Seman si prináša z Komárna neoceniteľné skúsenosti

20.07.2009 20:26

Ikona nitrianskeho basketbalu je naspäť. Prvou letnou posilou úradujúceho majstra AX SPU Nitra je skúsený krídelník Peter Seman. Staronová tvár v kabíne „vysokoškolákov“ sa vracia do mesta pod Zoborom po ročnej anabáze v Komárne. Nadobudnuté skúsenosti by chcel využiť v prospech majstrovského tímu. „Získal som celkom nový pohľad na basketbal. Najmä druhá polovica sezóny mi toho dala veľa. Zlepšil som sa v kolektívnom ponímaní obrany, ktorú by mohol tréner Urban využiť. Nemôžem zabudnúť ani na štvrťfinále play-off proti Nitre. Boli to moje najťažšie zápasy v kariére. Trvalo mi chvíľu, pokým som sa na ne dokázal adaptovať. Po psychickej stránke budem na vypäté zápasy oveľa lepšie pripravený,“ povedal pre eBasket.sk Seman.

Aj v budúcnosti by chcel pokračovať v nastolenom trende a zdokonaľovať svoje basketbalové schopnosti. Krídelník, ktorý sa zaslúžil aj o postup Nitry medzi slovenskú elitu, má tak o motiváciu postarané. „Aj v tomto veku je stále čo zlepšovať. Pokiaľ človek vládze, tak sa to dá zvládnuť. Mojou motiváciou je naplno trénovať a každý rok sa zlepšovať o pár percent. Chcel by som byť ešte lepším hráčom a pomôcť Nitre k dobrým výsledkom,“ predstavil svoje ciele skúsený veterán.

Načerpal nové skúsenosti, avšak prišiel o možnosť obohatiť svoju zbierku o druhý titul majstra Slovenska. „Neškrie ma to, a ani to chalanom nezávidím. To čo som stratil titulom, získal som niekde inde. Chalani si to za svoje výkony plne zaslúžili. Určite chcem, aby sa nám podarilo titul obhájiť, ale o cieľoch je ešte priskoro hovoriť. Nepoznáme zloženie a potenciál ostatných mančaftov. Uvidíme ako sa podarí posilniť káder a až potom sa určia vízie pre nadchádzajúcu sezónu. Nitra by však mala patriť medzi tie kvalitnejšie mužstvá v lige,“ odhaduje jeden z najlepších obrancov súťaže.

Cesta za obhajobou bude o to ťažšia, že mužstvo opustila kľúčová dvojica Eugene Lawrence – Andrej Červenka. Napriek tomu sa jeden z najvyššie hodnotených tridsiatnikov na Slovensku o výsledky mužstva neobáva. „Samozrejme, že bude ťažké ich nahradiť. Boli to dve veľké osobnosti, ktoré sa zaslúžili o titul. Lawrence sa stal hneď vo svojej prvej sezóne hráčom roka. Andrej bol výborný obranca a veľký bojovník. Dokázal stmeliť mužstvo a ako kapitán doviesť tím k titulu, čo je dostatočná vizitka. Sila mužstva však nespočíva v jednotlivcoch, ale v kolektíve. Z tohto uhla pohľadu nie je nikto nenahraditeľný. Navyše kostra mužstva zostala, čo by malo byť veľké plus,“ vystavil vysvedčenie mužstvu bývalý kapitán „vysokoškolákov“.

Cíti sa najlepšie za posledné roky

Kariéru Petra Semana poznačilo viacero zranení a chorôb. V minulosti mu hrozilo aj ukončenie aktívnej činnosti. Dôvodom bola borelióza. Vo vlaňajšej sezóne mal mesačný výpadok pre nervové ochorenie. Tento rok si želá konečne sezónu bez herného výpadku. „Po dlhých rokoch chcem konečne odohrať kompletnú sezónu. Nie je dobré, keď hráč, na ktorom tréner stavia, vypadne na mesiac a potom musí naskakovať do rozbehnutého kolotoča. Nechcem to zakríknuť, ale cítim sa momentálne takmer stopercentne zdravý, čo sa mi už niekoľko rokov nestalo,“ vyslovil želanie rodák z Nitry.

Leto slúži hráčom na zregenerovanie a doliečenie šrámov po sezóne. Ani Seman nie je výnimkou. „Absolvoval som menší chirurgický zákrok, ale veľmi dôležitý. Platnička mi tlačila na nerv, čo by ma limitovalo v posilovni, pri strečingu a aj na samotnom ihrisku,“ prezradil tridsaťjedenročný krídelník a dodáva, že platnička nebola jeho jediným problémom: „Mal som aj zápal mandlí, čo by mohlo taktiež ohroziť moje zdravie prípadnými ochoreniami. Voči tomu sa urobili taktiež isté opatrenia.“

Mládeži chce ponúknuť, čo mu nebolo dopriate

Rodák z Nitry bude popri plnení extraligových povinností venovať svoju pozornosť aj nitrianskym nádejam na akadémii Ľubomíra Urbana. Na starosti bude mať kadetov, ktorí by sa mohli v budúcnosti objaviť aj na extraligových palubovkách. „Výchova mládeže v Nitre v poslednom období stagnovala. V extralige nenájdeme mladého hráča, ktorý by bol priamo spod Zobora. Preto je táto akadémia veľmi dôležitá. Chcem mládež naučiť to, na čo som ja v ich veku nemal príležitosť. S basketbalom som začal ako šestnásťročný a musel som sa všetko učiť takpovediac za pochodu. Nechcem, aby na tom boli podobne aj dnešné deti,“ vysvetlil úlohu akadémie čerstvý tréner.

Pri cieľoch svojich zverencov však ostáva pri zemi. „Nemáme pred sezónou vytýčené umiestnenie v lige. Ostatné tímy hrajú spolu už minimálne tri roky. My trénujeme len od januára. Rozdiely sú teda priepastné. Chalani sú v podstate len na začiatku. Ani vo veku šestnásť rokov ale nie je neskoro. Ak človek má vôľu a talent, tak má aj šancu presadiť sa. S trénerom Urbanom sme sa zhodli, že cieľom bude napredovanie hráčov a od toho sa bude odvíjať aj výsledné umiestnenie.“

ebasket.sk, autor: Viktor Magdolen