Preview posledného finálového zápasu

16.05.2009 00:40

V sobotu sa dozvieme meno majstra Slovenska pre sezónu 2008/2009. Šance na oboch stranách sú vyrovnané, kalkulovať s výhodou domáceho prostredia by bolo tiež zradné, lebo oba celky sú schopné hrať výborný basketbal a vyhrávať  doma  aj vonku, čo sa v tejto sérii už potvrdilo.

Majster prvý matchball nevyužil a v štvrtom meraní síl sa prakticky rozhodlo už po polčase. Pezinčania sa len ťažko vyrovnávali s tvrdou a agresívnou hrou súpera a prvý polčas nezvládli ani po psychickej stránke, čoho výsledkom bol jeden nešportový faul a dve technické chyby.
Recept ako na Nitru  však ukázal tretí zápas na domácej palubovke, kde tretia štvrtina a nasadenie zónovej obrany znamenalo jednoznačnú výhru pre hráčov Milana Černického. V stredu toto všetko chýbalo, v obrane sa tentoraz ukázala absencia osobnosti pod košom akou bol Whisby, lebo prieniky Tomeka a tvrdá hra Hilla boli pre pezinských pivotov  neriešiteľné a na rozdiel od zápasu v Pezinku na  palubovke chýbal mužstvu strelecký líder. Lukjanec sa herne aj strelecky trápil a na dvojicu Houston – Williams si dávali Nitrania veľký pozor. Konečný súčet 69 bodov na výhru stačiť určite nemohol.

Nitra sa po dvoch prehrách v rade dokázala spamätať a pozbierať sa. Koncentrovaným výkonom svojmu súperovi nedali nádej osláviť titul už po štvrtom zápase. Od začiatku sa zverenci kormidelníka Urbana prezentovali nekompromisnou obranou a snahou dávať lopty už spomínanej dvojici Hill – Tomek. Obaja dokázali z týchto prihrávok úspešne ťažiť a najmä v prvom polčase strieľali väčšinu bodov domácich.
V druhom dejstve nástup Pezinka neprišiel a tak sa posledné minúty prakticky už len dohrávali, čo dalo trénerom priestor pre nasadenie hráčov z lavičky. V drese BK AX si finálovú premiéru odbil Stojanov a tak už všetci hráči spod  Zobora okúsili atmosféru finále priamo na palubovke.
V druhej dvadsaťminútovke si vysokoškoláci umnou hrou udržiavali náskok, ten dokonca narástol aj na rozdiel 23 bodov/ 60 : 37/.
 Nitra sa musí poučiť z posledného zaváhania na palubovke súpera, kde sľubne rozbehnutý zápas skončil napokon jasne v ich neprospech.  V sérii sa stále hľadá Lawrence, ktorý síce bojuje, no najmä Kozlík mu s osobnou obranou robí nemalé problémy.  Pri tvorbe hry, ale i pri prienikoch pod kôš ho kvalitne zastupuje kapitán Červenka. Ten doskakuje, presne prihráva a v posledných dvoch zápasoch sa stal najlepším strelcom svojho mužstva.

Finálová séria si krajšie vyvrcholenie ani nemohla želať. V sobotu v Pezinku očakávame veľké zápolenie na palubovke, na trénerských lavičkách i v hľadiska. Niet sa už na čo šetriť, kto zvládne tento jediný zápas lepšie, bude sa tešiť zo zlatej medaily a to je obrovská motivácia dať do duelu všetko! Kto bude nakoniec ten štastnejší ? Obhája titul domáci, alebo sa pohár po štyroch rokoch vráti do Nitry?

probasket.cz, autor: Stanislav Findra