Nevie, čo by robil bez basketbalu

20.05.2009 14:49

Po štyroch rokoch zdvihol nad hlavu majstrovský pohár. Čo však medzitým zažil je v niektorých prípadoch na celú hráčsku kariéru. Dvadsaťpäťročný pivot Nitry Branislav Tomek má za sebou vzostupy aj pády. Dnes sa však hlási späť. Ani dve operácie kolena mu nezabránili vrátiť sa na palubovky a prinavrátiť Nitru na slovenský piedestál. Práve on bol vo finálovej sérii možno rozhodujúcim závažím na miskách váh.

V základnej časti nastúpil na 28 zápasov a odohral v nich priemerne 13,5 minúty. Bilancia 5,2 bodu a 4,3 doskoku bola výrazne slabšia než dosiahol v nováčikovskej sezóne. Prišlo však play-off a stále mladý pivot rástol od zápasu k zápasu. Vo finále zaznamenal priemerne 14,8 bodu a 7,6 doskoku a to v posledných dvoch dueloch, ktoré rozhodli o titulu pre „vysokoškolákov“ mal 19 bodov a 10,5 doskoku.

„Po zranení mi veril málokto. Viackrát som si o sebe prečítal, že sa už asi nevrátim. Ja som tomu však stále veril,“ povedal pre eBasket.sk Tomek a doplnil: „Mám za sebou síce ťažké zranenie, ale funkčnosť kolena nebola až tak veľmi poškodená. Problémom bolo iba to, že väz sa nepodarilo opraviť na prvý raz. Druhýkrát to ale vyšlo a zatiaľ to drží.“

Stále mladý pivot má za sebou niekoľko mesiacov cvičenia a rehabilitácií. Napriek pochmúrnym myšlienkam to nezabalil a o svoju nádej zabojoval. „Po prvej operácii som to trochu uponáhľal. Najmä psychicky to bolo veľmi náročné, ale stále som veril, že budem ešte hrať. Neviem si predstaviť, čo by som robil bez basketbalu. Hoci raz na to určite príde, nechcel som, aby to bolo skôr ako je zdravé,“ rozrozprával sa niekedy až príliš utiahnutý dlháň. Zisk majstrovského titulu a radosť z prínosu pre mužstvo mu však rozviazali jazyk.

Hoci má iba dvadsaťpäť rokov, na svojom konte má už tri tituly majstra Slovenska. „Prvý som získal ešte s Pezinkom a neprikladal by som mu takú dôležitosť. Predsa len som bol lavičkovým hráčom. Prvý s Nitrou už bol o niečom celkom inom. Bol pre mňa zaslúžený. A ten aktuálny asi čakal málokto,“ prezrádza Tomek a k uplynulému ročníku dopĺňa: „V základnej časti ma tréner asi ešte šetril. Play-off mi však vyšlo super. Myslím, že som sa dokázal vrátiť. Ešte nie som tam, kde som bol v minulosti. Stále cítim rezervy. Potrebujem trochu schudnúť a získať späť lepší pohyb.“

Odchovanec nitrianskeho basketbalu vysoký 205 cm sa ako každý pivot musí spoľahnúť na pomoc spoluhráčov. Najmä pozícia prvého rozohrávača je z tohto pohľadu kľúčová a práve na tvorcov hry mal v Nitre šťastie. Pri prvom titule ho usmerňoval litovský medailista z olympijských hier v Atlante Rytis Vaišvila a v aktuálnom ročníku mladý Američan Eugene Lawrence. „Rytisa a Džina môžeme brať herne na jednej úrovni. Vaišvila bol však skúsenejší, mal väčší prehľad v hre. Džino má ale dosť času, aby zbieral skúsenosti a rástol. Jeho prihrávka je rovnako ako Rytisova neuveriteľná,“ komentoval na záver Tomek.

ebasket.sk, autor: Martin Galajda