Nitra vstúpila do ligy prehrou v Banskej Bystrici

27.09.2009 10:45

Nitra vstúpila do svojho prvého extraligového zápasu novej sezóny pomerne dobre, keď po 5 bodoch Hilla v rade viedla 6:7, potom sa však domácim podarila šnúra 15:2 a razom boli na koni práve hráči spod Urpína. Nitra sa v prvej štvrtine takmer výlučne spoliehala na body Dametriho Hilla, čo na dobre hrajúcich domácich nemohlo stačiť.

Ani v druhej perióde Nitrania nenašli recept na dobre organizovanú obranu domácich, keď si často dávali nepresné prihrávky a zakončovali z ťažkých a nepripravených pozícií. Bystrica teda pomaly zvyšovala svoj náskok až na polčasových 42:26. Za Nitru nastúpila aj nová posila Daniel Novák, ktorý sa v druhej štvrtine prezentoval 8 bodmi, pričom sa dva krát trafil aj spoza veľkého oblúka.

Úradujúci majster vstúpil do druhého polčasu koncentrovane a odhodlaný zvrátiť nepriaznivý vývoj duelu. Po 5 bodoch Hilla a trojke Pohánku bol rozdiel medzi oboma celkami razom len 7 bodový. Nitrania v týchto fázach zápasu výborne bránili, keď svojmu súperovi dovolili za prvých 6 minút druhého polčasu skórovať len 2 body. Najbližšie k svojmu súperovi sa Nitra dostala v 26. minúte, keď na svetelnej tabuli svietil stav 44:40 v prospech domácich, no hráči hostí viac z tejto situácie nevyťažili. Opäť to začalo byť priveľmi kŕčovité v útoku, čo Bystričania využili a sériou 9:2 si opäť vytvorili bezpečné vedenie.

Posledná časť hry už jasne patrila domácim hráčom, ktorý si umne kontrolovali svoje vedenie a hoci sa Nitrania najmä zásluhou Semana (11 bodov v štvrtej štvrtine) a Scotta (5 bodov v štvrtej štvrtine) dotiahli na rozdiel 8 bodov (67:59), prehre 72:62 už nezabránili.

BK SPU Nitra mohla v tomto zápase dosiahnuť aj víťazstvo, no v čase keď mala Bystricu na lopatkách, nedokázala prevziať vedenie na svoju stranu, práve naopak dovolila domácim sa dostať späť do zápasu, čo vlastne rozhodlo o výsledku stretnutia. Nitre ešte stále chýba potrebná súhra v obrannej, ale najmä v útočnej fáze hry, pričom 62 strelených bodov je toho jasným dôkazom. Za Nitru možno v tomto zápase pochváliť snáď len Dametriho Hilla, autora 25 bodov a 5 doskokov. Oživenie určite priniesol Dano Novák, ktorý svojou bojovnosťou vyburcoval svojich spoluhráčov ku kvalitnejšej obrane v druhom polčase, no aj z jeho strany chýbali určité body po veľkej prestávke. Najbližšie Nitru čaká Spišská Nová Ves, ktorá sa pod Zoborom predstaví v stredu o 18:00 v Športovej hale SPU.

ŠKP Banská Bystrica - BK SPU Nitra 72:62 (21:13, 21:14, 11:15, 19:20)
Najviac bodov: Škara 22, Hovaňák 14, Immink 12 - Hill 25, Seman 9, D. Novák 8
TH: 23/20 - 15/9, fauly: 17 - 26, trojky: 6 - 6, rozhodovali: Lukáč, Brziak a Pipíška, 700 divákov