Prognóza pred semifinále

14.04.2009 00:06

Do semifinálových súbojov sa nakoniec prebojovali najlepšie štyri tímy extraligy – tak ako ich určila tabuľka po základnej a nadstavbovej časti. My sa teraz bližšie pozrieme na sériu, v ktorej budú proti sebe stáť hráči Nitry a Prievidze.

Družstvo Nitry potrebovalo na vyradenie svojho štvrťfinálového súpera z Komárna plný počet zápasov, čo ale nebolo prekvapenie a prognózy už dopredu naznačovali, že Komárno bude pre Nitru ťažký súper. Až v poslednom piatom zápase Nitra jasne dominovala na palubovke a s prehľadom vyhrala.
Naproti tomu Prievidza porazila Banskú Bystricu hladko 3:0 na zápasy, čo sa nečakalo, ale ukázalo sa, že Banská Bystrica už nemala dostatočnú motiváciu po splnení si svojich predsezónnych cieľov a ani neúčasť zraneného rozohrávača Imminka v celej sérii, nezastavila Prievidzu v ceste do semifinále.

V tejto sérii Prievidza narazí na vyspelejšie, skúsenejšie, ale hlavne oveľa viac motivovanejšie družstvo, ako bola Banská Bystrica. Nitra sa spolieha na osvedčenú dvojicu Američanov Lawrence - Hill, ktorých spolupráca na postoch „jednotky“ a „päťky“ je azda najlepšia v extralige. Dopĺňajú ich skúsení hráči Fapšo s Pohánkom a Votroubkom, mladíci Vido a Červenka a do vynikajúcej formy sa vracajúci Tomek. Práve posledne spomínaný skompletizoval mozaiku skladby družstva Nitry v najvhodnejšom čase, pretože zaplnil chýbajúce miesto vedľa Hilla pod košom, nakoľko vysoký Votroubek často pracuje na periférii. Týchto osem „statočných“ stačí trénerovi Urbanovi na to, aby BK AX SPU udržal vysoké tempo zápasov a musíme skonštatovať, že je to ideálny počet hráčov na vedenie zápasu. Tu už skúsený tréner Urban neexperimentuje so zostavou a nasadzuje do hry len toľko hráčov, koľko potrebuje. Ak sa nikto z nich nezraní, bude to určite stačiť, pretože hráči sú zvyknutí na záťaž a správna motivácia, ktorú Nitra po rokoch neúspechov v play-off znovu nabrala, ich udrží vo vysokej športovej forme.

Na druhej strane tréner Rudež zapája do hry viac ako osem hráčov a dalo by sa povedať, že HBK je v šírke kádra v porovnaní s Nitrou troška vo výhode. Ale či to bude výhoda pre Prievidzu, o tom by sa dalo už polemizovať. V ťažkých zápasoch rozhodujú skúsenosti opôr tímov viac ako šírka lavičky. Pre Prievidzu je dobré, že po kríze v nadstavbovej časti, sa v pravý čas dostali do formy Štorcel s Ridzoňom, ktorí sú pre družstvo nesmierne dôležití. Bosák sa stal rovnako dôležitou súčasťou tímu a je naozaj veľmi užitočným hráčom. Pod košom hrajúci Szalay bude musieť tvrdo zabojovať proti oveľa ťažšiemu Hillovi. Prievidžania však budú potrebovať, aby sa im vrátil Immink, pretože proti Nitre ho budú potrebovať omnoho viac ako vo štvrťfinále. Nemenej dôležité bude aj to, ako zahrajú ďalší hráči: Pavlenda, Boor, La Rosa, či Livajč.

Družstvá sa v sezóne stretli štyri krát a bilancia vzájomných zápasov je vzácne vyrovnaná (2:2), pričom každé z nich prehralo raz aj na domácej palubovke. Možno aj teraz nebude až tak rozhodujúce domáce prostredie, ale momentálna forma hráčov v zápase.
Tip redakcie: 3:1

probasket.cz, autor : Peter Muhlberger