Nielen titul, ale aj mikrosúboje pre Urbana a Lawrenca

21.05.2009 13:54

S odstupom času vám eBasket.sk prináša hodnotenie záverečného kola fiktívnych mikrosúbojov, ktoré vo finálovej sérii extraligy mužov zviedli tréneri Ľubomír Urban s Milanom Černickým a americkí rozohrávači Eugene Lawrence s Lorenzom Williamsom. Pred piatym stretnutím finálovej drámy bol stav vyrovnaný 2:2 a o víťazoch, rovnako ako o titule, rozhodoval záverečný súboj. Pokiaľ v prípade dvojice rozohrávačov nebolo o čom pochybovať, bitva dvojice kormidelníkov bola oveľa tesnejšia. Víťazstvá sme ale napokon prisúdili v oboch prípadoch nitrianskej dvojici. V sérii článkov sa nám napokon potvrdilo, že výsledky tímu sú veľmi úzko prepletené s výkonmi kľúčových postáv jednotlivých tímov. Ťažko totiž víťaziť, keď najpevnejšie ohnivko povolí.

Súboj prvý – trénersky: Černický vs. Urban 2:3

Napriek tomu, že záverečný zápas rozhodlo o titule a pridelenie víťazného bodu malo byť jednoznačné, predsa len sme váhali viac ako v predchádzajúcich dueloch. Taktické manévre a skvelý zápas nás trochu zmiatli. Samozrejme, že už len za víťazstvo v piatom súboji na palubovke úradujúceho majstra si posledný bod zaslúži tréner Nitry Ľubomír Urban. Nielen iba z tohto dôvodu. Svoje mužstvo dokázal dokonale pripraviť. Nepodľahol panike ani za stavu 54:64 približne tri minúty pred koncom tretej štvrtiny. Na záverečný súboj roka dokázal pripraviť nielen umnú taktiku, ale aj kľúčového hráča Nitra Lawrenca, ktorý počas celého finále nebol evidentne vo svojej koži. V záverečnej bitke sezóny sa však ukázal v plnej svojej kráse. Urban mal šťastnú ruku mal aj pri rotácii trojice legionárov. Treba však dodať, že hráči mu to svojim prístupom uľahčili. Jeden z trénerov musí byť vždy na strane porazeného a tentoraz to bol Milan Černický. Hoci sa snažil držať tím nad vodou, päť faulov Mičudu a tragický výkon Niparavičiusa mu nedali veľký manévrovací priestor. Jedinú vec, ktorú mu v pozícii generála po boji môžeme vyčítať, je stiahnutie Houstona na úkor litovského legionára. Pri prevahe Nitry v podkošom priestore by však ani zotrvenie skúseného amerického krídelníka na palubovke negarantovalo víťazstvo na strane Pezinka.

Súboj druhý – americký: Williams vs. Lawrence 2:3

Víťaz piateho kola a tým aj celého súboja je jednoznačný. Eugene Lawrence vo svojej premiérovej profesionálnej sezóne priviedol Nitru k prvému majstrovskému titulu. Hoci vo finále nehral v najväčšej pohode a možno na neho doľahol aj príliš veľký tlak. Záverečný zápas bol o niečom inom, hoci v prvom polčase to ešte tak jasne nevyzeralo. V rozhodujúcich momentoch však dirigoval hru svojho mužstva, doskakoval a najmä strieľal dôležité body. Sezónu skončil s bilanciou 26 bodov, 6 doskokov a 6 asistencií a čo je ešte cennejšie, počas necelých tridsiatich ôsmich minút na palubovke nestratil ani jedinú loptu, čo bolo v sezóne snáď jeho najväčšou slabinou. Williams bojoval, ale hre a myšlienkam chýbala ľahkosť a iskra. Zaznamenal síce 19 bodov a 3 asistencie, ale nebol tým lídrom ako sa pred zápasom očakávalo. Nedokázal nadviazať na predchádzajúce excelentné predstavenia nielen z finále ligy, ale napríklad aj z finále Slovenského pohára.

ebasket.sk, autor: Martin Galajda