Nitra si vynútila rozhodujúci piaty zápas

13.05.2009 20:53

Basketbalisti Nitry odvrátili prvý majstrovský mečbal Pezinka. V stredajšom štvrtom súboji extraligovej finálovej série zverenci trénera Ľubomíra Urbana využili výhodu domácej palubovky a obhajcu majstrovského titulu zdolali presvedčivo 88:69 (54:35). Nitrania o svojom vysokom víťazstve rozhodli už v druhej štvrtine, ktorú vyhrali o 12 bodov (29:17). Druhý polčas sa už prakticky len dohrával, lebo domáci mali hru pod kontrolou. Rozhodujúci piaty súboj v sérii hranej na tri víťazstvá sa uskutoční v sobotu 16. mája od 18.00 h pod pezinskými košmi.

AX SPU Nitra - AB Cosmetics Pezinok 88:69 (25:18, 29:17, 14:16, 20:18) - stav série: 2:2
Nitra: Červenka 22, Hill a Tomek po 20, Pohánka 10, Lawrence 9 (Votroubek 5, Vido 2, Fapšo a Stojanov 0)
Pezinok: L. Williams 16, Houston 11, Mičuda 9, Lukjanec 6, Brliť 6 (Niparavičius 11, Snopko 6, Kozlík 4, Grznár a Petráš 0)
TH: 24/18 - 22/15, fauly: 21 - 23, trojky: 4 - 6, rozhodovali: J. Janáč, Brziak, Kukelčík, 1200 divákov

Nitrania museli vyhrať, ak chceli vo finále prežiť, a tomu podriadili aj taktiku. Od úvodu sa tlačili pod kôš, kde úspešne zakončovali a Pezinčania ich tam nevedeli ubrániť. Podkošová dvojica domácich Hill - Tomek zaznamenala v prvom polčase dovedna 26 bodov. V druhej štvrtine sa Nitrania, ktorých neúnavne povzbudzovala beznádejne zaplnená hala, zlepšili aj v oblúkovej streľbe. Chytil sa najmä Červenka, ktorý v druhej desaťminútovke nastrieľal 12 bodov. A keď sa k tomu pridal aj pomerne prísny rozhodcovský meter na hostí (za 7 minút odpískané aj dve technické a jedna nešportová chyba), domáci si v 18. min utvorili už 16-bodový náskok (49:33). Do veľkej prestávky manko hostí narástlo na 19 bodov a to už bolo priveľa. S chuťou hrajúci zverenci Ľ. Urbana si už v druhom polčase svoj náskok bez problémov postrážili, ba ho ešte aj miestami zvýšili. Päť minút pred koncom upravil Červenka na 77:55 a Pezinčania napokon odišli spod Zobora s 19-bodovou nádielkou (69:88).

Ľubomír Urban (tréner Nitry): "Myslím si, že naše veľké nasadenie od prvej minúty rozhodlo o skvelom víťazstve. Som veľmi spokojný s naším výkonom vo štvrtom finálovom dueli, najmä čo sa týka obrannej fázy. Z toho sa potom odvíjala aj naša úspešnosť v útoku. Podarilo sa nám nájsť protizbraň na všetky varianty súperovej hry, boli sme strelecky úspešní, a to všetko vychádzalo z veľmi dobrej obrany. Teraz nás čaká ešte ďalších 40 minút, ktoré rozhodnú o titule. Dôležité bude dobre pripraviť kolektív, aby vedel reagovať na každý vývoj zápasu."

Milan Černický (tréner Pezinka): "Rozhodol začiatok, keď Nitra hrala na hranici nedovoleného. My sme sa preto nemohli dostať k našej hre. Budeme sa musieť na to nielen pripraviť, ale predovšetkým sa budeme musieť prispôsobiť agresivite Nitry. Ak aj u nás budú rozhodcovia pískať tak ako teraz, budem veľmi spokojný. Keďže Nitrania boli v ďalšom priebehu zápasu už príliš rozbehnutí, veľmi ťažko sa nám ich doháňalo."

Ľuboš Pohánka (krídelník Nitry): "Výsledné skóre dokazuje, že to bol náš najlepší výkon vo finálovej sérii. Nastúpili sme do tohto duelu s úmyslom vyhrať, čo sa nám aj podarilo. Chceli sme zabrániť Pezinku podnikať rýchle protiútoky a dávať jednoduché koše. Dnes sme hrali oveľa tímovejšie ako v predchádzajúcich dvoch dueloch, čo nám tiež veľmi pomohlo."

© SITA 2009