Preview : BK AX SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica

07.02.2009 00:02

V prvom kole nadstavbovej časti extraligy, v skupine o 1.-6. miesto sa stretnú družstvá, ktoré po základnej časti súťaže skončili v tabuľke za sebou. Tretia Nitra s bilanciou 16-6 a štvrtá Banská Bystrica s bilanciou 13-9. V obidvoch táboroch panuje určite spokojnosť, pretože oba tímy vstupovali do súťaže so skromnými cieľmi.

V Nitre sa po predchádzajúcich neúspešných sezónach nehovorilo o konkrétnom umiestnení, ich hlavným cieľom bolo prilákať svojou atraktívnou hrou do hľadiska divákov. Myslím si, že túto ambíciu sa im podarilo naplniť a pridali k nej aj niečo navyše. Stali sa jedným z ašpirantov na zisk titulu.
Banská Bystrica ako nováčik mala skromné a opatrné vyhlásenia, pričom sa chcela pokúsiť prebojovať do play-off. Toto sa im podarilo, pričom v tabuľke zanechali za sebou väčších favoritov na vyššie umiestnenie. Určite sú najväčším prekvapením ligy v pozitívnom slova zmysle.

Nitra ukončila základnú časť súťaže cenným víťazstvom v Leviciach, keď víťazný kôš zaznamenal v poslednej sekunde Lawrence. Práve tento skvelý rozohrávač dostal AX SPU v tabuľke tak vysoko a je akiste najlepším v lige. Úspešne mu môžu konkurovať iba Immink z Prievidze a Williams z Pezinka. Práve tieto tri družstvá sú hlavnými kandidátmi na titul.
Lawrence spolu s Hillom vytvorili najnebezpečnejšiu dvojicu v lige a to na dôležitých postoch „jednotky“ a „päťky“. Keď k nim pripočítame nebezpečného strelca za tri body Pohánku, tak máme trojicu, ktorá sa len veľmi ťažko bráni. Družstvo zároveň disponuje vysokými a pohyblivými hráčmi na pozícii „štyri“ (Votroubek a Vido), ktorí sú úspešní aj v streľbe z dlhých vzdialeností. Výpočet hráčov môžeme ukončiť skúsenými Fapšom a Ivanom, ktorí vhodne doplňujú  mozaiku tímu, spolu s v tejto sezóne menej výraznými Červenkom a Tomekom (obaja však po zraneniach).
Ak by Nitra nepokazila dva zápasy vonku (v Dolnom Kubíne a Handlovej), v ktorých celé družstvo nepochopiteľne „vybuchlo“, mohli vstupovať do nadstavbovej časti z prvého miesta. Toto tvrdenie potvrdil aj manažér Ivo Šimončík : „K tomu by som ešte prirátal aj zápas v Prievidzi, v ktorom sme viedli už o 17 bodov, ale nakoniec sme v koncovke prehrali.“ Takýmto zaváhaniam by sa mali Nitrania vyhnúť, pretože vo vyraďovacích bojoch sa im to môže vypomstiť.
Ivo Šimončík nám zároveň prezradil, že počas prestávky družstvo poctivo trénovalo, všetko prebiehalo v poriadku a neplánujú doplniť káder. Aj keď na pozícii „dvojky“ majú asi jediné zraniteľné miesto, ktoré sa im zatiaľ darí úspešne zakrývať.

Banská Bystrica sa celkom pohodlne prebojovala do prvej „šestky“, hlavne výsledkami na domácej palubovke, kde podľahli len Komárnu. Na palubovkách súperov sú zatiaľ veľmi nevýrazní (naposledy prehra v Pezinku 65:99), čo potvrdil aj tréner Doušek, ktorý povedal, že jeho družstvo vonku ešte nedokáže potvrdiť svoju výkonnosť, čo prisudzuje predovšetkým slabšiemu sebavedomiu tvoriaceho sa kolektívu. Ten bol vytvorený z hráčov, ktorí potrebovali získať novú motiváciu (Znanec, Hovaňák, Pipíška, Rendla, Novák), nakoľko (okrem Hovaňáka) sa z rôznych príčin nemohli presadiť vo svojich bývalých kluboch. Všetci títo hráči sa zato odvďačujú svojmu trénerovi výbornými výkonmi, chytili druhý dych a ukázali, že zmena prostredia im prospela. K nim treba pripočítať domácich hráčov, ktorí vybojovali účasť v extralige (Dorazil, Koczkáš, Kačáni) a azda jedného z najlepších legionárov na slovenských palubovkách - pivota, bojovníka, najlepšie útočne doskakujúceho hráča Škaru. Jedným dychom ale treba dodať, že družstvo má problém na pozícii rozohrávača, keď domov poslali Akulicha a momentálne je na skúške Merritt.    
Manažér Vladimír Matejčík Probasketu prezradil, že družstvo, podobne ako Nitra, neplánuje doplniť káder. Zároveň povedal : „Sme spokojní s umiestnením, aj výsledkami, splnili sme svoj cieľ, teraz ideme postupnými krokmi, aby sme si vybojovali výhodné postavenie pred play-off. Jediným problémom sú zranenia či choroby niektorých hráčov. Znanec je ešte stále v rekonvalescencii, Hovaňák je po chorobe a Pipíška asi tiež ešte nenastúpi.“

Vzhľadom na vzájomné zápasy (94:70 a 80:85 z pohľadu Nitry), lepšie štatistické ukazovatele a silu kádra, navyše, ak k tomu prirátame momentálny zdravotný stav Banskej Bystrice, mal by to byť jednoznačný zápas v prospech Nitry. Avšak, ak sa podarí Škarovi eliminovať Hilla a Merritt dokáže zastaviť Lawrenca, pokojne to môže byť vyrovnanejší duel. Takže je už len na hráčoch, aké predstavenie pripravia pre divákov.

probasket.cz, autor : Peter Muhlberger