Nitrania pred semifinále kompletní, HBK bez Imminka

15.04.2009 15:08

Miernym favoritom semifinálovej série play off slovenskej mužskej extraligy medzi BK AX SPU Nitra a HBK Prievidza sú basketbalisti spod Zobora. V ich prospech hovorí fakt, že v nadstavbovej časti sa umiestnili na 2. priečke a tretiu Prievidzu tak budú v prípade rozhodujúceho piateho stretnutia (séria sa hrá na tri víťazné zápasy, pozn. SITA) hostiť na domácej palubovke. Bilancia vzájomných súbojov tímov z povodia rieky Nitra je v tejto sezóne vzácne vyrovnaná. Obe stretnutia v základnej časti vyhrali zverenci trénera Ivana Rudeža, v nadstavbe však v oboch prípadoch dominovali Nitrania.

Prievidžania si vo štvrťfinále v najrýchlejšom možnom čase poradili s Banskou Bystricou, zatiaľ čo mužstvo kouča Ľubomíra Urbana sa vytrápilo s Komárnom a účasť medzi najlepším kvartetom si zabezpečilo až v rozhodujúcom piatom dueli. Podľa kormidelníka HBK je to pre jeho tím určite veľká výhoda.

"Sme veľmi radi, že sme si mohli doliečiť rôzne drobné zranenia. Proti Banskej Bystrici hrali niektorí naši basketbalisti, či už Szalay alebo Štorcel, s rôznymi problémami, ktoré sme teraz vyriešili. Dostali sme sa do dobrého rytmu, mali sme veľa času na prípravu. Z tohto pohľadu môžem byť veľmi spokojný," povedal pre agentúru SITA chorvátsky kouč Ivan Rudež. Vrásky na čele mu však napriek týmto faktom stále robia zranenia opôr. "Určite nemôžeme rátať s Američanom Gregorym Imminkom, ktorý bude mimo hry ešte minimálne štyri týždne. Otázny je tiež štart Pavla Bosáka, ktorý si na tréningu spôsobil minifraktúru kĺbu prsta. Verím však, že s ním budeme môcť počítať," vyhlásil tréner Hornonitranov a na margo semifinálového súpera povedal: "Samozrejme, že najväčší pozor si budeme musieť dať na americkú dvojicu Lawrence - Hill. Ale súper má aj ďalších nebezpečných hráčov, napríklad Tomeka či Červenku. Na Lawrenceovi stojí a padá útočný systém Nitry, podľa mňa bude dosť závisieť od toho, aký bude mať deň počas súbojoch s nami." A čo by mohlo podľa Ivana Rudeža priniesť hráčom HBK úspech v tejto semifinálovej sérii? "Kľúčová bude psychika hráčov. My nie sme pod takým veľkým tlakom, oni začínajú doma a musia vyhrať. Sú favoritmi a všetci čakajú, že najmä na vlastnej palubovke budú nad nami ľahko vyhrávať. Naším cieľom je maximálna koncentrácia na prvý zápas, a až potom sa môžeme a budeme pozerať ďalej."

Nitrania sa až vo Veľkonočnú sobotu mohli konečne radovať z postupu do semifinále, na prípravu proti Prievidzi tak mali len štyri dni. "Prvé kolo play off je vždy veľmi zradné. Komárno zmenilo herný štýl, tréner Kováčik mu dal novú tvár, čo nás trochu zaskočilo. Prvý zápas poznačil celú sériu. Keďže sme prehrali v úvodnom stretnutí na domácej palubovke, mali sme to o to ťažšie vo zvyšných dueloch. Vývoj by bol úplne iný, keby sa nám podarilo uspieť pred domácim publikom," vrátil sa v rozhovore pre agentúru SITA k štvrťfinálovej sérii nitriansky krídelník Ľuboš Pohánka. V 31 rokoch jeden z najskúsenejších hráčov tímu spod Zobora naznačil, čo by mohlo viesť k postupu do vytúženého finále. "Budeme sa spoliehať najmä na obrannú činnosť, kľúčovým bude tiež výkon oboch Američanov. Chceme sa opierať o to, čo sme hrali počas celej sezóny. Dôležité bude využiť domáce prostredie. Môže to byť vyrovnaná séria. Pokúsime sa tentoraz vyhrať už prvý duel a potom sa od toho odraziť. Určite je výhodou domáce prostredie v prípadnom rozhodujúcom piatom zápase," pokračoval 191-centimetrov vysoký Ľuboš.

Na rozdiel od Prievidze by mal mať tréner Nitry Ľubomír Urban pred semifinále k dispozícii kompletný káder. "Pred sezónou bolo naším cieľom dostať sa do prvej šestky a potom postúpiť cez prvé kolo play off. Teraz chceme prirodzene dosiahnuť čo najviac a dostať sa čo najďalej," dodal Pohánka.

Program semifinálovej série play off extraligy mužov v basketbale 2008/09 BK AX SPU Nitra - HBK Prievidza (začiatok zápasov je plánovaný na 18.00 h):

1. zápas: štvrtok 16. apríla: Nitra - Prievidza

2. zápas: nedeľa 19. apríla: Prievidza - Nitra (17:00)

3. zápas: štvrtok 23. apríla: Nitra - Prievidza

Prípadný 4. zápas: nedeľa 26. apríla: Prievidza - Nitra

Prípadný 5. zápas: štvrtok 30. apríla: Nitra - Prievidza.

© SITA 2009