Preview druhého finálového zápasu

05.05.2009 22:14

Nitra prvýkrát vykročila do play off správnou nohou a úvodný duel vyhrala. Pred hráčmi spod Zobora však teraz stojí neľahká úloha, potvrdiť výhru doma.

Prvé finále bolo ozaj krásnou športovou drámou. Na konci sa tešili hostia z Nitry, ktorí si z Pezinku odviezli už druhú výhru v prebiehajúcej sezóne. Hráči BK AX sa poučili z poslednej facky na palubovke obhajcu titulu a odniesli si výhru 77 : 85.
Dôležitým a zrejme aj rozhodujúcim momentom bolo prekonanie zónovej obrany súpera, ktorá hráčov trénera Urbana v tejto sezóne už neraz urobila problémy. Dlho to vyzeralo, že sa s ňou nevysporiadajú ani teraz, no rozumnými striedaniami sa vrátila do hry Nitry myšlienka a nepríjemnú zónu prelomili.
Ťažko hľadať v tíme vysokoškolákov jednu hviezdu zápasu, po výkone v sobotu sa dá povedať, že kolektívny výkon zvíťazil. Kľúčová postava Lawrence zaznamenal len sedem bodov a tak bol rad na druhých.Tréner Urban často skloňoval meno Votroubka. Čakal na jeho prebudenie. A v správnejší čas sa ani prebudiť nemohol, Pezinku strelil 17 bodov. Výborne mu sekundoval kapitán Červenka, ktorý je opäť tým lídrom, akým bol v minulej sezóne. Nemožno zabudnúť na prínos Romana Ivana a jeho naskočenie do finále za nepriaznivého stavu. A bol to práve on, kto zavelil k obratu.
Najdôležitejším momentom duelu bola neuveriteľná streľba Nitry spoza trojkového oblúka. Z 32 pokusov boli úspešní v rovnej polovici! V tomto ohľade sa najviac darilo Votroubkovi, keď trafil do čierneho päťkrát.

Majster stratil ďalší domáci zápas. V play off sa mu toi stalo už tretíkrát. Minuloročná nedobytná pezinská pevnosť stratila svoje čaro. Čím si to vysvetľuje Daniel Babiš. "Ťažko odpovedať na túto otázku, bolo jasné, že každá séria sa raz skončí. Túto sezónu hráme v obrane s menším nasadením, a dovolím si tvrdiť že je našou slabinou. Akoby si hráči už zvykli na víťazstvá a mysleli si, že výhra príde sama. Ostatné družstvá spravili tiež kvalitatívny a herný pokrok, liga sa vyrovnáva. Najmä v play off  by sa nám také niečo už nemalo stávať. Musíme hrať koncentrovanejsie už od začiatku."
Začiatok zverencom trénera Černického skutočne nevyšiel, veď v určitej fáze zápasu nárastol bodový rozdiel až na 16 bodov. Napriek tomu sa však domácim, najmä vďaka Williamsovi, dostať do 10 bodového úniku, ktorý sa však napokon nestal rozhodujúcim.
S čím teda pôjdu ešte stále úradujúci majstri Slovenska do odvety? "Jednoznačná odpoveď - zvíťaziť. Pridat na dôraze v obrannej činnosti, 14 faulov je hrozne málo, nemôžeme sa so súperom "maznať". Musíme pokryť strelcov Nitry a hrať rýchlejšie a aktívnejšie."
Rozhodujúcim momentom bolo už spominané prekonanie zóvej obrany Pezinku. Daniel Babiš videl ako zlomový moment aj skvelú streľbu hostí. " Zónová obrana je alternatívou, ale celý zápas sa rozhodne hrať nedá. Súper je samozrejme pripravený aj na tento typ obrany, stačí, že sa chytí spoza oblúka a musí dôjsť k zmene. A Nitre to za tri padalo."

Nitra sa môže priblížiť k titulu len na jeden krôčik, no Pezinok si ďalšiu stratu dovoliť nemôže a potrebuje vráťiť výhodu domácej palubovky na svoju stranu. Po výbornom prvom finále sa môžeme tešiť na ďalší vrchol basketbalovej sezóny v skvelej nitrianskej atmosfére!

Nominácia rozhodcov :  Janáč - Brziak – Kúkelčík

probasket.cz, autor: Stanislav Findra