Pohľad na sezónu 2008/2009

20.05.2009 23:26

Tento ročník basketbalovej extraligy sa skončil. Poznáme majstra, vicemajstra, aj držiteľov bronzových a nepopulárnych „zemiakových“ medailí. Vieme, kto vypadol a vieme aj to, kto sa na ďalší rok stane nováčikom v súťaži. Všetko známe, všetko odohrané, všetko uzavreté. Preto by sa na konci sezóny patril spraviť istý sumár.

Majster 2008/2009 – BK AX SPU Nitra
V sobotu 16.5. 2009 sme spoznali víťaza extraligy mužov v tomto ročníku – BK AX SPU Nitra, ktorý zvíťazil v poslednom zápase na pôde družstva AB Cosmetics Pezinok. Podľa niektorých zaslúžene, podľa iných nie. Každý máme predsa svoj názor a každý názor je subjektívny. No pravda je, že Nitra si vybojovala titul na súperovej palubovke, a to je obdivuhodné.
Počas celej sezóny vyčnievali spomedzi hráčov viaceré individuality. V kádri majstra musíme však spomenúť viacerých. Na čele legionárov celej súťaže stojí Eugene Lawrence, podľa viacerých odborníkov najlepší hráč tejto sezóny, podľa štatistických údajov 4-krát vyhlásený za najlepšieho hráča mesiaca (2-krát Vincent Polakovič, za apríl ešte výsledky neboli zverejnené). Nečudo teda, že je najviac spomínaným hráčom, ktorý behal tento rok po slovenských palubovkách. Ďalším Američanom vo farbách Nitry je Dametri Hill, mnohými označovaný za jedného z najlepších pivotov ligy. Nitra, na čele s trénerom Ľubomírom Urbanom, teda podľa všetkého získala titul tvrdou prácou, výkonmi svojich osobností, ktoré boli vhodne doplnené ostatnými spoluhráčmi, podporou svojich fanúšikov a hlavne, správne načasovaným víťazstvom vo finálovej sérii. A to je najhlavnejšie.
Keď už sme pri zahraničných hráčoch, konkrétne tých z USA, nesmieme zabudnúť na ďalšie mená. Lorenzo Williams je jedným z nich. Playmaker v kádri minuloročného majstra, ktorý siahal na zlato aj tento rok. No vo finálovej sérii ťahali Pezinčania za kratší koniec a po zlate majú tak na svojom konte ďalší cenný kov, tentoraz so strieborným odleskom. Prvý tím po nadstavbovej časti mal všetko vo svojich rukách. Štvrťfinále s Popradom, semifinále so Spišskou Novou Vsou zvládol, no Nitra bola nad sily tohto klubu. Spolu s Lawrencom je Williams často označovaný za jedného z najlepších rozohrávačov v extralige, a to netreba spochybňovať. Opäť musíme spomenúť ďalšieho Američana, konkrétne Zacharyho Inglesa, skvelý trojkár v službách Chemosvitu Poprad. Poprad si vybojoval play-off, no z najhoršieho miesta. A hoci sa v prvom zápase štvrťfinále vyhecovali a Pezinok na jeho pôde porazili, v sérii prehrali. Popradský tím mal určite túto sezónu na viac, no tréner Jemč už nedokázal vybojovať lepšie umiestnenie pred play-off.
Vymenovávanie hráčov. Tých mien, ktoré stoja za spomenutie je veľmi veľa. Keď prejdeme od legionárov, hneď na prvom mieste nám vyskočí meno najviac bodujúceho hráča celej extraligy, Vincenta Polakoviča. Žiaľ, ani jeho výkony nepomohli Interu Bratislava vybojovať si priečku vyššie v tabuľke, keď na konci sezóny skončili až 10., čo je výrazný zostup z minuloročných pozícií. Pod ich postavenie sa podpísali aj nestabilné výkony viacerých hráčov, ktorých vedenie aj pred koncom sezóny z kádra vylúčilo. Jednalo sa o Milana Goliana, Martina Míčku či Richarda Ďuriša.
Keď sa bližšie pozrieme na kluby, ktoré si minulý rok odniesli medaily, vyjde nám z toho, že dva z troch klubov výrazne klesli. Inter Bratislava a MBK Handlová. MBK Handlová po minulom príjemnom prekvapení v podobe bronzovej medaily, tento rok obsadila len 9. priečku. Príčiny by sme mohli hľadať všade. Od trénera až po výkony hráčov. No najvýraznejšia rana prišla pre Handlovčanov začiatkom nového kalendárneho roka, keď sa zo zámoria nevrátil playmaker Johnson, MVP hráč All Stars zápasu a jeden z lídrov svojho tímu. Hra bez prvého rozohrávača, len so strelcom Bičvičom a väčšinou nevyrovnanými výkonmi ostatných hráčov, odvolanie trénera Kasuma. To je pár dôvodov zostupu Handlovej, ktorá nedokázala vybojovať lepšie ako 9. miesto.
Keď sme v spodnej časti tabuľky, zaujímavý bol boj medzi Dolným Kubínom a Košicami o to, komu ostane „Čierny Peter“ v podobe poslednej priečky. Súboj zviedli priamo medzi sebou a úspešnejší boli Kubínčania. Na pôde Košíc zvíťazili v pomere 66:61 a v konečnom účtovaní skončili 2 body pred svojím rivalom. BK Dolný Kubín sa tak v extralige zachránil, tréner Vidin spravil svoju robotu. Hráči či fanúšikovia vydali v boji o záchranu zo seba všetko. Košice už toľko síl nemali. Keď sa nedarilo Probalovi, Baťkovi či Demečkovi, tím nemal vodcu a to na Kubín nestačilo.
Najvyrovnanejšie výsledky z posledných ročníkov má jednoznačne Spišská Nová Ves. Tento rok zviedla súboj opäť s družstvom z Hornej Nitry a opäť jej nebolo súdené vybojovať cenný kov. Prievidzi podľahla v bojoch o 3. miesto 3:2 na zápasy. Nemožno povedať, že by bola horší tím, mala jednoducho nevýhodu menej zápasov na vlastnej palubovke. Družstvo okolo Jerzyho Chudeusza podávalo veľmi stabilné a kvalitné výkony, čím svoje 6. miesto po základnej časti zlepšili na 4. po nadstavbe. V záverečncýh bojoch sa rozohral Nuber, Avalič taktiež zahral svoj štandard, Madaj, Lozančič či Elliot pod košom však nedokázali zvrátiť vývoj série, hoci vyrovnali na 2:2. No HBK Prievidza si v poslednom zápase bronz ustrážila. Po minulom roku je tento kov pre Prievidzu akoby „zlatý“. Po základnej časti bola Prievidza na 2. mieste. No pre absenciu oboch rozohrávačov, Imminka a Jašša a v úzkym kádrom je 3. miesto pre trénera Ivana Rudeža vynikajúcim výsledkom. Nebudeme polemizovať, ako by to dopadlo, keby bol k dispozícii aspoň jeden z týchto hráčov.
Od bronzu sa posúvame o čosi nižšie. Ostali nám posledné tri kluby, ktorými sú Levice, Komárno a Banská Bystrica. Družstvo Astrumu Levice prehralo vo štvrťfinále so Spišskou Novou Vsou 3:1 na zápasy. Vzhľadom na predsezónne ciele to nie je najlepšie umiestnenie, aké si v klube predstavovali. Odchod Richa na začiatku sezóny bola nečakaná vec a vedenie tak muselo za neho hľadať pod kôš náhradu. Samanovič, Dawson či Gavran neboli práve to, čo by družstvu pomohlo. Výmena trénera Ristanoviča, nástup Kováčika a opäť Ristanovič. Trénerske rošády tímu taktiež nepomohli.
MBK Rieker Komárno si udržalo 7. miesto po základnej časti aj v nadstavbe, no súboj vo štvrťfinále s neskorším majstrom z Nitry ich zastavil. Po príchode trénera Maroša Kováčika sa herný prejav tímu zlepšil a nebyť premrhaného druhého zápasu štvrťfinále, mohlo byť prekvapenie v podobe postupu Komárna do semifinále na svete. Sila tohto družstva spočívala najmä v kolektívnosti, ktorá stavala na výkonoch individuálnych hráčov, napr. výkony Igora Majoroša, druhého najviac skórujúceho Slováka v extralige, Mareka Juríka, Ivana Barišiča či Drew Gibsona.
Na záver musíme spomenúť nováčika súťaže ŠKP Banskú Bystricu. Toto družstvo sa rozlúčilo so sezónou ako prvé, keď vo štvrťfinále podľahlo Prievidzi hladko 3:0 na zápasy. Pod vedením trénera Doušeka zanechali hráči Banskej Bystrice veľmi dobrý dojem. Tím disponujúci jedným z najlepších pivotov ligy, Ivanom Škarom, výborným strelcom Hovaňákom, či skúseným Znancom skončil v lepšej polovici extraligovej tabuľky, čo je veľmi kvalitný výsledok pre nováčika a reálny obraz ich tohtoročnej hry.

Spomenuli sme hlavné body tejto sezóny, niektoré dôvody postavenia tímov v tabuľke. Samozrejme, že sa nedá spomenúť všetko a všetkých. Vzostupy aj pády, hviezdy, blikajúce hviezdičky či nenaplnenie očakávaní. Taký je šport, taký je basketbal, a práve preto, že je v ňom množstvo zvratov, prekvapení, práve preto ho milujeme. Táto sezóna je ukončená, odškrtnutá v diári, tešme sa na tú ďalšiu!

probasket.cz, autor: Jana Sýkorová