Sledované mikrosúboje kopírujú vývoj série

15.05.2009 14:03

Dva fiktívne mikrosúboje osobností na oboch stranách finálovej série extraligy mužov sledované redaktormi eBasket.sk zatiaľ kopírujú vývoj tohtoročného finále. Nitrianska dvojica tréner Ľubomír Urban a americký rozohrávač Eugene Lawrence vyrovnala po stredajšom víťazstve AX SPU stav duelov na 2:2. O dôležitosti rozhodnutí trénerov a ich vplyv na priebeh stretnutí asi nikto nepochyboval, ale doterajší priebeh nami pripraveného súboja ukazuje aj dôležitosť americký rozohrávačov pre svoje tímy. Pokiaľ jeden z nich podá nadpriemerný, alebo naopak podpriemerný výkon, vždy sa to prejaví na výsledku. Uvidíme, či aj záverečný piaty zápas bude pokračovať v tomto smere.

Súboj prvý – trénersky: Černický vs. Urban 2:2

Jednoznačným víťazom štvrtého kola „bitky“ dvoch trénerskych osobností sa stal skúsenejší Ľubomír Urban. Jeho tím bol napriek tlaku, ktorý mala na svedomí povinnosť zvíťaziť, lepšie pripravený. Od úvodných minút dal svojmu súperovi jasne najavo, že všetky myšlienky na prípadnú oslavu majstrovského titulu už pod Zoborom sú bezpredmetné. Pezinku akoby práve pomyseľný nôž na krku akoby chýbal. Práve hrozba domácej prehry v treťom stretnutí série a prípadná cesta do Nitry za stavu 1:2, bola pre mužstvo oveľa väčšou motiváciou. Tréner Urban dokázal nájsť recept ako prebudiť jedného z kľúčových hráčov svojho mužstva Dametriho Hilla. Bývalý reprezentačný tréner svojmu tímu naordinoval taktiku, vypustil ho na palubovku a Nitra išla podľa pripraveného scenára. V oveľa ťažšej pozícii bol na druhej strane Milan Černický. Zostavou mu totiž zamiešal skvelý výkon Kevina Houstona v treťom súboji série. Autor 41 bodov dostal logicky priestor pred defenzívnym špecialistom Marekom Kozlíkom, ktorý v dvoch zápasoch doslova vygumoval Eugena Lawrenca. Skúsený Američan sa však napriek dostatočnému priestoru nechytil. Nedarilo sa ani ďalšiemu členovi základnej päťky Andrejovi Lukjancovi (z poľa 13/1) a nasledujúce rošády po premárnenom úvode súboja už nepriniesli zmenu.

Súboj druhý – americký: Williams vs. Lawrence 2:2

V dueli dvojice amerických rozohrávačov sa misky váh naklonili mierne na stranu nitrianskeho Lawrenca. Hoci v štatistikách výrazne nežiaril (31 min, 9 bodov, 8 doskokov, 2 asistencie, 4 zisky, 3 straty), hral v pohode a snažil sa posúvať lopty najmä na spoluhráčov. Keď bolo treba, zobral zodpovednosť do svojich rúk. Ale všetci hráči na perimetri okrem Andreja Červenku zostali v tieni podkošovej dvojice Hill – Tomek. Williams pridal k šestnástim bodom päť prihrávok, ale napriek obrovskej snahe, sa mu zápas nevydaril. K nie príliš oslňujúcej streľbe z poľa (18/6) sa pridalo aj šesť stratených lôpt a iba jediný zisk.

ebasket.sk, autor: Martin Galajda