Nitru nepotiahli opory, zlyhala aj v defenzíve

10.05.2009 10:01

Hráči Nitry prišli do Pezinka na tretí finálový duel extraligy mužov dobre nabudení a v prvej štvrtine dominovali. Po desiatich minútach vyhrávali 28:17, no v ďalšom priebehu hry šiel ich výkon dole. Pred veľkou prestávkou už svetelná tabuľa ukazovala vyrovnaný stav 41:41 a v tretej časti domáci definitívne rozhodli o svojom víťazstve 99:86. Hostia sa nedokázali vyrovnať najmä so strelecky aktívnym Kevinom Houstonom, ktorý nastrieľal úctyhodných 41 bodov.

„Takýto duel sa nehodnotí ľahko. Začali sme celkom dobre, dostali sa do náskoku, no ten sme stratili. Následne sa súper chytil ich tradičnými protiútokmi, ktoré sme my nevedeli zastaviť. V druhom polčase sa domáci dostali do vedenia, ktoré si už udržali,“ zhodnotil duel pre eBasket.sk Peter Fapšo, ktorý verí, že séria sa pre Nitru týmto duelom nekončí: „Štvrtý duel hráme doma. Keďže práve na vlastnej palubovke sme si to pokazili, tak teraz musíme vyhrať a v piatom zápase bude všetko otvorené.“

Skúseného kormidelníka hostí Ľubomíra Urbana sklamali najmä legionári, na ktorých sa družstvo spolieha, slabšia obrana a málo využívaná streľba spod koša. „V prvom dejstve to bolo z našej strany celkom dobré, hoci niektoré naše tradičné opory opäť nezahrali to, čo od nich očakávame. Niečo sa v našej hre zlomilo už v druhom zápase, čo je dosť podstatné. Neviem, či je toto naše maximum, ale je isté, že bez podpory lídrov nevyhráme veľké zápasy. V ďalšej fáze nás zlomil opäť výkon jedného hráča súpera. Tentoraz to nebol Williams, ale Houston. Práve on svojím výkonom dokázal nakloniť misky váh na stranu Pezinka. Záver už bol plne pod kontrolou domácich,“ skonštatoval Ľ. Urban.

„Vysokoškoláci“ sa vo finálovej sérii po vyhratom prvom dueli až priveľmi spoliehajú na trojbodovú streľbu, hoci tréner im vysvetlil, že len tade cesta za víťazstvami nevedie. „Musíme zlepšiť obrannú fázu. Aj keď mali Pezinčania disponovaného Houstona, aj tak sme celkove zle bránili. V prvom polčase sme dostali 41 bodov a celkove skoro 100, čo je veľa. Takto môžeme len ťažko pomýšľať na víťazstvo, najmä keď naša útočná fáza je v rozhodujúcich okamihoch trochu naivná. Priveľmi sa spoliehame na trojky, ale ťažko sa dajú všetky zápasy vyhrať iba vďaka tomu. V prvom dueli sme nastrieľali 16 trojok, ale to nie je všeliek. Málo využívame hru spod koša, do čoho som sa snažil hráčov tlačiť,“ doplnil Ľubomír Urban.

Kouča Nitry neprekvapil výborný individuálny výkon Houstona, vedel totiž, čo sa v tomto hráčovi skrýva. „Je hráčom trochu inej kategórie. To, že sme ho na slovenských palubovkách zatiaľ nevideli v plnej paráde, je vďaka tomu, že zatiaľ nemal toľko príležitostí. Bolo však len otázkou času, kedy sa presadí. Má veľké skúsenosti a aj fyzicky je mimoriadne disponovaný. Nie vždy mu vychádzala strela z väčšej vzdialenosti, no tentoraz bol v laufe a na čo siahol, premenil. Preto dosiahol úctyhodný strelecký výkon,“ pochválil Ľ. Urban hviezdu zápasu.

Žiaden z hráčov Nitry si s Houstonom nedokázal poradiť, hoci sa o to pokúšali viacerí. Nezastavili ho dovolenou ani nedovolenou hrou, o čom svedčí aj 8 faulov a streľba z hranice trestného hodu 9/11. „Veľa košov dal po clonách, pri ktorých sme si trochu zle vypomáhali, čo vedel využiť. No on nebol až taký problém. Síce dával body, ale bol jediný. Nejaké body musí dať aj súper. Problém bol skôr v tom, že nám sa strelecky nedarilo. Počas oddychových časov od nás tréner chcel, aby sme tlačili útoky pod kôš, no my sme odtiaľ nebodovali,“ doplnil Peter Fapšo.

ebasket.sk, autor: Michal Mašľany