Po dráme v Komárne sme vyrovnali stav série

02.04.2009 13:12

Hostia prišli na druhý zápas štvrťfinálovej série s jasným cieľom vyrovnať stav série, čo sa im od začiatku aj darilo napĺňať. V 6.minúte vyhrávali hostia po Fapšovej trojke 17:5 a hoci sa domácim podarilo znížiť vedenie Nitranov, prvú časť hry napokon vyhrala Nitra v pomere 15:23.

V druhej štvrtine sa hra i skóre vyrovnali, keď domáci tréner opäť nasadil zónovú obranu. Hostia znervózneli, domácim sa podarila šnúra 12:1 a tak išlo Komárno v 17.minúte prvý krát v zápase do vedenia 29:28, no hosťom sa podarilo zmobilizovať sily a vytvoriť si do polčasu 6 bodový náskok.

V tretej perióde to bol skôr boj, keď hostia nastrieľali len 14 bodov, domáci ešte o jeden menej. Po Lawrencových 2 bodoch z čiary trestných hodov viedli Nitrania o 9 bodov(41:50), no Barišič trojkou znížil rozdiel v skóre pred poslednou štvrtinou na rozdiel 6 bodov(44:50).

Štvrtá štvrtina patrila z väčšej časti Nitranom, ktorí si neustále udržovali dostatočné vedenie, pričom 3 minúty pred koncom viedli o 12 bodov a zdalo sa byť všetko jasné. Vtedy však MBK začalo hrať celoplošný pressing, ktorý na súpera platil. Nitra mala problémy sa dostať čo i len za polovičku, čo domáci dokonale využili na vyrovnanie strateného zápasu. Po nepresnom Hillovom vyhodení z autu, pričom následne fauloval Juríka pri trojkovej strele, mohol tento hráč rozhodnúť o výhre domácich, na premenil len 2 trestné hody, následne Lawrence svoje 2 trestné hody premenil, no Majoroš so sirénou poslal zápas do predĺženia.

Predĺženie začal 2 trojkami aktívny Barišič a poslal tak domácich v 43.minúte do 5-bodového vedenia(77:72). Potom prišli chvíle Lawrenca, ktorý 6 bodmi v rade obrátil vývoj zápas opäť na stranu Nitry. Keď Fapšo nepremenil 15 sekúnd pred koncom jasnú pozíciu(hostia prehrávali o bod) a následne fauloval Suju, nevyzeralo to s Nitrou vôbec dobre. No Suja premenil len jednu šestku a keď Pohánka nájazdom 5 sekúnd pred koncom prvého predĺženia vyrovnal, dráma mohla pokračovať.

Po Šulovičových šestkách viedlo MBK v 47.minúte 86:84, no vzápätí sa trafil za 3 Hill, následne Tomek pridal kôš s faulom, čo znamenalo pre Nitru “bezpečný“ 4-bodový náskok. Hostia neustále zápasili so slabou úspešnosťou trestných hodov, čo Závodný využil a 4-bodovou akciou upravil 20 sekúnd pred koncom na 91:92. Obe šestky premenil Hill a opäť Závodný. 5 sekúnd pred koncom Fapšo nedal ani jeden trestný hod, no podarilo sa mu doskočiť odrazenú loptu a výhru potvrdil jednou šestkou Pohánka.

Zápas v Komárne sme mali rozohraný na pokojnú výhru v riadnom hracom čase, no vlastnými chybami sme dovolili súperovi zápas zdramatizovať, no čo nás môže tešiť a posunúť smerom dopredu je, že sme zvládli ťažké situácie v predĺžení a vyrovnali tak stav série. Ťažko hodnotiť jednotlivcov, keď každý mal svetlé momenty, ale aj také na ktoré by najradšej zabudol. Najlepším strelcom bol Dametri Hill s 25 bodmi(streľba 9/16), ku ktorým pridal aj 10 doskočených lôpt a potiahol nás najmä v druhom predĺžení. Eugene Lawrence za 49! minút na ihrisku zaznamenal 22 bodov, 4 doskoky, 8 asistencií, 5 ziskov, ale aj 7 stratených lôpt, no jeho 6 bodov v rade v prvom predĺžení bolo pre vývoj zápasu nesmierne dôležitých. Peťo Fapšo zaznamenal 14 bodov a prezentoval sa lepšou úspešnosťou streľby ako v prvom zápase. K výhre nemalým dielom pomohli aj Roman Vido, Braňo Tomek či Ľuboš Pohánka, ktorý nám v podstate zabezpečil druhé predĺženie.

Cieľ na stredu je splnený. Teraz nás čaká ďalší, a to potvrdiť výhru v Komárne v sobotu na domácej palubovke. Doposiaľ to boli dva vzácne vyrovnané zápasy, no v 2. zápase bolo vidieť zlepšenie v našej hre najmä čo sa týka hry do súperovej zóny a keď budeme pokračovať v nastúpenom trende, po sobote budeme viesť 2:1 na zápasy.

MBK Rieker Komárno - BK AX SPU Nitra 93:95 po dvojnásobnom predĺžení (15:23, 16:13, 13:14, 27:21 - 9:9, 13:15) - stav série 1:1
Najviac bodov: Závodný 16, Jurík, 15, Majoroš 14 - Hill 25, Lawrence 22, Fapšo 14
TH: 34/26 - 46/28, fauly: 28 - 32, trojky: 9 - 7.

splnili sme v tomto zápase kľúče k úspešnému zvládnutiu štvrťfinálovej série :

ubránenie kvalitných obvodových hráčov Komárna ?

• Ťažko hovoriť o ubránení všetkých súperových obvodových hráčov, keďže hra Komárna je založená najmä na týchto hráčoch. Gibsona, Suju a Semana sa nám podarilo ubrániť, no Barišič, Majoroš či Jurík si svoje odohrali...

využitie našej väčšej podkošovej sily ÁNO

• Hill bol v tomto zápase viacej zapojený do hry, aj Tomek dostal väčšiu minutáž a hoci sa mu nie celkom v zakončení darilo, ukázali sme, že môžeme hrať aj s 2 pivotmi. Komárno sme v tomto zápase preskákali v pomere 28:49!

udávanie tempa jednotlivých zápasov ÁNO

• Po väčšinu zápasu sme boli lepším tímom, hrali sme kvalitnejšie ako v prvom zápase a hoci sme na konci zápasu poľavili v koncentrácií, zápas sme dokázali doviesť do víťazného konca.