Kosa: Najdôležitejšie je zostať pri zemi

06.12.2012 16:25

Aj po víkendovom 16. kole sa na čele extraligy basketbalistov udržala Nitra. A to aj napriek domácej prehre s Komárnom (61:73). Ak by však dnes na palubovke Spišskej Novej Vsi zaváhala a Levice by uspeli proti Prievidzi, na čelo tabuľky by sa vďaka lepšie zvládnutému vzájomnémú zápasu (81:66) predrali práve Levičania. Zatiaľ však prvá priečka patrí Edymax Nitra!

 

Na dôvody, čo robí z Nitry aktuálne prvý tím extraligy, sme sa pýtali letnej posily Viliama Kosu. Obávaný strelec z väčších vzdialeností sa zamyslel: "Bude to tým, ako sa nám podarilo odohrať niektoré zápasy. Ideme od zápasu k zápasu. To, že teraz kraľujeme tabuľke, je len výsledok našej tvrdej práce. Nepasoval by som nás do pozície ládra, takú formuláciu by som nepoužil. Do nej nás pasuje tabuľka, aj vy, novinári, ale my sa len snažíme ísť od zápasu k zápasu, ako som už povedal. Či budeme naozajstným lídrom, uvidíme až po sezóne. Teraz je však priskoro na hodnotenie. Najdôležitejšie je zostať pri zemi a neulietavať už po prvej štvrtine, možno tretine sezóny." Dnes sa Nitrania predstavia na pôde Spišskej Novej Vsi, ktorá po pomalom štarte hrá v dobrej forme. Možnosť, že by Nitra prišla po tomto stretnutí o vedúce postavenie, nie je podľa Kosa pre ním strašiakom: "Vravím, neulietavame na tom, že sme prví. Necítime sa odrazu ako favoriti. Extraliga je veľmi vyrovnaná a každý môže zdolať každého, to je fakt. My sme víťazili aj vďaka tomu, že sme dodržiavali taktické pokyny a plnili sme to, čo sme si povedali. Ale ťažko teraz hovoriť o nejakých favoritoch, lebo môžete byť chvíľu hore, potom prehrať dva-tri zápasy a byť dole."

 

Ako sme už spomenuli, v sobotu Nitrania nezvládli dôležitý duel proti Komárnu. Pred zápasom pritom vládlo v tábore "vysokoškolákov" odhodlanie vrátiť lodiarom tesnú prehru 91:95 zo siedmeho kola. Viliam Kosa nám vtedy povedal: "U nich sme prehrali, po prvom polčase to bolo dosť natiahnuté, koniec bol však vyrovnaný a skončilo sa to len o pár bodíkov. Či im máme čo vracať? V Komárne to nevyšlo, doma sme v lepšej pozícii, takže áno, dá sa povedať, že im máme čo oplatiť."

 

Zápas však Nitranom nevyšiel, konečné skóre 61:73 nehovorí nič o tom, ako sa zverenci Ľubomíra Urbana trápili a ako mali Komárňania v niektorých úsekoch navrch. Aj Viliam Kosa mohol po stretnutí len sklamane konštatovať: "Komárno hralo výborne v obrane. Neviem, či nás to prekvapilo, alebo čo. Boli sme na to pripravení, ale stále sme nevedeli nájsť recept, ako to prelomiť. Čo k tomu dodať? Hostia diktovali tempo, zápas mali od začiatku pod kontrolou, už polčas bol o dvadsať bodov. Ale musíme sa z toho poučiť a ísť ďalej."

 

Mimochodom, keď spomíname Kosu, po prestupe do Nitry má žilinský odchovane ako striedajúci hráč v aktuálnej sezóne priemer vyše 5 bodov na zápas. To je o čosi menej ako v uplynulých sezónach v Žiline, kde popri legionároch patril medzi kľúčových hráčov tímu BK Váhostav-SK. V tomto ročníku najviac zažiaril v 13. kole proti Interu. Pohľad do štatistík na 17 bodov, 4 doskoky a 2 asistencie mlčí o význame, ktorý mali jeho trojky pre Nitru a o ich dopade na psychiku súpera. Päť zásahov spoza oblúka a jeden individuálny prienik držali hostí v hre. Víťazstvo 89:88 vo vybičovanej atmosfére im napokon zaistila až fatálna chyba v rozohrávke Bratislavčanov a trojka Slovinca Reného Žvana päť sekúnd pred klaksónom.

 

"Záznam z toho zápasu som si pozrel ešte raz a videl som, že sa to dalo zvládnuť úplne inak, aj bez tých nervov. Nakoniec z toho bola dráma, najtesnejší a asi najzaujímavejší zápas. Kto to videl, cítil to napätie a všetko to, čo basketbal vie ponúknuť. Bol to jeden z tých momentov, pre ktoré sa basketbal oplatí nielen hrať, ale aj vidieť," spomína na nedávne dôležité víťazstvo Kosa.

 

Kalašnikov verzus Kosa

Ruský basketbalista Andrej Kirilenko, krídelník Minnesoty Timberwolves, je známy, že pre svoje iniciály A. K., ktoré odkazujú na označenie pušky AK-47, teda slávného "kalašnikova", nosí na drese číslo 47. Analogicky by Viliam Kosa mohol nosiť číslo 58, keďže "kosa" je prezývka mimoriadne vydarenej útočnej pušky československej konštrukcie, "samopalu" Sa vzor 58. Navyše, takisto ako táto zbraň, je aj šikovný rozohrávač dobrý v "boji zblízka", ale presne trafiť vie aj na väčšiu vzdialenosť.

"Ste prví, kto mi to vraví, ale je to dobré," vypočul si ponuku na zmenu čísla dresu pobavený žilinský odchovanec. Po chvíľke však vyhlásil, že predsa len zostane pri osvedčenej pätnástke: "Neviem, či by som menil. Pätnástku mám rád. Nedá sa povedať, že by mi zvlášť prirástla k srdcu, ale nosím ju, odkedy sme so Žilinou začali hrávať extraligu. Páčila sa mi. Nosí ju kamarát, hokejista Mišo Kokavec a aj ďalší kamarát, hokejbalista Robo Kašša. To číslo sa mi zapáčilo, aj keď nemá taký príbeh ako Kirilenkova 47."

Denník Šport 05.12.2012, autor: Adam Solga