Prognóza pred finále

30.04.2009 20:46

Do finále sa prebojovali dva najvyššie postavené celky po základnej časti. Svoje stabilné výkony potvrdili aj v play off. Cesty oboch mužstiev do finále trvali rovnako dlho. Pezinok aj Nitra vyhrali štvrťfinále v pomere 3 : 2 a semifinále 3 : 1.
Paralel by sme však našli ešte viac. Stačí sa pozrieť na lavičky. Na Pezinskej sedí Milan Černický a tím Nitry je vedený jeho učiteľom Ľubomírom Urbanom. Títo páni sa v play off extraligy stretávajú už po piatykrát a Černický zatiaľ vedie 3 : 1. Jedinú výhru si Urban pripísal ešte v roku 2003, keď Nitra prešla do semifinále vtedy už cez zdecimovanú Slovakofarmu Pezinok. Potom nasledovali dve štvrťfinálové stroskotania družstva spod Zobora na Spiškej Novej Vsi a minuloročná prehra s Pezinkom.

Uvidíme ako sa obhajca titulu vysporiada so stratou Whisbyho, ktorý mal vytvárať dvojičku s podkošovým obrom Hillom. Hillove výkony v semifinále boli, až na posledný zápas, výborné a tak pre Mičudom, respektíve Nipavaričiusom stojí ťažká úloha. Budú sa musieť vyrovnať s tvrdou hrou a takmer neomylnou rukou tohto 120 kilogramového Američana. Napriek absencii Whisbyho je však Pezinok stale kvalitatívne výborným a vyváženým tímom na každom poste. Odchodom jedného legionára sa môže utvoriť viac priestoru pre Houstona, ktorý v poslednom zápase na Spiši potvrdil, že patrí na ihrisko a nie na lavičku.
Jazýčkom na váhach budú výkony rozohrávačov. Lorenzo Williams je dlhodobou oporou AB Cosmetics a spoluhráči sa môžu spoľahnúť na jeho prihrávky, ale aj presnú strelu. Mikrosúboj s Lawrencom by mohol byť vrcholom extraligovej sezóny.
Pri pohľade do kádra obhajcu titulu však netreba zabúdať ani na domáce mená. Veterán Lukjanec stále potvrdzuje povesť strelca, ktorý dokáže vystrreliť z neskutočných pozícií. No bude otázne ako sa vysporiada s obranou Nitry, keď budú na ňom nalepení Červenka s Vidom. Snajper Snopko taktiež potvrdzuje povesť kanoniera s takmer päťdesiat percentnou úspešnosťou streľby za tri body.

Nitra si po minuloročnom ôsmom mieste výrazne polepšila. Po minulej sezóne urobili rozumné zmeny v kádri a výsledkom je finálová účasť. Ako najlepší krok sa ukázalo angažovanie vtedy ešte neznámeho rozohrávača Eugena Lawrenca. Dnes tento mladý basketbalista spôsobuje súperom najväčšie problémy a v Nitre oživil spomienky na veľkých hráčov ako Denis Mujagić, či Rytis Vaisvila. Výborne funguje jeho spolupráca s už spomínaným Hillom. Práve táto dvojica bude pre Pezinok najtvrdšou prekážkou a ak dokážu eliminovať americké duo, tak cesta k výhre by mohla byť menej zložitá. Menej zložitá však neznamená jednoduchá. Na poste pivota sa rozohral Tomek a prognózy, že v tejto sezóne toho ešte veľa ukáže sa potvrdili. Nitrianski fanúšikovia sú v očakávaní, čo si Braňo ušetril na finále.
Zdá sa, že do pohody sa dostal aj Červenka. Jeho hlavnou úlohou bude zábraniť strieľať Lukjancovi. Tréner Urban stále čaká na "prebratie" sa Votroubka.Posledný zápas v Prievidzi už u ňho naznačil zmenu k lepšiemu, stále však zaostáva za očakávaniami.
Poslednú a zatiaľ jedinú majstrovksú radosť Nitry si pamätá aj Peter Fapšo. Spolu s ním sa zo súčasného kádra tešil aj Tomek a samozrejme už neodmysliteľná súčasť Nitry tréner Urban. Podarí sa tomuto tímu nadviazať na veľké oslavy z roku 2005?

Do finále sa dostali dva najkvalitnejšie tímy. Pezinok ako obhajca prvenstva je miernym favoritom, no ambiciózna Nitra bude o titul bojovať ako o život a odmeniť sa tak svojim výborným fanúšikom, ktorí už poslednom domácom semifinále naplnili halu SPU do posledného miestečka. My sa môžeme tešiť na krásne vyvrcholenie sezóny a netrpezlivo budeme očakávať úvodný rozkok série v sobotu v Pezinku o osemnástej hodine!

probasket.cz, autor: Stanislav Findra