Spod deravých košov

03.08.2009 23:45

V prvý augustový pondelok počal predsezónnu prípravu nielen náš momentálne najúspešnejší klub Dobrí anjeli Košice, ale aj väčšina mužských extraligistov. My vám prinášame krátky pohľad do kuchyne jednotlivých tímov.

Majstri začali ako prví
Nitrania odštartovali prípravnú fázu už prvého júla. Majstrovský tím z lanskej sezóny opustil najlepší rozohrávač minulého ročníka Lawrence (odišiel do BK Prostějov) a aj kapitán a veľký bojovník Červenka (odišiel do BK Děčín). Z klubu pravdepodobne odíde i Čech Stanislav Votroubek. Staronovou tvárou je skúsený matador Peter Seman, rovnako z Komárna prichádza mladík Filip Lehman.

Najväčšou hviezdou Miloševič
Už dávnejšie sme za prestup leta označili príchod srbského rozohrávača Nenada Miloševiča z Levíc do Pezinka. Od Neša sa očakáva, že by mal nahradiť loptového žongléra Lorenza Williamsa. Pod vedením trénera Róna, ktorý nedávno postúpil s českou „dvadsiatkou“ do A- kategórie ME, zarezávajú i nestarnúci Lukjanec s Mičudom. O dva týždne by mali prísť na skúšku dvaja Američania. Najúspešnejší klub histórie slovenskej extraligy odohrá v auguste štyri prípravné zápasy (po dva s výberom amerických univerzít a Interom). Pezinok sa v budúcej sezóne nepredstaví v žiadnej nadnárodnej súťaži.

Rysuje sa silný tím
Mnoho povinností a pramálo voľna – takto bude vyzerať ôsmy mesiac roka v podaní Ivana Rudeža. Okrem povinností pri reprezentačnom tíme (pôsobí ako asistent trénera) chce čo najlepšie pripraviť BC Prievidza na nadchádzajúcu sezónu, v ktorej bude klub obhajovať tretie miesto. Pravda, na Hornej Nitre sa črtá veľmi silný tím na čele s Bosákom, Štorcelom, Ridzoňom i Szalayom. Na miesto rozohrávača Imminka prichádza Remi Yusuf. 25-ročný Američan v minulej sezóne s 31 bodmi na zápas exceloval v saudskoarabskej súťaži. Novicom je i Ivan Šimunič, ktorý zaujme post bývalých hráčov La Rosu a Livajiča.

Väčší priestor pre mladíkov
Podpredseda klubu Jozef Habas dnes krátko po pätnástej privítal na úvodnom tréningu jedenástku spišskonovoveských mladíkov. Prítomný bol i zranený Igor Pešta, ktorý úvod ročníka nútene vynechá. Trénerská dvojica zostáva nezmenená, tím i naďalej povedie Jerzy Chudeusz s asistentom Martinom Janikovom. Kozmetickou zmenou v realizačnom tíme je výmena maséra. Spišiaci sa chcú posilniť o troch - štyroch hráčov, zväčša zahraničných, no nič to nemení na tom, že domáca mlaď sa môže tešiť na väčšiu minutáž. J. Habas informoval tím o chystajúcich sa turnajových previerkach v zahraničí (Maďarsko, Poľsko) i potrebných marketingových novinkách, nakoľko na Spiši sa zvyšuje športová konkurencia.

Hľadajú hráča pod kôš
Levičania dnes podpísali jednoročný kontrakt s Vladimírom Klárom. V tíme, ktorému od júna šéfuje ambiciózny Maroš Kováčik, bude pôsobiť i americký rozohrávač Clifford Crawford. Navyše, z Komárna pribudol do kádra navrátilec Marek Jurík. Astrum sa potrebuje posilniť ešte pod košom, kde ho i vlani najviac tlačila topánka. Momentálne sú na poste „štvorky“ respektíve „päťky“ k dispozícii Terlanda, Lutovský a Krkoš. V nedeľu 9. augusta absolvujú Levice ouvertúru s americkým univerzitným výberom East-Coast All-Stars.

Príchod Imminka zatienila smutná udalosť
Minulý týždeň umrel dlhoročný funkcionár banskobystrického basketbalu, naposledy prezident ŠKP pán Miroslav Chlebovec. Táto smutná udalosť sčasti zatienila i príchod známeho a našou ligou dostatočne prevereného Gregora Lee Imminka. Pod Urpínom zostávajú i opory ako Edo Znanec či Vlado Hovaňák. Z dnes už prvoligových Košíc pribudol Alexander Lutter. Otáznik visí nad pôsobením legionára Ivana Škaru, ktorý si hľadá výhodnejší angažmán. Rady „policajtov“ naopak opustili Novák a Merritt.

Zažehnané finančné ťažkosti?
Pred niekoľkými týždňami bola viac ako ohrozená účasť komárňanských basketbalistov v novom ročníku extraligy mužov. Dôvodom boli finančné problémy vyplývajúce z údajného nesplnenia sľubov a slabej efektivity práce vtedajšieho výboru. Zdá sa, že situácia sa postupne stabilizovala. Pravda, ambície MBK Rieker ešte môže pribrzdiť arbitrážna komisia. Doplnenie kádra je otázkou týchto dní. Nedávno sme vás informovali aj o príchode nového trénera Ivana Fulgosiho. Slovenský fanúšik si ho pamätá ako kouča Dolného Kubína. 

Späť do Svitu
Ročný „exil“ sa na žiadosť hlavného sponzora skončil. Basketbalisti Chemosvitu sa sťahujú z Popradu späť do starej - známej svitskej haly, ktorá by mala prejsť rekonštrukciou, len čo sa dostane pod krídla mesta. V klube si pravdepodobne stanovia skromnejšie ciele. Zlou správou pre fanúšikov Svitu je tiež odchod reprezentačného centra Petra Sedmáka.  

Očakáva sa vyššie umiestnenie
Deviate miesto v ostatnej sezóne bolo najhorším umiestnením MBK Handlová od sezóny 2000/2001. Aj preto sa tamojší funkcionári rozhodli neponechať nič na náhodu a ako jedni z prvých začali formovať tím na nadchádzajúcu sezónu. Vyriešený je už takmer každý post vrátane trénerského, keď v pozícii trénera A- družstva zostáva Ľudovít Smačko. Do kádra prišiel Nikola Manojlovič (z gréckeho Panerythraikosu), Ivan Barišič (z Komárna) i Martin Bilík (z Popradu). Vyriešiť treba azda najdôležitejší post tvorcu hry a podľa našich informácií by sme sa meno nového rozohrávača z Európy mali dozvedieť ešte tento týždeň.

Vidin chce atakovať najvyššie priečky
Nový tréner bratislavského Interu Oliver Vidin, ktorý do Bratislavy pricestuje zajtra, v minulosti prehlásil, že do dvoch – troch rokoch sa chce stať trénerom reprezentácie Slovenska! Podstatne reálnejšou a ľahšie dosiahnuteľnou métou je návrat „žlto-čiernych“ na medailové pozície v rámci slovenskej extraligy. Zatiaľ jedinou oficiálne potvrdenou posilou je talentovaný Miroslav Žilík. Šepká sa o príchode„playmakera“ Petara Ćosića a podľa zistení Probasketu v hre je aj kvalitný slovenský krídelník a pivot. Naopak, na odchode je najlepší strelec minulej sezóny Vincent Polakovič.

Znova problémy?
V súvislosti s BK Dolný Kubín sa v súčasnosti vynárajú úvahy podobné  tým minuloročným – prihlási sa klub do súťaže? Zatiaľ je neznáme meno kouča, zloženie kádra, o to viac prekvapil príchod Michala Baťku, najlepšieho mladého hráča podľa oficiálneho portálu ebasket. Veríme, že sa nič dramatické nedeje a Kubínčania sa štandardne prihlásia do súťaže.

Prím budú hrať odchovanci
Nováčikom súťaže je Žilina. Tá vstúpi do novej sezóny pod názvom BK Váhostav-SK s cieľom prepracovať sa do play-off. Prevažnú časť zverencov trénera Zuzika budú tvoriť odchovanci. Lanský káder doteraz vystužili Závodný (prišiel z Komárna) a Futo (prišiel z Dolného Kubína). Šepká sa, že do Žiliny má namierené pivot Jozef Bučák, ktorý so svojou rodinou žije práve na Hornom Považí. Vedenie deklarovalo záujem posilniť káder aj o pivota – legionára.

probasket.cz, autor: Róbert Buček