Novinky v extraligových kluboch

08.07.2009 22:17

Keďže od posledného hvizdu piateho finálového zápasu proti Pezinku, kedy sa Nitra po druhý krát stala majstrom Slovenska ubehli už takmer dva mesiace, manažéri extraligových klubov naplno zaberajú pri napĺňaní rozpočtu pre ďalšiu sezónu a samozrejme tiež  budovaní kádra, s ktorým ich tímy nastúpia do novej sezóny 2009/2010. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime ako na tom stoja jednotlivé kluby extraligy.

AB Cosmetics Pezinok

Úradujúci vicemajster už dávnejšie oznámil, že v klube ostávajú Andrej Lukjanec, Branislav Brliť, Dušan Snopko, Marek Kozlík, Richard Urland a Peter Mičuda. Najnovšou akvizíciou Pezinčanov je Nenad Miloševič, ktorý prichádza z Levíc a mal by v tíme nahradiť Lorenza Williamsa. Litovčan Matas Niparavičius a Američan Kevin Houston v Pezinku pokračovať nebudú. Zmena nastala aj na poste hlavného trénera, keď reprezentačného kouča Milana Černického nahradil František Rón.

HBK Prievidza

Prievidžania sa snažia vybudovať mužstvo, ktoré bude hrať v novej sezóne opäť o tie najvyššie priečky, čoho základom by mohlo byť podpísanie minuloročných opôr ako Pavel Bosák, Viliam Ridzoň, Gabriel Szalay, či talentovaného Mareka Jašša. Ďalej majú baníci podpísaných aj Biňovského, Pavlendu a Blaha. Najväčší otáznik visí nad kapitánom Štorcelom, ktorý len prednedávnom podstúpil operáciu kolena a až následne sa rozhodne či a kde bude pokračovať vo svojej kariére. Neisté je aj zotravanie Grega Imminka. Prievidžania sa však dohodli na ďalšej spolupráci s ambicióznym trénerom Rudežom, pre ktorého to bude už tretia sezóna na hornej Nitre.

04 AC LB Spišská Nová Ves

Z tábora Spišiakov veľa správ nepreniklo, zatiaľ je známe len zotrvanie poľského kormidelníka Jerzyho Chudeusza. V Spišskej chcú v ďalšej sezóne stavať najmä na vlastných odchovancoch. Takmer istý je odchod Róberta Nubera, ktorý ku koncu sezóny predvádzal výborné výkony.

Astrum Levice

V Leviciach po pomerne neúspešnej sezóne došlo k veľkým čistkám v kabíne. Ako prvý skončil rozohrávač Peter Jankovič, nasledovali ho Stepjan Gavran, Marko Samanovič a Ján Krkoš. Pomerne prekvapivé bolo aj ukončenie spolupráce s Nenadom Miloševičom, ktorému však sezóna taktiež príliš nevyšla. Zmena nastala aj na poste trénera, kde Dragana Ristanoviča strieda mladý Maroš Kováčik, ktorý minulý rok viedol Komárno. Levice podpísali zmluvu s krídelníkom Marekom Juríkom a post rozohrávača by mal obsadiť Američan hrajúci minulý rok v Nemecku, jeho meno však zatiaľ nie je známe.

ŠKP Banská Bystrica

Minuloročný nováčik by si chcel ponechať jadro tímu nezmenené. Zmluvu na ďalšiu sezónu podpísal Vladimír Hováňak, ktorý bol lídrom Bystričanov v uplynulom ročníku. Isté sú odchody Merritta a Nováka, naopak posilou by mal byť mladý Lutter z Košíc.

MBK Rieker Komárno

Komárno je na tom zrejme najhoršie spomedzi všetkých klubov, keď momentálne bojuje o svoju holú existenciu. Vedenie bolo dokonca nútené vyhlásiť verejnú zbierku na podporu basketbalového klubu. Isté sú odchody trénera Kováčika, hráčov ako Seman, Jurík a Závodný. No tento menoslov bude zrejme ešte ďaleko obšírnejší a za úspech budú v Komárne považovať ak sa budú môcť prihlásiť do najvyššej súťaže pre nový ročník.

BK Chemosvit Svit

Vo Svite nie je známy takmer žiadny pohyb hráčov ani trénerov. Jedinou novinkou tak je, že klub sa presťahuje z Popradu naspäť do neďalekého Svitu.

Inter Bratislava

Na Pasienkoch bude v novej sezóne pôsobiť nový tréner. Meno Oliver Vidin určite prekvapilo. No s ním prichádza do hlavného mesta aj nádejný krídelník Mirolsav Žilík. Hovorí sa aj o príchode Dominika Štefanca, no o ďalších zmenách v zložení tímu je zatiaľ ticho.

MBK Handlová

Handlová ma už v tomto období takmer úplne poskladaný káder pre novú sezónu. Okrem mladých odchovancov, ostáva aj Jaroslav Štefánik, Jozej Vojtek, či Vladimír Paraík. V Handlovej bude v novom ročníku pôsobiť aj Martin Bilík, ako aj navrátilci Ivan Barišic a Nikola Manojlovič. Podľa slov manažéra Handlovčanov treba už len vyriešiť post rozohrávača a káder by mal byť uzavretý.

BK Váhostav-SK Žilina

Nováčik bude stavať na vlastných odchovancoch. Domov sa vracajú Miroslav Futo a tiež ešte stále mladý rozohrávač Závodný. Na lavičku zasadne bývalý kormidelník Interu Pavol Zuzík.

bknitra.com