Preview : HBK Prievidza – BK AX SPU Nitra

21.02.2009 01:17

Družstvo HBK Prievidza si v nadstavbovej časti pripísalo 6 bodov za 3 výhry. Neokúsilo tak horkosť prehry a vyšplhalo tak na prvú priečku v extraligovej tabuľke mužov.
V poslednom zápase si poradili na domácej palubovke so Spišskou Novou Vsou v pomere 66:59. V stretnutí, kde obe družstvá ani zďaleka nepokorili bodový rekord a zaznamenali len menší počet bodov sa stal najlepším strelcom Pavel Bosák so 17 bodmi. Bodovo sa presadili aj ďalší hráči, ako La Rosa s počtom bodov 14 či Immink s Ridzoňom s 13 bodmi. Toto stretnutie bolo viac menej defenzívne a nepadlo tak veľa bodov. Zápas zhodnotil tréner Ivan Rudež: „Proti SNV sa stalo to, čoho som sa bál: boli sme emotívne rozventilovaní po zápase s Pezinkom a nemali sme taký úročný inštinkt. Chýbala koncentrácia a dynamickosť pohybu v útoku. Obranou sme muselo kompenzovať statickosť, ktorú sme mali v útočnej fáze. Samozrejme, že Szalay chýbal, ale je dobre, že sme to zvládli aj bez neho.“
Do nasledujúceho stretnutia s družstvom Nitry na vlastnej pôde idú hráči Prievidze s jednoznačným cieľom zvíťaziť a potvrdiť tak svoju formu. Po stredajšej absencii pivota Szalaya sa na tohto hráča už v tomto zápase môžu spoľahnúť. Okrem mladého Mareka Jašša by mali byť všetci hráči k dispozícii. Tím Nitry disponuje množstvom vynikajúcich hráčov, a tak je veľmi pravdepodobné, že tento duel nebude pre Prievidžanov jednoduchý. „Dôležité bude zastaviť duo Lawrence – Hill, ktorí sú tvorcovia hry, akú Nitra hráva. Lawrence vždy prihráva nebezpečným strelcom na oblúku, vidí všetko. Červenka je v super forme, keď tento hráč môže hrávať na viacerých postoch. Očakávame veľmi zaujímavý zápas a rozhodovať budú ako vždy detaily,“ odpovedal p. Rudež.
Prievidza sa bude spoliehať najmä na svojich strelcov, Bosáka, Ridzoňa či Štorcela, playmakera Immika a podkošového Szalaya, ktorý si zmeria sily s výborným Hillom.

BK AX SPU Nitra sa po minulom kole bodovo dotiahla na druhý Pezinok a ukázala, že aj ona bude ešte miešať karty na tých najvyšších priečkach.
V dueli s Pezinkom na domácej palubovke si Nitrančania pripísali veľmi dôležité víťazstvo v pomere 104:87. Ako sme už spomenuli, bodovo sa dotiahli práve na svojho stredajšieho súpera z Pezinka. Vo výbornom stretnutí sa bodovo za domácich najviac presadil Červenka s 23 bodmi, nasledovaný Fapšom s 20 bodmi, či Lawrencom s 19 bodmi. Pridali sa aj Hill (15 b.) alebo Votroubek (14 b.). Nitra predviedla kolektívny výkon a úradujúceho majstra pokorila 104 bodmi. „Rozhodujúcim faktorom pre výhru bola väčšia túžba po víťazstve, koncentrovanejší výkon, keď sme súpera predčili v počte získaných lôpt, ale aj kolektívnejší výkon, ktorý sa odzrkadlil väčším počtom asistencií,“ zhodnotil p. Šimončík.
Do sobotňajšieho duelu nastúpi družstvo Nitry bez Romana Ivana a štart Ľuboša Pohánku je aj naďalej otázny, keď sa o tom rozhodne až tesne pred zápasom. Nitra má stále vysoké ciele a bude sa to snažiť dokázať aj v zápase s Prievidzou. P. Šimončík odpovedal: „Do Prievidze cestujeme s cieľom odčiniť prehry v oboch doterajších stretnutiach, keď hlavne v tom zápase na ich palubovke sme boli blízko k víťazstvu a nechali sme si ho nepochopiteľne vziať. Sila prievidzského týmu je nielen v útoku, ale aj o obrannej činnosti, ktorou dokázali vziať víťazstvo nielen nám, ale aj Pezinku.“
Spoliehať sa teda bude tradične na americké duo Lawrence – Hill, ktorí budú výrazne podporovaní Červenkom, skúseným Fapšom, či Čechom Votroubkom.

Sobotňajší duel medzi Prievidzou a Nitrou na tých najvyšších pozíciách bude veľmi zaujímavý. Domáci tím bude hnaný dopredu vypredaným hľadiskom a bude si chcieť pripísať ďalšiu čiarku do kolónky víťazných zápasov. Nitra príde na Hornú Nitru s posilneným sebavedomím po výhre nad Pezinkom a určite sa nevzdajú bez boja. Uvidíme, kto bude v tomto stretnutí dominantnejší a teda, kto si pripíše ďalšie 2 body za výhru. Prievidza? Nitra? Odpoveď sa dozvieme za pár okamihov.

probasket.cz, autor : Jana Sýkorová