Na úvod semifinále opäť domáca prehra

17.04.2009 14:08

Úvod prvého semifinálového duelu medzi Nitrou a Prievidzou patril pivotom, keď na 4 body domáceho Tomeka odpovedal taktiež 4 bodmi Szalay. Vzápätí sa trafil za 3 Lawrence a Nitra viedla 7:4. No domáca obrana si nevedela dať rady s výborne hrajúcim Szalayom(10 bodov v prvej štvrtine), ku ktorému sa neskôr pridal aj bývalý hráč Nitry Vilo Ridzoň. Prievidza mala v tejto perióde mierne navrch, domáci tréner Urban reagoval poslaním Dametriho Hilla na ihrisko, ktorý stihol zaznamenať 6 bodov do konca prvej desaťminútovky a upravil tak na 19:20 po prvej štvrtine.

Vypredaná nitrianska hala sledovala aj v druhej perióde nesmierne vyrovnaný a bojovný zápas. Síce sa v hre vyskytli viaceré nedostatky a chýbala presnejšia streľba na obidvoch stranách, no hráči to všetko vynahrádzali bojovnosťou a úsilím. Už to vyzeralo, že do šatní sa pôjde za vyrovnaného stavu, avšak v poslednej minúte prvého polčasu sa trafili spoza veľkého oblúka Hill s Fapšom a zabezpečili tak Nitranom pred veľkou prestávkou 7-bodový náskok(40:33).

Do druhého polčasu vstúpili lepšie domáci, keď si po Tomekovej šestke vytvorili najvyššie 10-bodové vedenie v zápase. No chvíľkovú dekoncentráciu Nitranov využil dobre hrajúci Ridzoň, ktorý dvoma trojkami vrátil baníkov do zápasu. V 26.minúte zápasu išli dokonca hostia po smeči Szalaya opätovne do vedenia(49:48), no záver tejto štvrtiny patril Nitre, keď v posledných sekundách tejto desaťminútovky Vido upravil trojkou na 58:51.

Nitrianskym hráčom zvlhol v 4.štvrtine pušný prach, keď nedokázali skórovať 6 minút v rade. Za stavu 58:55 v prospech domácich sa Prievidžania snažili trojkou vyrovnať, no podarilo sa to až na štvrtý pokus Bosákovi. Vtedy však odpovedal 4 bodmi domáci Hill, no kapitán hostí Štorcel znížil úspešným  trojbodovým pokusom len na rozdiel jedného bodu. V týchto fázach sa súperi naťahovali o vedenie, Lawrence poslal svoj tím do najtesnejšieho vedenia, no domáci opätovne nechali nepokrytého hráča na trojke, čo tento krát využil Biňovský, ktorý 40 sekúnd pred koncom upravoval na 67:69. Následný pokus Lawrenca sa neujal a prvé víťazstvo HBK v sérií potvrdil dvoma šestkami Pavlenda.

Najlepším strelcom domácich sa stal Hill, ktorý zaznamenal 20 bodov(streľba 7/16) a pridal 5 doskokov. Braňo Tomek k 11 bodov pridal aj 9 doskočených lôpt, no tiež aj 7 stratených lôpt. Andrej Červenka si taktiež pripísal bodov 11. Eugene Lawrence sa tento krát príliš strelecky nepresadil, keď mal na konte iba 9 bodov a hlavne jeho úspešnosť streľby(3/13 ) bola veľmi slabá a hoci zaznamenal 5 asistencií a 5 získaných lôpt, určite dokáže hrať lepšie.

Podobne ako do série s Komárnom sme aj do semifinále vstúpili domácou prehrou. Našim hráčom chýbala energia, presnosť streľby, no najmä doskakovanie pod oboma košmi a často naša hra upadala do stereotypu, s ktorým si Prievidžania dokázali v určitých momentoch ľahko poradiť. Tento zápas sme však napriek tomu mohli vyhrať, no v poslednej  štvrtine sme zaznamenali len chudobných 9 bodov a navyše sme dovolili Prievidzi premieňať trojbodové pokusy, čo rozhodlo o výhre hostí. Nezostáva nám nič iné ako vyrovnať v nedeľu stav série, no v Prievidzi to ľahké určite mať nebudeme. Na hornej Nitre sme však už túto sezónu dokázali vyhrať a keď sa nám do nedele podarí odstrániť nedostatky z prvého zápasu, história sa môže opakovať...

BK AX SPU Nitra - HBK Prievidza 67:71 (19:20, 21:13, 18:18, 9:20) - stav série 0:1
Najviac bodov: Hill 20, Tomek a Červenka po 11 - Ridzoň 20, Szalay 18, Štorcel 13
TH: 20/13 - 7/4, fauly: 14 - 23, trojky: 4 - 7, rozhodovali: Sudek, J. Janáč a Ženiš, 800 divákov