Preview : BK AX SPU Nitra – AB COSMETICS Pezinok

18.02.2009 14:22

Súboj pod Zoborom bude nielen duelom o dva body do tabuľky, ale aj priamym súbojom o druhé miesto v tabuľke, keďže rozdiel medzi týmito súpermi je jeden bod. Určite pôjde tak trochu aj o psychiku. Oba tímy si v minulom kole pripísali prehru a v tejto sezóne zatiaľ nepoznali pocit prehry dvakrát po sebe. Po strede sa to zmení a jeden z ašpirantov na titul bude dva zápasy bez víťazstva. Jednoznačne teda bude o čo v Nitre bojovať.

Domáci sa v zápasoch roku 2009 stále akosi len hľadajú. Na konto im síce pribudli výhry, ale výkonnostne to stále nie je ono. No už v stredu budú hráči BK AX chcieť oživiť spomienky na zápas z 20.12. 2008, keď vo výbornom, útočnom basketbale zdolali Pezinok na jeho palubovke v pomere 101 : 105. Vtedy to bola prvá prehra obhajcu titulu na domácej palubovke po návrate do extraligy. Po minulom kole majú skalp z pezinskej palubovky už  aj zverenci trénera Rudeža z Prievidze. Nitra v poslednom zápase podľahla Leviciam o 16 bodov. Chýbali najmä body opôr tímu Lawrenca a Pohánku. Avšak hráčom ich kvalít sa nezvykne stávať, že strelecky vypadnú na viac zápasov, preto budú určite chcieť o svojich kvalitách presvedčiť  práve proti Pezinku. V prvom domácom duely proti majstrovi však Nitrania zaváhali. Bolo to v siedmom kole a zverencom trénera Černického podľahli o 15 bodov. Zápas mali rozbehnutý na výbornú, no ani vysoké vedenie v polovici zápasu nezabránilo prehre. Na palubovke Pezinku to bol opäť iný zápas,  ktorý rozhodol predovšetkým playmaker Nitry Eugene Lawrence 32 bodmi.

Pezinok  v sobotu  zaznamenal druhú prehru na domácej palubovke. Prievidzi podľahol v dramatickom zápase o tri body. Príčiny prehry objasnil Daniel Babiš. „Rozhodla agresívna obrana Prievidze v tretej štvrtine, na ktorú sme nevedeli reagovať v útoku. Prievidza hrala v týchto fázach zápasu výborne, v útoku dali kôš vždy keď potrebovali, prestrieľali nás najmä spoza oblúka.“
Pezinok možno trochu doplatil aj na skúšanie nových hráčov, ktorí napriek svojim nesporným kvalitám ešte neboli do detailov oboznámení s herným prejavom svojho tímu. O zotrvaní Niparavičiusa sa rozhodlo už dávnejšie, ako je to s osudom Brita Levena nám povedal manažér Pezinčanov.  „ Leven sa nehodil do našej koncepcie, nepresvedčil a rozlúčili sme sa s ním .“ Majster tak pokračuje v zostave s trojicou legionárov. Práve zahraniční hráči sú hlavnými ťahúňmi Nitry a budú najväčším nebezpečenstvom aj v stredu. Vie to aj Daniel Babiš. „Musíme podať koncentrovaný výkon a eliminovať hlavných tvorcov hry Lawrenca s Hillom a sústrediť sa predovšetkým na obranu. Bude to určite ťažký zápas, keďže Nitre sa proti nám vždy darí a ich výkon rastie s kvalitou súpera.“  O tom, že  zverenci trénera Urbana to na Pezinok vedia sme sa presvedčili aj v minuloročnom štvrťfinále, keď Pezinok na vtedy ôsmu Nitru potreboval až päť zápasov.

Bude to veľký súboj o druhé miesto v tabuľke, šance su vyrovnané. Diváci sa môžu tešiť na súboj amerických rozohrávačov Lawrenca proti Williamsovi, či pivotov Hilla a Whisbyho. Oba celky disponujú aj kvalitnými „snajpermi“ spoza oblúka, či už je to hosťujúci  Snopko, alebo domáci Pohánka.  Prestížne to bude aj na trénerských postoch, keďže sa stretnú veľkí odborníci so spoločnou minulosťou, Ľubomír Urban a Milan Černický.

probasket.cz, autor : Stanislav Findra