Podľa Pezinčanov je titul v správnych rukách

17.05.2009 10:30

Obhajca titulu a mierny favorit tohtoročnej finálovej série AB Cosmetics Pezinok nezvládol rozhodujúci piaty domáci duel, prehral s Nitrou 93:97 a majstrom slovenskej extraligy sa tak stal druhý tím základnej časti BK AX SPU Nitra. Tréner Milan Černický i kapitán Pezinčanov Peter Mičuda sa zhodli na tom, že ich súper bol v poslednom finálovom súboji o čosi lepší a z víťazstva i titulu sa tak tešil zaslúžene.

„Dá sa povedať, že Nitra si víťazstvo zaslúžila. Rozhodlo asi to, že nám nezahral pivot Niparavičius, ktorý by mal byť ako legionár oporou. Museli sme to potom nejako suplovať, keďže Mičuda mal päť faulov. Nitra hrala rozumne, dávala si loptu pod kôš, odkiaľ dávala ľahké koše. Škoda, že sme nevyužili náš desaťbodový náskok, vtedy som si myslel, že všetko je na najlepšej ceste, aby sme vyhrali. Súper sa však chytil jednou trojkou a dostal sa späť do hry,“ zhodnotil pre eBasket.sk sobotňajšie stretnutie komidelník tímu spod Maých Karpát Milan Černický a doplnil: „Nitra dokázala dvakrát vyhrať na našej palubovke, preto bola o kúsok lepšia. Priznám sa, že som čakal, že práve tieto dva tímy by sa mohli stretnúť vo finále, lebo to boli dve najlepšie družstvá.“

Kapitán a veľká opora domácich Peter Mičuda musel stráviť záverečných sedem minút iba na lavičke, keďže ako prvý hráč v zápase nazbieral päť faulov. Hostia totiž výborne dokázali využiť fakt, že okrem Mičudu sa pod košom Pezinka nik nechytil. „Musím pogratulovať Nitre k sobotňajšiemu výkonu i zisku titulu, boli na nás vynikajúco pripravený. Myslím si, že titul je v správnych rukách. Viedli sme aj o desať bodov, ale vlastnými chybami, nekoncentrovanosťou a trochu individualistickým poňatím hry sme prišli o víťazstvo. Vo finále bola Nitra lepšia, ale my sme získali Slovenský pohár a druhé miesto v lige, preto si myslím, že sezóna je vydarená. Treba na tom stavať do ďalších rokov,“ skonštatoval pre eBasket.sk Peter Mičuda.

Bývalý reprezentačný pivot, ktorý pracuje v súčasnosti aj v štruktúrach Slovenskej basketbalovej asociácie naznačil, že Nitra hrala viac ako tím, čo potvrdil i nasledujúcimi slovami: „Na našej strane boli väčšie individuality, ale keď sa na to spätne pozerám, Nitra podala vo finále kolektívnejší výkon. Piaty zápas bol otvorený a vopred sme vedeli, že to môže dopadnúť všelijako.“ Miči priznal aj to, že posledné minúty, keď nemohol pomôcť tímu, boli pre neho veľmi náročné. „Na lavičke to bolo veľmi ťažké a je mi smutno najmä kvôli ľuďom, ktorí nás prišli povzbudiť. V hale bola krásna návšteva a skvelá atmosféra, čo nás všetkých potešilo. Chcel som v obrane urobiť všetko, ale Nitra pod košom dominovala. Hill a Tomek, to je veľká podkošová sila, ktorú dobre podporujú hráči zvonku,“ dodal P. Mičuda.

Pri pomyselnom titule najužitočnejšieho hráča finále by tréner Pezinka Milan Černický udelil toto ocenenie rozohrávačovi Nitry Eugenovi Lawrenceovi. „Robil nám veľké problémy, nevedeli sme ho dobre ubrániť. Keď sme ho zdvojili, rozumne posúval loptu ostatným hráčom. Hral kolektívnejšie... U nás počas finále zažiaril raz Houston, inokedy Williams a v poslednom dueli nás držal v hre najmä Andrej Lukjanec,“ uzavrel reprezentačný kormidelník Slovenska.

ebasket.sk, autor: Michal Mašľany