Mužskú extraligu zrejme čakajú zmeny

17.06.2009 18:49

Najvyššiu slovenskú súťaž mužov čakajú v nasledujúcej sezóne 2009/2010 niektoré zmeny. "Na utorňajšom zasadnutí výkonného výboru Slovenskej basketbalovej asociácie (VV SBA) by sa malo rokovať o viacerých návrhoch. Tie potom definitívne schválime v piatok 26. júna," povedal pre agentúru SITA prezident SBA Rudolf Petrovský.

Najdôležitejšou je zmena systému súťaže, keďže by sa malo hrať štvorkolovo (každý s každým dvakrát doma - vonku). Extraligový pelotón sa už nebude po 22 kolách deliť na dve polovice, ale základná časť bude pozostávať zo 44 kôl. Hracími dňami budú zrejme streda a sobota, v ženskej extralige nastúpia proti sebe družstvá vo štvrtok a nedeľu. Za zmienku stojí návrh, podľa ktorého by sa malo o konečné tretie miesto hrať len na dve víťazné stretnutia. V ročníku 2008/09 sa hralo na tri.

Ďalšou významnou zmenou by mohlo byť zrušenie nadstavbovej časti o 9. - 12. miesto (tzv. play-out, pozn. SITA). Posledné mužstvo extraligy mužov by teda po skončení základnej časti sezóny 2009/2010 zostúpilo priamo do I. ligy. V porovnaní s uplynulým ročníkom dôjde aj k zmene pravidla o počte legionárov na palubovke. Na súpiske a zároveň aj na ihrisku môžu byť maximálne dvaja cudzinci nevlastniaci pas Európskej únie. V uplynulej sezóne to platilo pre všetkých legionárov. Exhibičný zápas All Stars by sa mal podľa návrhu uskutočniť v sobotu 12. decembra 2009, pričom v tomto termíne sa nebude hrať žiadny extraligový duel.

© SITA 2009