Lawrence ťahúňom Nitry v Prievidzi, séria vyrovnaná

20.04.2009 16:39

Hráči AX SPU Nitra si dokázali v nedeľu večer vziať späť požičané od hráčov HBK Prievidza, v druhom zápase semifinále play-off extraligy zvíťazili na palubovke svojho súpera 76:59 a vyrovnali stav série na 1:1. Tretie stretnutie je na programe vo štvrtok 23. apríla o 18.00 h pod Zoborom.

Domáci nastúpili v nedeľu pred vypredanou halou nielen bez amerického rozohrávača Gregoryho Leeho Imminka, ale aj ďalšieho tvorcu Marka Jašša, ktorý má stále problémy so srdcom. Obaja duel sledovali v civile len z lavičky a od úvodu mohli vidieť najmä výborné predstavenie dvojice hráčov spoza "veľkej mláky“ v drese Nitry - Eugena Lawrencea a Dametriho Hilla. Prvý menovaný dominoval v záverečných štatistikách okrem blokov vo všetkých ostatných ukazovateľoch z nitrianskeho pohľadu, keď zaznamenal 23 bodov (z toho 3 trojky), 4 asistencie, 4 získané lopty a na rozohrávača úctyhodných 6 doskokov. Hill bol doslova neodstaviteľný najmä pod súperovým košom, nikto z prievidzských pivotov si s ním nedokázal poradiť. Navyše mu vynikajúco sekundoval Branislav Tomek, ktorý dosiahol takmer neuveriteľnú 88-percentnú úspešnosť streľby z poľa (z ôsmich pokusov premenil sedem na dvojbodový kôš).

V domácom drese spĺňal prísnejšie kritériá najmä český krídelník Pavel Bosák, celkovo autor 19 bodov. Aj on však svojimi štyrmi neúspešnými trojkovými strelami prispel ku katastrofálnej bilancii spoza oblúka, keďže z 18 pokusov len dva napokon prepadli obručou - oba z ruky kapitána Ľuboša Štorcela. Bosák sa navyše v závere zaplietol do šarvátky s Lawrenceom, odtrhnúť ich od seba museli až spoluhráči. Rozhodcovia napokon túto kontroverziu, ktorá viedla aj k nechutným nepokojom v hľadisku, vyriešili diskvalifikačnou chybou pre prievidzského hráča, zatiaľ čo Američan, po ktorého ataku museli Bosákovi zašiť bradu piatimi stehmi, "inkasoval“ len úmyselný faul.

Znamená to teda, že kouč HBK Ivan Rudež určite nebude môcť vo štvrtok počítať so službami českého krídelníka, o jeho prípadnom väčšom ako jednozápasovom treste môže rozhodnúť disciplinárna komisia Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Naopak, Lawrenceovi licencia zostala a vo štvrtok môže nastúpiť.

Chorvátsky lodivod Prievidze Ivan Rudež po stretnutí nechcel komentovať dianie na palubovke či výkon trojice arbitrov. Zhovorčivejší bol jeden z najskúsenejších hráčov domáceho výberu Viliam Ridzoň, ktorý bol jedným z kľúčových mužov v prvom stretnutí. V nedeľu si však na neho Nitrania už dávali väčší pozor a dovolili mu zaznamenať len štyri body. "Nedokázali sme sa vyrovnať s agresívnou hrou súpera na hranici únosnosti. Prakticky do ničoho nás nepustili a aj tie príležitosti, ktoré sme mali, sme nepremenili. Ťažko hľadať nejaké pozitíva po takomto dueli. Snažili sme sa, ale nevedeli sme nájsť vhodnú protizbraň na súpera. Pokúšali sme sa o vniky, ale tam sme dostávali ´sekery´ a potom sa už s tým nedalo nič robiť. No keď sa pozriem na štatistiku faulov, tak sme asi agresívnejšie hrali my...“ uviedol 33-ročný krídelník.

Ridzoň vo svojej kariére vystriedal viacero klubov a odohral množstvo stretnutí, no tento má u neho jedno prvenstvo. "Takýto zápas som naozaj ešte nezažil. Bolo to zbytočne nervózne, vyhecované. Je jasné, že ide o finále, navyše je to regionálne derby a vzťahy medzi Nitrou a Prievidzou boli vždy napäté. Ale toto... No nedá sa nič robiť, budeme bojovať ďalej. Vo štvrtok sa pokúsime hrať rozumnejšie, musíme sa vyrovnať s ich agresívnou hrou. Snáď nám to začne padať, pretože v tomto dueli sme sa na každý kôš mimoriadne natrápili,“ dodal Viliam Ridzoň.

Hosťujúci tím mohol pochopiteľne odchádzať z Prievidze spokojný. "Úloha pred nedeľňajším zápasom bola jasná - vrátiť na našu stranu výhodu domácej palubovky, čo sa nám podarilo. V ďalšom priebehu série bude dôležitá aj chladnokrvnosť vo vedení jednotlivých duelov, pretože sú tu náznaky rôznych incidentov. Kľúčové bude, aby sa hráči nevyfaulovali a mohli sme kompletní využiť fakt, že budeme hrať v prípade nutnosti rozhodujúci zápas na domácej pôde,“ povedal kouč AX SPU Nitra Ľubomír Urban.

© SITA 2009