Preview 2.semifinále : Prievidza - Nitra

18.04.2009 22:24

Domáce zaváhanie bude chcieť Nitra odčiniť na súperovej palubovke, kde však nebudú bojovať len proti hráčom na palubovke, ale aj proti vyše dvom tisíckam fanúšikov.

Zverenci trénera Rudeža sa v nedeľu budú môcť priblížiť na krôčik k veľkému finále. Doma síce naposledy s Nitrou prehrali, ale to teraz neznamená vôbec nič. Veľa sa toho nahovorilo o absencii Imminka, ktorý síce je citeľnou stratou, ale výborne ho nahradili mladí prievidzkí odchovanci, ktorí nedali priestor presadiť sa nitrianskeho playmakerovi Lawrencovi, ktorý zaznamenal len 9 bodov. Tím Prievidze pod Zoborom inkasoval len 67 bodov, čo je pre obranu baníkov dobrým znamením pred odvetou. V útoku sa najvýraznejšie presadil Ridzoň, autor 20 bodov, ku ktorým pridal aj 10 doskokov a bol ústrednou postavou zápasu. Výborne mu sekundoval pivotman Szalay, ktorý prevýšil a najmä preskákal Nitranov Hilla s Tomekom. No veľkými postavami duelu boli Martin Biňovský a Filip Pavlenda. Prvý menovaný síce zaznamenal len tri body, ale práve jeho trojka znamenala vedenie tesne pred koncom a Pavlendove dva trestné hody dokonali obrat v závere. Potvrdila sa správnosť filozofie Prievidze, že vsadili na domácu krv, ktorá je ochotná zabojovať aj napriek tomu, že v priebehu sezóny netrávavila na palubovke veľa času.

Nitra si vstup do série predstavovala úplne ináč a situáciu si podobne ako vo štvrťfinále  poriadne skomplikovala. Vtedy však platilo „zlý začiatok, dobrý koniec“, Ivo Šimončík, tak verí v opakovanie ďalšieho scenára zo série s Komárnom. „Aj napriek prísloviu, že "nikdy nevstúpiš do tej istej rieky dvakrát", nám sa to podarilo a história sa opakuje. Všetci však veríme,že keď už opakovať, tak dôsledne až do konca, ako s Komárnom.“
Prehru si Nitrania spôsobili najmä slabším doskakovaním, baníci ich v tomto ukazovateli prevýšili o 11 doskokov. Prakticky len v tejto štatistike bol väčší rozdiel a napokon to aj rozhodlo. Technický vedúci Nitranov zhodnotil zápas nasledovnými slavami : „Nie je možné hovoriť o dobre rozbehnutých štvrtinách, v podstate sme sa strelecky trápili od úvodného hvizdu, tak isto ani súper nepodával optimálny výkon, veď aj on potreboval v záverečnej časti hry 5 minút na zaznamenanie 7 bodov, ktorými vyrovnal skóre zápasu. V závere zápasu sme to ale boli my, kto urobil viac taktických chýb a tak sme snáď aj zaslúžene prehrali.“
Pred sériou sa hovorilo, že v prospech Nitry môže rozhodnúť absencia tvorcu hry Imminka. Toto tvrdenie sa napokon ukázalo ako opačné a aj Ivo Šimončík priznáva, že hráči z prievidzkej lavičky narobili vysokoškolákom nečakané problémy. „Družstvo Prievidze aj napriek tomu, že hrá bez svojej jednotky na poste rozhrávača tvorí kompaktný celok a práve možno neprítomnosť Imminka umožňuje trénerovi na ihrisko nasadzovať Pavlendu, Jašša a Bíňovského s primárnou úlohou agresívnej obrany Lawrenca, čo Immink ako klasický tvorca hry nemohol plniť s takým nasadením ako títo "mladí draci".

Probasket.cz, autor : Stanislav Findra