Kto pôjde do play-off z prvého miesta?

01.03.2009 15:07

BK AX SPU Nitra má za sebou prvých 5 zápasov nadstavbovej časti. Počínali sme si v nich pomerne úspnešne, keď na úvod sme porazili Banskú Bystricu 74:53. Následne náš tím cestoval na derby zápas do Levíc, kde po sme nepresvedčivom výkone prehrali pomerne vysoko 91:75. Následne nás čakal ťažký domáci súboj s Pezinkom, ktorý naši hráči zvládli na výbornú a vyhrali 104:87. Podobne úspešne si počínali aj u lídra v Prievdizi, kde vyhrali 66:77. Prvú päticu zápasov sme zavŕšili domácou výhrou nad Spišskou v pomere 88:82. Suma sumárum, z 5 zápasov sme vyhrali 4, čo určite nie je zlý výsledok.

 

A ako hrali naši súperi v boji o prvú priečku pred play-off?

 

Pezinok najskôr vyhral doma nad SNV, ale následne zakopol na domácej palubovke s Prievidzou. Potom prišla spomínaná prehra pod Zoborom a pokles formy. Napriek týmto faktom Pezinčania dokázali poraziť po boji Banskú Bystricu a v poslednom kole tesne aj Levice na ich palubovke. HBK Prievidza vyhrala svoj prvý zápas nadstavby doma nad Levicami, potom prišlo prekvapivé, ale zaslúžené víťazstvo v Pezinku. Ďalší súboj hrali baníci doma so SNV a hoci vyhrali, výkonom neoslnili, čo sa prejavilo v nasledujúcom domácom zápase proti nášmu celku, keď po slabom streleckom výkone utrpeli druhú domácu porážku v prebiehajúcej sezóne. V poslednom kole Prievidžania doslova vybuchli v Banskej Bystrici keď prehrali o priepastných 37 bodov. Takže Pezinok aj Prievidza si pripísali zhodne po 3 výhry a 2 prehry, čím sa situácia na čele tabuľky značne vyrovnala, keď všetky tri celky majú pred poslednými 5 zápasmi bilanciu 20-7.

 

Ako by vyzerala tabuľka, keby sa už nehrali žiadne zápasy?

 

Pri rovnosti bodov v tabuľke 3 celkov rozhoduje pre nasadzovanie do play-off mini tabuľka zložená zo vzájomných zápasov Pezinka, Nitry a Prievidze.

 

Poradie výhry prehry skóre
1.Pezinok 3 3 +42
2.Nitra 3 3 +9
3.Prievidza 3 3 -51

Kto pôjde z prvého mieta do play-off, ak bude mať tabuľka 3 lídrov?

 

Pred nami je ešte dosť zápasov a situácia pred play-off môže byt rôzna, ale môže sa stať, že bude rozhodovať spominaná mini tabuľka, v ktorej máme momentálne bilanciu 3-3, rovnako ako Pezinok aj Prievdiza. Čo to ale znamená pre Nitru? Znamená to, že Pezinok má momentálne ďaleko najlepšie skóre zo vzájomných zápasoch, ktoré sa pravdepodobne dramaticky meniť nebude. Ak by si teda napr. každý tím pripísal zhodne po 1 výhre a 1 prehre(za predpokladu, že aj celková tabuľka bude vyrovnaná), tak do play-off pojde z prvého miesta Pezinok, druhá Nitra a tretia Prievidza. Jediný možný spôsob ako touto cestou ísť z prvého miesta je vyhrať aj doma s Prievidzou aj vonku s Pezinkom.

 

Čo ak budú na vrchole tabuľky len dva bodovo vyrovnané celky?

 

V tomto prípade rozhoduju vzájomné zápasy daných tímov. Pre lepšie pochopenie situácie prikladáme alternatívy ako to momentálne vyzerajú vzájomné zapasy líderského tria :

 

Poradie výhry prehry skóre
1.Nitra 2 1 +6
2.Pezinok 1 2 -6

Poradie výhry prehry skóre
1.Prievidza 2 1 -3
2.Nitra 1 2 +3
Poradie výhry prehry skóre
1.Pezinok 2 1 +48
2.Prievidza 1 2 -48

Z uvedených alternatív vyplýva, že ak skončíme na prvom mieste spolu s Pezinkom a v Pezinku vyhráme alebo prehráme maximálne o 5 bodov, tak ideme do play-off z prvého miesta my, v opačnom prípade táto výhoda pripadne minuloročnému majstrovi. Ak by sme boli na čele spolu s Prievidzou a doma vyhrali hocijakým rozdielom, sme prví, ak doma s nimi prehráme, tak ideme z druhého miesta. A ak by sa o prvú priečku delil Pezinok spolu s Prievidzou a majster by v Prievidzi vyhral alebo prehral o menej ako 48 bodov, tak by aj v tomto prípade šli do play-off z prvého miesta Pezinčania.

 

V posledných 5 zápasoch sa môže stať všeličo, no ak by náš tím vyhral všetkých 5 duelov, prvé miesto nám neujde. Je to síce pekná predstava, ale keďže hráme 3 zápasy vonku a len 2 doma, bude to nesmierne ťažké. Ale podobné vyžrebovanie majú aj Pezinok a Prievidza, čiže všetko je otvorené. Pre nás bude podstatné vyhrať domáci duel s Prievidzou a samozrejme s Levicami a pokúsiť sa vyhrať aj v Pezinku, alebo neprehrať viac ako 5 bodovým rozdielom. Naše predpoklady a úvahy sú však len v teoretickej rovine a na otázku ako bude vyzerať konečná tabuľka nám dajú odpoveď až samotné zápasy...