Nitra majstrom, vyhrala v Pezinku 97:93

16.05.2009 22:11

Hráči AX SPU Nitra sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2008/2009. V rozhodujúcom piatom finálovom súboji zdolali Nitrania obhajcu titulu AB Cosmetics Pezinok na jeho palubovke 97:93 (41:43) a v dramatickej sérii triumfovali najtesnejším rozdielom 3:2 na zápasy. Hráči Nitry sa v histórii slovenskej extraligy tešia z druhého majstrovského titulu. Ten prvý si vybojovali v sezóne 2004/2005 ešte pod názvom K Cero SPU.

AB Cosmetics Pezinok - AX SPU Nitra 93:97 (15:20, 28:21, 23:24, 27:32) - konečný výsledok série: 2:3
Pezinok:
L. Williams 19, Snopko 8, Mičuda 5, Kozlík 5, Niparavičius 0 (Lukjanec 34, Houston 22, Brliť 0)
Nitra: Lawrence 26, Tomek 18, Hill 17, Pohánka 9, Červenka 5 (Votroubek 13, Fapšo 9, Vido 0)
TH: 26/21 - 30/22, fauly: 25 - 24, trojky: 14 - 11, rozhodovali: J. Janáč, Brziak, Kúkelčík, 1000 divákov

Pezinčania začali podľa predpokladov zostra a v úvodnej päťminútovke ušli hosťom z Nitry, no len na rozdiel 6 bodov (10:4). Potom však tímu AX SPU opäť zafungovala spolupráca pivotov Hilla s Tomekom a v 7. min už po prvý raz viedli 12:11. Prvú desaťminútovku vyhrali Nitrania 20:15 a v jej závere mali herne navrch. Potom však prišiel na palubovku pezinský veterán Lukjanec a nadýchol sa k parádnemu streleckému výkonu. V druhej štvrtine sám zaznamenal 15 bodov domácich, ktorí išli najmä jeho zásluhou do kabín s dvojbodovým náskokom (43:41).

Aj v druhom polčase bol najstarší hráč na ihrisku, 40-ročný Lukjanec, spočiatku na neudržanie. V 25. min zvyšoval prvýkrát na desaťbodový rozdiel (59:49), a to mal vtedy na svojom konte už 24 bodov. Nitrania sa však nevzdávali. Veľkou bojovnosťou sa po tretej štvrtine priblížili domácim na rozdiel jediného bodu a na začiatku štvrtej sa zásluhou skvelého Lawrencea dostali do trojbodového vedenia (69:66). V týchto momentoch domácim úplne odišla streľba, čo hostia využili na šnúru 14:0. To sa ukázalo napokon ako rozhodujúce. Nitra viedla v 34. min 73:66, keď domáci konečne trafili do koša a Snopko trojkou korigoval. V dramatickom závere mali Nitrania pevnejšie nervy v premieňaní trestných hodov a udržali krok s domácimi aj v trojkových pretekoch (celkovo 14:11). Hostia viedli na začiatku poslednej minúty o 7 bodov (91:84) a domácim v závere nepomohli už ani tri trojky z rúk Lukjanca a Houstona, lebo noví majstri zakaždým kontrovali z trestných hodov.

Milan Černický (tréner Pezinka): "Škoda, že sme nevyužili desaťbodový náskok, ktorý sme mali v tretej štvrtine. Vtedy som si myslel, že všetko je na najlepšej ceste a získame titul. Nitrania sa chytili trojkou a dostali sa znovu do hry. Nitra bola vo finálovej sérii o kúsok lepšia, čo dokumentovala dnešným víťazstvom."

Ľubomír Urban (tréner Nitry): "Rozhodla veľká snaha, chcenie nášho kolektívu vyhrať tento zápas. Viacerí hráči si napriek svojmu veku a skúsenostiam doteraz ešte nesiahli na medailu, aj to bol vnútorný motív nášho mužstva pri ceste za titulom. Naši hráči sa dnes nevzdávali ani za nepriaznivého stavu a kľúčovú úlohu zohrali aj skúsenosti. Toto finálové víťazstvo je odmenou pre fanúšikov, sponzorov aj hráčov. Zaslúžili si to, prajem im to, nech si to užijú. Pre mňa je basketbal iba hobby, moje životné priority sú úplne inde."