Preview : AB Cosmetics Pezinok - BK AX SPU Nitra

01.05.2009 21:50

Už v sobotu sa začne finálová séria medzi AB Cosmetics Pezinok a BK AX SPU Nitra prvým zápasom na palubovke Pezinka. Počas sezóny sa stretli tieto družstvá 4-krát a zápasy sú vzácne vyrovnané. V základnej časti si oba tímy pripísali výhry zo súperovej palubovky, v nadstavbovej si už každé z nich svoju pôdu udržalo.
AB Cosmetics Pezinok si v semifinále poradil so Spišskou Novou Vsou 3:1 na zápasy, keď dokázal vyhrať obe stretnutia na palubovke svojho rivala, aj keď si pripísal jedno domáce zaváhanie. Tréner Milan Černický disponuje množstvo kvalitných hráčov a dôležitá je aj široká lavička. Hráčov, ktorí dokážu rozhodnúť zápas je množstvo. Od Lorenza Williamsa, cez Dušana Snopka až po Andreja Lukjanca. Williams zvedie súboj so svojím krajanom Lawrencom. Títo dvaja rozohrácači sú hodnotení ako tí najlepší v slovenskej extralige, a tak bude zaujímavé sledovať ich hru. Na zápas s Nitrou budú hráči maximálne pripravení. „Samozrejme, všetci vedia odkiaľ hrozí najväčšie nebezpečenstvo, takže tomu prispôsobíme prípravu,“ odpovedal Daniel Babiš. Samozrejme mal na mysli najmä dvojicu Lawrence- Hill, cez ktorých idú prakticky všetky lopty a na nich stojí hra Nitranov.
„Dúfame, že finále bude dôstojným vyvrcholením ligy, stretnú sa nakoniec dva najkvalitnejšie celky, takže veríme, že tomu bude zodpovedať i hra a kvalitatívna úroveň zápasov. Rozhodne momentálna forma a možno i športové šťastie,“ prezradil p. Babiš. Rozhodovať určite bude aj domáce prostredie, aj keď v základnej časti Pezinok svojmu súperovi na vlastnej pôde podľahol. Tentoraz to však bude iný zápas. Finále extraligy, opäť po roku, je rozdielnym duelom, s iným súperom.

BK AX SPU Nitra si vybojovala finálovú účasť s tímom HBK Prievidza, keď v sérii zvíťazila taktiež 3:1 na zápasy. Nitra má vo svojom kádri taktiež množstvo zvučných mien. Hra Nitranov stojí na výkone amerického rozohrávača Eugena Lawrencea, ktorý privádza svoje družstvo k veľmi kvalitným výkonom a priviedol ho aj do finále extraligy mužov. Túto osobnosť dopĺňa ďalšia, konkrétne Dametri Hill. Druhý Američan na lavičke trénera Urbana je oporou pod košom. Súperom robí nemalé problémy jeho váha spojená s presnou muškou. Očakával sa jeho súboj s Glenom Whisbym, no fanúšikovia sa tohto nedočkajú vzhľadom na už známe udalosti v pezinskom tíme. Títo dvaja hráči sú vhodne dopĺňaní ďalšími. Červenka, Fapšo, Tomek či Vido v semifinále dokázali, že sú platnými hráčmi svojho družstva. „Sme si vedomí, že zápas bude veľmi ťažký, ale nie nevyhrateľný, veď sme si to už vyskúšali,“ stručne odpovedal Ivan Šimončík. Nitra bude musieť vyhrať aspoň jeden duel u svojho súpera, o čo sa pokúsi už v sobotu večer.
„Posledné 2 vzájomné merania síl na pezinskej palubovke boli diametrálne odlišné, a predsa mali spoločnú črtu, tou bola naša slabá obrana. Pokým v decembrovom dueli sme dokázali súpera prestrieľať, v tom marcovom súper nás doslova rozstrieľal, keď sme mu dovolili dať za prvú štvrtinu 42 bodov. Takže základom pre víťazstvo bude zodpovedná obrana,“ zhodnotil p. Šimončík.

Tento zápas bude prvým z finálovej série a čo to napovie, akým smerom sa budú uberať ďalšie vzájomné merania síl. Boj na rozohrávačských postoch, boj strelcov, boj pivotov. To všetko budeme môcť sledovať v tomto zápase. Či Pezinok zužitkuje domáce prostredie alebo Nitra bude pokračovať vo výborných výkonoch zo semifinále, to uvidíme už v sobotu večer.

probasket.cz, autor : Jana Sýkorová