Preview : HBK Prievidza - BK AX SPU Nitra

25.04.2009 21:16

4. zápas semifinále play-off sa opäť sťahuje na Hornú Nitru do Prievidze. V tomto zápase sa môžeme dozvedieť druhého finalistu, ktorý doplní už postupujúci Pezinok aj tím, ktorý zvedie súboj o 3. miesto so Spišskou Novou Vsou.
V poslednom zápase si víťazstvo na svoje konto pripísala Nitra na vlastnej palubovke v pomere 93:66. Najlepším strelcom zápasu sa stal Dametri Hill s 24 bodmi, ktorého v domácom drese nasledoval Eugene Lawrence s 22 bodmi. Za hostí sa výraznejšie presadili len Viliam Ridzoň (21 bodov) čo Pavel Bosák (20 bodov). „V tomto zápase sme pokračovali v zodpovednom plnení defenzívnych úloh, aj keď sme nevyvarovali chýb. V útočnej fáze to bola hlavne kolektívna hra, ktorá sa odzrkadlila na výrazne väčšom počte asistencií oproti súperovi. Celkovo sme boli aktívnejší na palubovke,“ zhodnotil duel Ivan Šimončík z nitrianskej šatne. Dá sa povedať, že v tomto dueli rozhodla kvalitnejšia lavička domácich a najmä jej zahraniční hráči Lawrence s Hillom, ktorých nedokázali hráči Prievidze ubrániť. Tí majú problémy najmä na rozohrávke, keď sa prejavuje absencia Gregoryho Imminka či mladého Mareka Jašša. Čo bolo v tomto dueli rozhodujúce? „Máme problémy na rozohrávke v organizácii útoku, pretože nám chýbajú rozohrávači. Immink v organizácii a stabilite útoku, Jašš v obrane na Lawrencea (s Jaššom v tíme máme nad Nitrou 3 výhry, bez neho 4 prehry). Hill a Lawrence jednoducho riešili situácie 1 na 1. Mali sme zlú obranu a stratili sme 22 lôpt,“ odpovedal tréner HBK Prievidza Ivan Rudež.
Ďalší duel sa tak odohrá v Prievidzi, v nezvyčajnom čase o 11.00. Nitra má k dispozícii jeden matchball a už v tomto stretnutí si tak môžu zabezpečiť najhoršie striebornú medailu. „Nasledujúci duel môže rozhodnúť o finalistovi, ale môže situáciu opätovne zamotať. Z nášho pohľadu bude potrebné položiť dôraz hlavne na obranu a v útoku kombinačnou hrou vytvárať priestor pre úspešné zakončovanie, aby sme si vytvorili priestor aspoň na krátky oddych a prípravu na záverečné zápasy tejto sezóny,“ prezradil p. Šimončík. Aj v minulom stretnutí si na prievidzskej pôde družstvo Nitry pripísalo na svoje konto kvalitný výsledok, keď vrátilo Prievidzi prehru z domáceho prostredia. Tento duel bol plný emócií, s nie veľmi športovým záverom a emócie môžeme teda očakávať aj v nedeľu. Domáce družstvo sa bude snažiť vrátiť sériu na posledný zápas do Nitry. „Ja som šťastný, že hráme proti Nitre v semifinále, pretože takéto zápasy sú najlepšou školou pre niektorých mojich menej skúsených hráčov. Očakávam maximálnu agresivitu a zodpovednosť v obrane. Práve to môže byť naša vstupenka na 5. zápas,“ odpovedal p. Rudež.
HBK Prievidza disponuje užším kádrom, ktorý je poznačený ešte aj absenciou Imminka s Jaššom, zatiaľ čo Nitra sa môže spoliehať na Američanov, podporovaných Červenkom, rozohraným Tomekom, Votroubkom či Pohánkom. Práve Hill s Tomekom pod košom hrajú veľmi dobre, keď na nich Szalay s Livajičom nestačia. Ridzoň, Štorcel či Bosák v prievidzskom drese sú kvalitnými hráčmi, no na lavičke tréner Rudež nedisponuje viacerými hráčmi, ktorí by dokázali stretnutie rozhodnúť.
Tento duel bude divácky veľmi atraktívny, s množstvom osobných súbojov, podkošovými akciami, či streľbou z diaľky. Otázne je, či sa domáca Prievidza opäť dokáže vyhecovať svojím publikom alebo si Nitra pripíše ďalšie víťazstvo v rade a bude sa tak tešiť z postupu do finále.

probasket.cz