ktorým fungujeme na ihrisku, ale aj mimo ihriska. Je to cítiť aj na zápasoch, keď sa ľudia na nás pozerajú, že aj tá lavička žije, že držíme spolu, nefunguje nejaké selektovanie, podporujeme sa pri každom koši. Snažíme sa proste fungovať ako jedna dobrá partia, a to nás posúva ďalej. Dosť často mi to pripomína Žilinu."

 

Čo by si radil medzi svoje najväčšie basketbalové zážitky?

"Vždy ma tešil nejaký úspech, či už to bola nejaká trofej, ktorú sme získali ako malí chlapci alebo len obyčajné víťazstvo, cítiš také zadosťučinenie za tvoju svoju robotu, že obetuješ svoj čas a toto sú tie veci, ktoré ťa posúvajú dopredu, lebo vieš, že to robíš dobre. Medzi najväčšie úspechy, ktoré som dosiahol v Žiline, patrí určite postup do extraligy a zisk 3. miesta, vtedy sa zišla dobrá skupina hráčov."

 

Aké máš basketbalové ambície?

"Každý, kto vykonáva nejakú činnosť, či už je to basketbal alebo robota, by mal mať len tie najvyššie ambície. Ja sa snažím byť najlepší v tom, čo robím, v čom som dobrý. Samozrejme, ambíciou je zisk titulu alebo iného ocenenia, snažím sa vždy odvádzať 100% výkon pre kolektív, aby sme na konci naplnili ambície."
 

Ak by bola možnosť, odišiel by si hrať basketbal aj mimo Slovenska?

"Ak by bola možnosť, tak áno, ale všetko záleží od okolností. Určite by som si chcel splniť niečo iné."

 

V čom by si sa chcel zlepšiť v basketbale?

"Človek by mal byť vždy na seba náročný, takže je určite čo zlepšovať. Určite by som niečo lepšie vystrúhať zo svojej drevenej pravej ručičky (smiech)."

 

Aké ciele by chcel dosiahnuť s Nitrou?

"Samozrejme len tie najvyššie, žiaden tím v našej extralige predsa nejde do toho, že bude nám stačiť napríklad 6. miesto. V tomto nie som iní ani ja, ani moji spoluhráči, ani vedenie, preto s Nitrou by som chcel získať v tejto sezóne titul, ktorý bol pre mňa premiérovým."

 

Máš nejaký obľúbený tím?

"V tomto som ako Švajčiarsko (smiech), ja fandím tomuto športu, rád sa proste nezaujato pozerám na basketbal."

 

Ako sa ti pozdáva tréningová záťaž v Nitre?

"Ja som spokojný s tréningami, páčia sa mi ranné tréningy, kde si svoje človek odrobí to, čo má, a potom v tréningu máš proste vždy voľnosť, môžeš si zastrieľať, ísť do fitka, takže sa mi páči tá rozdielnosť tréningov. Každý tréning je iný ako ten predošlý, nepadneš do takého stereotypu. Tieto tréningy sú oproti tým žilinským také zábavnejšie. Máš také svoje voľné pole pôsobnosti. Toto robíš z takého vlastného presvedčenia, že chceš po tom tréningu robiť niečo, makať na sebe, zlepšovať sa."

 

Čo by si chcel odkázať nitrianskym fanúšikom?

"Chodievajte na basketbal, fandite, my sa z toho radujeme a chceme taktiež robiť radosť aj my vám. My dáme energiu vám, a na oplátku ju nám vrátite späť, nie nadarmo sa hovorí, že často je rozhodujúcim faktorom šiesty hráč, a tým sú diváci. My tam chodievať budeme (smiech)."

 

Ako sa ti páči Nitra?

"Nitra je fajn mesto, ja mám radšej menšie mestá, všetko je na jednej kope. Bol som milo prekvapený. Mám dobrý pocit z tohto mesta."

 

Čo robíš, ak práve netrénuješ?

"Ak sa nevenujem trénovaniu, tak sa venujem priateľke a štúdiu (smiech). Som aktívny človek, rád chodím na hory, k moru, hrám beachvolejbal, som proste človek, ktorý nerád sedí doma."

 

Ako to vyzerá u teba s vianočnými darčekmi?

"V tomto môžem ďakovať sestre, pretože ona zabezpečuje nákupy každoročne. Keď už je kúpa na mne, tak si to nechávam na poslednú chvíľu."

 

Čo by si chcel popriať fanúšikom k vianočným sviatkom?

"Chcem im popriať, aby prežili pokojné a príjemné vianočné sviatky. Nech vkročia do nového roku úspešne a nech si nájdu cestu na basketbal aj po sviatkoch."

bknitra.com