Mužská extraliga s novým herným systémom

27.06.2009 19:26

Na piatkovom valnom zhromaždení Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) v hoteli Holiday Inn v Žiline sa rozhodlo, že mužská extraliga počas nasledujúcich troch sezón zmení svoj doterajší herný systém. "Namiesto predchádzajúceho trojkolového sa v ďalších troch ročníkoch bude hrať štvorkolovo, každý s každým dvakrát doma a dvakrát vonku," uviedol v sobotu na poludnie v rozhovore pre agentúru SITA člen Výkonného výboru SBA Justín Sedlák. V porovnaní s minulou sezónou sa zruší nadstavbová časť. Po 44 kolách nasleduje klasické play-off, kde sa stretne prvý tím po základnej časti s ôsmym mužstvom, druhý so siedmym atď.

"Zrušili sme nadstavbovú časť. Ďalšou zmenou je, že posledný tím po základnej časti automaticky vypadne do nižšej súťaže. Jeho miesto medzi slovenskou elitnou dvanástkou zaujme víťaz druhej najvyššej súťaže. Ani Slovenský pohár sa nevyhol zmenám. Namiesto pôvodného Final Four, si to v boji o prestížnu trofej rozdá osem najlepších klubov tabuľky po 22. kole súťaže. Právo usporiadať tento turnaj bude mať aktuálny líder tabuľky po 22. kole. Ak o to nebude mať záujem, dejisko Slovenského pohára sa určí výberovým konaním spomedzi prihlásených uchádzačov," pokračoval Sedlák.

Vo vyraďovacích bojoch sa zmena dotkla série o konečné tretie miesto. Finále sa odohrá rovnako ako v minulosti na tri víťazné zápasy. Stretnutia o bronzové medaily budú len dve. "V prípade zhodného skóre z oboch duelov, súperi zohrajú rozhodujúci tretí zápas," spresnil Justín Sedlák. Hracími dňami naďalej zostávajú streda a sobota, s výnimkou boja o konečnú tretiu priečku. Tam sa bude hrať v utorok a piatok. Odporúčaný začiatok duelov je 18.00 h. "Ak bude mať televízia záujem o vysielanie priameho prenosu z nejakého konkrétneho zápasu, domáci usporiadateľ bude povinný prispôsobiť čas stretnutia požiadavkám televízie. Týmto krokom sa snažíme zatraktívniť slovenský basketbal aj pre divákov pri televíznych prijímačoch," naznačil marketingové plány SBA Sedlák. Už dávnejšie avizovanou zmenou je aj počet legionárov na súpiske jedného družstva a zároveň aj na palubovke. Každé mužstvo môže disponovať troma cudzincami na súpiske. Za legionárov sa však už nepovažujú hráči disponujúci pasom občana Európskej únie.

Vylepšením chodu mužskej basketbalovej extraligy je aj schválenie novej povinnosti voči domácemu usporiadateľovi zápasu. "Ten bude mať povinnosť bezprostredne po prvom polčase poskytnúť prítomným novinárom ako aj zástupcom oboch klubov kompletné štatistické údaje z dovtedajšieho priebehu zápasu," pokračoval člen VV SBA Sedlák.

Do európskych pohárových súťaží organizovaných Medzinárodnou basketbalovou federáciou (FIBA) sa oficiálne neprihlásil žiadny mužský zástupca. A keďže "deadline" podania prihlášok bol 26. jún, v týchto súťažiach nebude mať Slovensko zastúpenie. "Je však možné, že niektoré mužstvo sa prihlási so Stredoeurópskej ligy (CEBL)," dodal na záver Justín Sedlák.

© SITA 2009