Nitra si v dramatickej koncovke ustrážila víťazstvo a postupuje do finále!

26.04.2009 20:57

Do štvrtého semifinálového duelu vstúpili lepšie domáci hráči, keď po siedmich minútach hry si vypracovali 10-bodové vedenie(20:10). Nitrania boli v týchto fázach horším tímom, dovolili súperovi ľahké skórovanie a sami sa v útoku trápili. Trojka Pohánku však naštartovala sériu 4 premenených striel spoza veľkého oblúka a Nitra napokon stiahla náskok HBK po prvej perióde len na 2 body(25:23).

Druhú časť hry začal 7 bodmi Lawrence a keď sa k nemu pridal trojkou Fapšo, Nitra razom viedla o 9 bodov(27:36). Hostia boli v druhej desaťminútovke lepším celkom, zlepšili obranu a hoci sa Prievidzi podarilo priblížiť sa na rozdiel 4 bodov, šestky Lawrenca a trojbodový kôš Pohánku znamenali pre Nitru polčasové vedenie o 9 bodov(36:45).

V tretej štvrtine Nitrania pokračovali v udržiavaní si svojho náskoku, aj keď Dametri Hill sedel pre problémy s faulmi na lavičke. Najvyšší rozdiel v zápase svietil na ukazovateli skóre v 29.minúte, keď Roman Vido zúžitkoval peknú prihrávku od Lawrenca a upravil tak na 48:64.

Pred Prievidzou stála v poslednej štvrtine jasná úloha : buď zabojujú alebo sa s finálovými bojmi môžu rozlúčiť. Prvé 4 minúty to vyzeralo skôr na druhú možnosť, no vtedy zavelil do útoku kapitán domácich Štorcel, ktorý presnou strelou spoza veľkého oblúka znížil rozdiel na 8 bodov a vrátil tak domácich do zápasu. Hostia sa začali obávať o výsledok, nepresne zakončovali, strácali zbytočne lopty a navyše Prievidza mala na svojej strane výborného Bosáka, ktorý skresal náskok Nitry len na jeden bod(36 sekúnd do konca). Následný útok nezakončil Tomek, lopta sa dostala do rúk Bosáka, ktorý však nepochopiteľne napriek dostatku času vystrelil ďalekonosnú trojku, ktorá sa nedotkla ani zariadenia, čo znamenalo výhru a postup do finále pre BK AX SPU Nitra.

Strelecky sa z našich najviac darilo Lawrencovi, ktorý zaznamenal 20 bodov, ku ktorým si pripísal aj 5 doskokov, asistencií, ziskov i strát. Zlepšujúce sa výkony potvrdila dvojica Červenka-Pohánka, ktorá spolu zaznamenala 25 bodov. Stando Votroubek pridal k 8 bodom aj 6 doskočených lôpt. Dametri Hill si dnes vybral oddychový deň, keď za 12 minút na ihrisku zaznamenal len 2 body a až 5 stratených lôpt, no dôležité bolo, že ho nahradili iní, ako napríklad 6-bodový Fapšo či 5-bodový Vido.

Nitra postúpila celkom zaslúžene do finálových bojov, keď po prvom nevydarenom zápase vyhrala 3 zápasy v rade. Prievidzi citeľne chýbal tvorca hry Immink, ale aj mladý Jašš, s ktorým v zostave baníci proti Nitre neťahali v tejto sezóne za kratší koniec. V tejto chvíli je už zrejme zbytočné je polemizovať ako by sa séria vyvíjala, keby títo hráči boli trénerovi Rudežovi k dispozícií. Nitra má teraz týždeň aby sa pripravila na finálové boje proti majstrovi z Pezinka, kde sa aj začína finálová séria túto sobotu o 18:00.

HBK Prievidza - AX SPU Nitra 71:72 (25:23, 11:22, 13:19, 22:8) - konečný výsledok série 1:3, Nitra postúpila do finále
Najviac bodov: Bosák 26, Szalay 17, Štorcel a Ridzoň 9 - Lawrence 20, Pohánka 13, Červenka 12
TH: 22/17 - 26/20, fauly: 25 - 25, trojky: 4 - 7, rozhodovali: Sudek, Janáč a Lukáč, 2200 divákov