Nitra po trojkovej kanonáde získala prvé víťazstvo vo finálovej sérií!

02.05.2009 22:27

Prvý finálový kôš zaznamenal domáci pivot Niparavičius, no Nitra odpovedala šnúrou 8:0, keď na nezastavenie bol najmä Tomek, ktorý v tejto fáze hry nastrieľal 7 bodov. Hostia mali v prvej štvrtine navrch, darila sa im streľba spoza veľkého oblúka, zatiaľ čo domáci sa strelecky ale aj herne trápili. Pohánka trojkou 13 sekúnd pred koncom úvodnej periódy upravoval na 13:24, lenže domácemu Williamsovi sa podarilo so sirénou skórovať a uzavrieť tak skóre prvej časti hry(15:24).

Nitrania pokračovali vo veľmi dobrej hre aj v druhej perióde a majster bol zaskočený vývojom zápasu. V 17.minúte upravoval Hill po nezištnej Vidovej prihrávke už na 16-bodový rozdiel a tréner domácich Milan Černický musel reagovať oddychovým časom. Ten očividne pomohol, keď posledné tri minúty vyhrali Pezinčania v pomere 9:0, keď sa presadzovali najmä Američania Williams s Houstonom.  Trojbodový pokus Snopka tesne pred koncom prvého polčasu skončil na obruči a tak sa do šatní išlo za stavu 35:42 v prospech Nitry.

Pezinok začal druhý polčas tam, kde skončil prvý. Šnúrou 10:2 za prvé dve minutý tretej desaťminútovky sa dostal prvý krát od úvodnej minúty zápasu do vedenia(45:44).  Od tohto momentu začali mať pezinskí hráči navrch, hostia sa nevedeli presadiť cez súperovú zónovú obranu, čoho výsledkom bolo napokon 10-bodový náskok Pezinka v 26.minúte zápasu. Vtedy tréner hostí Urban poslal na ihrisko skúseného Romana Ivana, ktorý vniesol niečo nové do nitrianskych radov. Votroubek, Červenka a napokon aj Pohánka sa trafili za tri a Nitra bola razom späť v zápase. Dokonalý obrat v skóre potvrdil trojkou so sirénou Ivan a poslal tak hostí opätovne do vedenia(60:62).

Úvod poslednej štvrtiny bol pomerne vyrovnaný. Dametri Hill poslal svoj tím v 33.minúte, ako inak trojkou, do najtesnejšieho vedenia(67:68) a ako sa neskôr ukázalo, toto vedenie už zverenci trénera Ľubomíra Urbana z rúk nepustili. Ku koncu zápasu sa rozohral dovtedy nevýrazný Lawrence a 7 bodmi a 2 asistenciami naklonil misky váh na stranu Nitry. Dôležitá bola najmä jeho trojka 80 sekúnd pred koncom zápasu za stavu 77:80. Následne minul Williams a prvé víťazstvo Nitry v sérií potvrdil dvoma bodmi Červenka.

Nitra mala v tomto zápase dvoch najlepších strelcov, ktorí zaznamenali zhodne po 17 bodov. Prvým bol Dametri Hill, ktorý sa prezentoval veľmi dobrou streleckou úspešnosťou (7/11, trojky 3/4) a výborne mu sekundoval Stando Votroubek , ktorý sa trafil spoza veľkého oblúka 5 krát. Andrej Červenka opäť potvrdil, že jeho forma graduje, keď k 15 bodom pridal 9 doskokov a 3 asistencie. Ľuboš Pohánka a Braňo Tomek zaznamenali po 11 bodov, Eugene Lawrence si tento krát pripísal len 7 bodov, no všetky boli nesmierne dôležité. “ Geno“  dnes rozdal spoluhráčom 8 asistencií, loptu stratil 4 krát a naopak, vzal ju súperovi 3 razy. Nemožno zabúdať ani na prísno hráčov ako Fapšo, Vido či Roman Ivan. Najmä posledne menovaný, hoci nehral od úvodného štvrťfinálového zápasu, potvrdil, že aj on dokáže byť veľkým prínosom pre náš tím.

Dnes sme sa prezentovali vynikajúcou úspešnosťou streľby za 3 body, keď sme sa z 32 pokusov trafili 16 krát, zatiaľ čo domáci len 8. Získali sme prvé dôležité víťazstvo v sérií, no prehnané oslavy by určite neboli na mieste. Cieľ na stredu je jasný : potvrdiť výhru z vonku aj doma a hoci to určite nebude ľahká úloha, Nitra je momentálne schopná toho dosiahnuť. Všetko závisí len na hráčoch a tréneroch obidvoch celkov.

AB Cosmetics Pezinok - BK AX SPU Nitra 77:85 (15:24, 20:18, 25:20, 17:23) - stav série: 0:1
Zostavy a body: L. Williams 18, Lukjanec a Mičuda po 11, Niparavičius 10, Kozlík 7 (Houston 12, Snopko 8, Brliť 0, Grznár 0) - Hill 17, Červenka 15, Tomek a Pohánka po 11, Lawrence 7 (Votroubek 17, Ivan 5, Vido 2, Fapšo 0)
TH: 16/13 - 10/7, fauly: 14 - 20, trojky: 8 - 16, rozhodovali: Sudek, Janáč a Ženiš, 850 divákov