Na úvod štvrťfinále domáce zaváhanie

28.03.2009 23:50

Úvod prvého zápasu štvrťfinálovej série medzi Nitrou a Komárnom lepšie vyšiel hosťom, keď po koši Suju viedli v 2.minúte 2:7. Po druhom faule Pohánku, nastúpil Vido, ktorý hneď skóroval a keď  sa dvoma trojkami v rozmedzí 25 sekúnd pridal Fapšo, Nitra išla do vedenia 12:7. Nitra mala väčšinu prvej periódy viac z hry, v 7.minúte dokonca po Vidovom dopichnutí viedla už 21:12. Komárno však záver štvrtiny zvládlo na výbornú, keď dokázalo pred prvou prestávkou vyrovnať na 21:21.

Nitra dokázala streliť za 8 minút hry druhej štvrtiny len 7 bodov a hoci hostia na tom neboli o moc lepšie, predsa len ich strely našli častejšie svoj cieľ ako tie nitrianske. Domáci hráči mali problém sa presadiť do konsolidovanej zónovej obrany súpera, nepomohli ani časté striedania domáceho trénera. Bodku za úvodným polčas dal košom so sírenou Fapšo.

Tréner hostí Kováčik skúsil na začiatku druhého polčasu opäť osobnú obranu a Nitrania to dokonale využili, keď sa v 32.minúte po Červenkovom koši dostali do 5-bodového vedenia(44:39). Od tohto momentu až do konca zápasu hrali hostia opäť zónu. Ani v tretej štvrtine sme veľa basketbalovej krásy nevideli, skôr sa bojovalo o každú jednu loptu. Komárňancom sa podarilo vrátiť do hry, vyrovnali skóre, no 2 body Romana Ivana 12 sekúnd pred koncom tretej časti hry znamenali vedenie 50:48 v prospech Nitry.

Vyrovnaný zápas pokračoval aj v poslednej štvrtine, keď si ani jeden celok nedokázal vypracovať náskok vyšší ako 3 body. Nitrania získali po útočnom doskoku a následnom zakončení 3-bodové vedenie 3 minúty pred koncom zápasu, no následná ťažká trojka Juríka a zbytočná strata Červenku, po ktorej Gibson pohodlne skóroval, znamenali obrat v skóre v prospech Komárna(65:67). Následne Pohánka trojkou poslal opäť domácich do najtesnejšieho vedenia, Jurík odpovedal 2 premenenými šestkami, no Hill košom s faulom naklonil misky váh na nitriansku stranu. Gibson 50 sekúnd pred koncom vyrovnal, Lawrence svoju trojku 25 sekúnd pred koncom nepremenil, následne prišiel zbytočný faul Pohánku na Šuloviča, ktorý premenil obe šestky a poslal hostí do 2-bodového vedenia. V poslednom útoku volil Lawrence namiesto zakončenia spod koša nahrávku na Ivana, ktorý však spravil kroky a o výsledku bolo rozhodnuté...

Ak sa pred začiatkom série hovorilo, že MBK Rieker Komárno bude ťažkým súperom, tak dnes sa to do bodky potvrdilo. Komárňanci výborne bránili, keď náš tím v podstate celý zápas hľadal kľúč ako prelomiť zónovú obranu súpera, ktorý však do konca zápasu nenašiel. Nitra sa dnes prezentovala katastrofálnou streľbou za 3 body(6/33 ) a hoci hostia na tom neboli o moc lepšie, na konci mali pevnejšie nervy a podarilo sa im vyhrať prvý dôležitý zápas. Otázne je či by Komárno dokázalo zakončiť svoj posledný útok, keby mu náš tím “nedaroval“ 2 šestky, ktoré v podstate rozhodli o výsledku dnešného zápasu. Dametri Hill bol takmer odstavený z hry, keď mal minimum príležitostí na skórovanie a hoci dal 19 bodov s výbornou úspešnosťou(7/10), no výhru to dnes nestačilo. Strelecky sa trápili aj Fapšo s Pohánkom a keď súper nepúšťal Lawrenca do jeho typických nájazdoch, nemožno našu dnešnú prehru nazvať prekvapením...

Každá séria sa hrá na 3 víťazné zápasy a preto vešať hlavu po prvom neúspechu by bolo to najhoršie, čo by náš tím mohol v tejto situácií urobiť. Stredu nás čaká zápas v Komárne, kde nás čaká neľahká, no nie nemožná úloha vyrovnať stav série na 1:1. 6 mesiacov sme dokazovali, že máme kvalitu a schopnosti porážať tých najlepších, dokonca aj na ich palubovkách. Teraz je ten správny čas, ukázať čo je naozaj v nás, že vieme hrať aj pod tlakom a vyhrávať aj ťažké zápasy.

splnili sme v tomto zápase kľúče k úspešnému zvládnutiu štvrťfinálovej série :

ubránenie kvalitných obvodových hráčov Komárna NIE

  • Nemožno povedať, že by nás títo hráči nejako rozstrieľali, no ich výkon bol kvalitnejší ako našich obvodových hráčov.

využitie našej väčšej podkošovej sily NIE

  • Hill dal 19 bodov a stal sa tak najlepším strelcom zápasu, no z Nitry vystrelil až 4.navyšší počet striel, čo určite nesvedčí o jeho dostatočnom využívaní. Tomek sa napriek dobrej forme na palubovke takmer neobjavoval, keďže súper hral s nízkou zostavou.

udávanie tempa jednotlivých zápasov NIE

  • V tomto zápase to bolo práve Komárno, ktoré nám vnútilo svoj štýl hry : bojovný, založený na tvrdej (dnes zónovej) obrane a streľbe z väčších vzdialeností. My sme sa v podstate prispôsobili ich hre, vystrelili sme 33 trojok, do zakončenia z podkošových situácií sme sa takmer nedostali a našej hre chýbala ľahkosť, ktorá nás zdobila v tejto sezóne.

BK AX SPU Nitra - MBK Rieker Komárno 71:73 (21:21, 14:16, 15:11, 21:25) - stav série: 0:1
Najviac bodov: Hill 19, Lawrence 14, Fapšo 12 - Majoroš 15, Gibson 13, Jurík 12
TH: 13/7 - 23/15, fauly: 21 - 17, trojky: 6 - 4, rozhodovali: Janáč, Ženiš, Hančík, 550 divákov