Nitra vs. Prievidza - súboj bývalých majstrov

15.04.2009 18:20

Po súboji Pezinka a Spišskej Novej Vsi vstúpia do semifinálových bojov aj zostávajúce dva kluby. Druhý tím po dlhodobej časti sezóny AX SPU Nitra privíta na domácej palubovke tretie družstvo HBK Prievidza vo štvrtok (18.00 h). Portál eBasket.sk vám pred štartom série prináša obšírny pohľad na oboch súperov.

AX SPU Nitra (2) - HBK Prievidza (3)
16. apríla, 19. apríla, 23. apríla, prípadne: 26. apríla a 30. apríla

Názor eBasket.sk: Taktiež v prípade druhej semifinálovej dvojice nás čaká pravdepodobne dramatická a dlhá séria. Miernym favoritom je na základe postavenia po základnej časti sezóny Nitra, ktorá má na svojej strane výhodu domáceho prostredia v prípadnom piatom súboji. Hra Nitranov je rovnomerne rozložená do podkošového priestoru a na perimeter. Zvonku hrozia viacerí elitní trojkári, nájazdmi pod kôš najmä Američan Lawrence a tréner Urban má k dispozícii aj veterána na poste pivota Hilla a stále sa lepšiaceho Tomeka. V prospech Nitry môže hovoriť paradoxne aj náročná séria proti Komárnu. Mužstvo zostalo v hernom rytme a navyše si vyskúšalo, aké to je hrať s nožom na krku, keď hneď prvý zápas doma prehralo. Tak ako je výhodou prítomnosť Lawrenca na palubovke, môže byť jeho vypojenie z hry veľkým problémom pre SPU. Mužstvo je totiž do veľkej miery od neho závislé. Výhoda Prievidze spočíva v jej nečitateľnosti, ktorá prišla po vyradení rozohrávača Imminka. Práve zranenie amerického tvorcu hry je akoby kľúčom k hladkému postupu cez Banskú Bystricu. Prievidza sa bude spoliehať aj na tradične búrlivú domácu kulisu.

Pohľad Mareka Juríka: „Šance oboch tímov sú vyrovnané, ale predsa len viac vsádzam na Nitru. To aj napriek tomu, že Prievidza prešla štvrťfinálovými bojmi hladko a Nitrania odohrali s nami maximálny počet, päť stretnutí. Podľa mňa sa bude hrať až do poslednej možnej chvíle. Môj dom, môj hrad, tentoraz bude platiť naplno. Nitra vo štvrťfinále prehrala prvý domáci zápas, ale teraz si na neho dá obzvlášť pozor. Určite sa poučili. Hlavné bude ubrániť Lawrenca s Hillom. V dobrej forme je aj Tomek. SPU bude mať veľa striel zvonku. Ak ich Prievidza v tomto smere eliminuje, môže byť úspešná. Cesta k úspechu môže viesť aj cez zónovú obranu, ktorou sme Nitru v prvom zápase nachytali.“

Pohľad Vladimíra Hovaňáka: „Séria sa podľa mňa skončí výsledkom 3:2 pre Nitru. Verím, že zverenci trénera Urbana to v domácom prostredí uhrajú. Celkovo majú silnejší tím a mali by to potvrdiť na palubovke. Nie sú síce veľkým favoritom, ale predsa len majú navrch. V prospech Prievidze môže hrať, že nastúpia bez klasického rozohrávača a všetko bude na dvojici Ridzoň – Bosák, tak ako v súbojoch proti nám. Nitra s tým môže mať veľké problémy. Veľmi ťažko sa na to prispôsobuje. Naopak na strane SPU je jeden z najlepších, ak nie najlepší hráč extraligy. Pri bránení Lawrenca môžu mať problémy. Taktiež nemajú adekvátnu obranu na Hilla."

Aktuálna situácia v kádroch:
Juraj Polák (manažér Nitry): „Všetci hráči by mali byť v poriadku. Možno sú trochu unavení, ale žiadnu vážnejšiu komplikáciu nemáme hlásenú. Teší nás aj to, že po vynechaní veľkej časti sezóny sa do formy dostáva Tomek. Rovnako ako do štvrťfinále, ideme v plnej sile aj do semifinále. Mužstvo splnilo základný cieľ a teraz to je už iba na nich. Sami však cítia šancu a chcú ju využiť.“

Ivan Rudež (tréner Prievidze): „Počas  voľna sme si mohli doliečiť rôzne drobné zranenia. Proti Banskej Bystrici hrali niektorí naši basketbalisti, či už Szalay alebo Štorcel, s rôznymi problémami, ktoré sme teraz vyriešili. Dostali sme sa do dobrého rytmu, mali sme veľa času na prípravu. Z tohto pohľadu môžem byť veľmi spokojný. Určite nemôžeme rátať s Američanom Imminkom, ktorý bude mimo hry ešte minimálne štyri týždne. Otázny je tiež štart Bosáka. Na tréningu si spôsobil minifraktúru kĺbu prsta. Verím však, že s ním budeme môcť počítať. Kľúčová bude psychika hráčov. My nie sme pod takým veľkým tlakom, oni začínajú doma a musia vyhrať. Sú favoritmi a všetci čakajú, že najmä na vlastnej palubovke budú nad nami ľahko vyhrávať. Naším cieľom je maximálna koncentrácia na prvý zápas, a až potom sa môžeme a budeme pozerať ďalej."

Hviezdy série: Eugene Lawrence - Viliam Ridzoň

Hráči, ktorí môžu zavážiť v sérii: Branislav Tomek - Gabriel Szalay

Vzájomné zápasy: 4 2 2 321:301
79:84 (d), 71:74 (v), 77:66 (v) 94:77 (d)

Náš tip: 3:2

ebasket.sk, autor : Martin Galajda