Preview : BK AX SPU Nitra - HBK Prievidza

20.03.2009 23:41

HBK Prievidza klesla po minulých kolách na 3. miesto v extralige mužov, keď si v posledných piatich stretnutiach pripísali na svoje konto päť prehier. V poslednom zápase prehrali na pôde Spišskej Novej Vsi v pomere 68:60. Najviac bodov za hostí zaznamenal Čech Pavel Bosák (21 bodov) a stal sa tak aj najlepším strelcom zápasu. Bohužiaľ pre Prievidžanov bol jediným hráčom, ktorý nastrieľal dvojciferný počet bodov. „SNV využila absenciu našich kľúčových hráčov, keď sa Szalay aj Bosák v tretej štvrtine vyfaulovali a 15-bodovou šnúrou si vytvorili náskok. Dovolili sme Spišiakom, že si so 16-imi útočnými doskokmi stabilizovali útok a vytvorili nové šance dávať body,“  zhodnotil zápas so Spišskou Novou Vsou tréner HBK Ivan Rudež. Hostia sa nemohli spoľahnúť v poslednej štvrtine na kľúčových hráčov, čo malo za následok prehru o 8 bodov a zápis len jedného bodu do tabuľky.
V nasledujúcom zápase cestujú Prievidžania do Nitry, tímu, ktorý je vo výbornej forme, aj hoci vysokej prehre na pôde Pezinka. V tomto zápase sa hostia predstavia ešte stále bez Jašša, ale aj bez Kotiana, ktorý čaká prírastok do rodiny. „Nitra prehrala vysoko v Pezinku, ale aj naďalej je to nebezpečný tím. Psychicky ich možno prehra zdolala, ale sú to skúsení hráči, ktorí sa vedia dostať do očakávanej formy a verím, že nás čaká zaujímavý súboj. Pred zápasom je ťažko povedať, čo bude rozhodujúce. V basketbale je to málo, niekedy aj len jedna vec. To uvidíme po zápase. Určite koncentrácia a bojovnosť je niečo, od čoho by sa malo začať,“ odpovedal na otázku, čo bude v tomto dueli rozhodujúce, p. Rudež. HBK Prievidza sa bude snažiť v Nitre určite prekvapiť. Veľa ľudí neočakáva, že by družstvo v takej hlbokej kríze mohlo vyhrať na pôde Nitry, no stať sa môže všetko a hráči s trénerom tomu podriadia všetko. Pivot Szalay bude určite opäť patriť k hlavným postavám svojho družstva, keď bude zaujímavý najmä jeho súboj s Hillom. Pavel Bosák prevádza v drese Prievidze veľmi kvalitné výkony a často krát je jej najlepším strelcom, čo určite bude chcieť potvrdiť aj v tomto dueli. Stará forma sa očakáva aj od rozohrávača Imminka, ktorý by mal pomôcť svojmu tímu opäť nadobudnúť psychickú pohodu.

BK AX SPU Nitra je len o skóre za vedúcim Pezinkom. V poslednom dueli si práve tieto dva tímy zmerali svoje sily. Nitra ako tabuľkovo vyššie postavená cestovala do Pezinka, kde ju však čakala vysoká prehra v pomere 105:71, a tak sa Pezinok dostal v tabuľke extraligy pred Nitru. Najviac bodov pridala dvojica Hill – Lawrence (29 – 27 bodov), no boli osamotení, keď sa tretím najlepším strelcom hostí stal len s 8 bodmi Tomek. Individuálne výkony pivota Hilla či rozohrávača Lawrence však nestačili na kolektívnu hru Pezinčanov, keď si až 5 hráčov pripísalo na svoj účet dvojciferný počet bodov. Nitranom sa nedarila streľba za tri body ani streľba z poľa a keď sa k tomu pridala ešte aj súperova kvalitná hra a premieňanie príležitostí, vzniklo vysoké víťazstvo v prospech Pezinku.
Na domácej pôde sa v nasledujúcom stretnutí predstavia proti tímu z Hornej Nitry, proti HBK Prievidza. Do tohto duelu pôjdu domáci s jasným cieľom zvíťaziť a udržať si tak nádeje na konečné prvenstvo po nadstavbovej časti do posledného duelu a získať tak najlepšie východiskové umiestnenie pred play-off. Ako aj v ostatných zápasoch, Nitra sa bude spoliehať na dvojicu Američanov vo svojom drese, na Hilla s Lawrencom, ktorí zaznamenávajú najväčšie množstvo bodov a vďaka nim sa dostala Nitra na čelo tabuľky. Táto dvojica, vhodne doplnená podkošovými Tomekom s Votroubekom, či strelcom Pohánkom a mladým Červenkom, sa bude snažiť aj v tomto zápase na vlastnej palubovke predviesť výkon hodný družstva na prvých priečkach v tabuľke extraligy mužov.

Duel Nitry s Prievidzou určite patrí k ťahákom tohto kola. Po vysokej prehre v Pezinku si Nitra bude chcieť opäť pripísať dobrú hru a zaznamenať 2 body, čím by sa pred posledným kolom viac priblížili k prvej priečke a najlepšiemu postaveniu pred nadchádzajúcim play-off. Či sa Prievidza dostane k lepšiemu konečného výsledku práve na pôde Nitry uvidíme za chvíľu...

probasket.cz, autor : Jana Sýkorová