Nitrianskym legionárom povolený prechodný pobyt

30.11.2012 18:00

V týchto dňoch sa mnohým zahraničným hráčom v našej basketbalovej extralige končí povolený 90 dňový pobyt na Slovensku v zmysle zákona 404 /2011 § 33 ods. 7,  Z.z. o pohybe cudzincov. Aká je situácia v našom basketbalovom klube sme zisťovali u vedúceho družstva Nitra u Jozefa Mečiara:

"Náš klub od platnosti zákona č. 404/2011 pracuje na tom, aby sme mali hráčov v družstve legálne a aby splnili všetky požiadavky európskej legislatívy. Je potrebné si uvedomiť, že sa nejedná len o prechodný pobyt, ale súvisí s tým aj potvrdenie, že hráč netrpí chorobou, ktorá ohrozuje verejné zdravie. Na základe toho musí byť poistený v slovenskej zdravotnej poisťovni."

 

Je náročné vybaviť všetky doklady k prideleniu prechodného pobytu pre osobitnú športovú činnosť?

"Je to náročné pracovne aj finančne, ale keď poznáme presné znenie zákona a poctivo pracujeme na tom od príchodu hráča do klubu, nie je to úloha, ktorá sa nedá zvládnuť. Je dôležité začať celý proces ešte pred tým ako hráč príde na Slovensko. Sú hráči, o ktorých sme mali záujem, ale zistili sme, že im nevieme vybaviť prechodný pobyt z rôznych dôvodov, ktoré uvádza zákon. Tento rok sa legislatíva ešte viac sprísnila, zrušili sa 30 dňové predĺženia k doplneniu dokladov. Za 90 dní musí mať vydaný doklad (povolenie) alebo je nútený opustiť priestory Schengenu."

 

Niektoré kluby tvrdia, že v iných krajinách EÚ sa to tak prísne nesleduje ako na Slovensku. Je to pravda?

"Minulý rok sme hrali okrem Extraligy aj Eurochalenge Cup a tak som sa rozprával s vedúcimi družstiev Norrköpingu, Oldenburgu a Fuenlabrady, u nich platí to isté ako u nás, a pri nedodržovaní pravidiel citovaného zákona je nekompromisné vyhostenie z Európskej únie. V EÚ funguje centrálny počítačový systém cudzineckej polícii, kde sa dá overiť v každom štáte EÚ všetko o pohybe občana tretej krajiny. Prvoradou podmienkou pre registráciu je výpis z registra trestov FBI a ďalšou výpis registra trestov zo štátu, v ktorom sa štátny príslušník tretej krajiny v posledných 3 rokoch zdržiaval viac ako 90 dní počas 6-tich po sebe nasledujúcich mesiacoch. V niektorých vybraných krajinách FBI musí byť doplnený o apostil príslušnej krajiny."

 

Aký máte názor na minulú sezónu štart vyhostených hráčov Prievidze z EÚ pri zisku titulu?

"Toto nechcem komentovať. Môžem len povedať, že vedenie nášho klubu inú cestu ako som uviedol nepozná, a takto bude aj v budúcnosti. Toto je otázka pre ľudí, ktorí riadia slovenský basketbal."

bknitra.com