Urban a Lawrence vedú po prvom finále 1:0

05.05.2009 15:05

Finále extraligy mužov je vrcholom klubového basketbalu na Slovensku a prvý zápas na pezinskej palubovke to aj naplno potvrdil. Strhujúci súboj plný zvratov musel divákov baviť, a tí potom prepáčili aj menšie kozmetické nedostatky na strane jednotlivých aktérov. eBasket.sk sa pri príležitosti finálovej série rozhodol prinášať ďalší formát monitorujúci vyvrcholenie najvyššej súťaže mužov. Každý duel je rozdelený do mikrosúbojov a práve tie dávajú konečný výsledok.

V nasledujúcom seriáli sa zameriame na fiktívne „bitky“ trénerov Milana Černického s Ľubomírom Urbanom, alebo trénerskeho žiaka z majstrovského Pezinka a jeho učiteľa z lavičky Nitry. Druhú dvojicu sme vytvorili z kľúčových mužov oboch tímov – amerických rozohrávačov Lorenza Williamsa a Eugena Lawrenca.

Súboj prvý – trénerský: Černický vs. Urban 0:1

Po prvom finálovom zápase sme pridelili bod skúsenejšiemu z dvojice slovenských trénerov. Ľubomír Urban nás presvedčil skvelým vstupom svojho tímu do zápasu. Až do polovice záverečnej štvrtiny akoby potlačil dôležitosť Eugena Lawrenca pre mužstvo a dokázal držať s favoritom krok aj bez jeho obvyklého vkladu. Hoci to mohlo byť aj celkom inak, navonok to vyznelo takticky veľmi úspešne. Najmä po prebudení amerického tvorcu hry v záverečných minútach súboja. Urbanov tím nerozložilo ani desaťbodové manko v tretej štvrtine. Bývalý reprezentačný kormidelník však napokon zabodoval najmä vďaka skvelému ťahu s príchodom Romana Ivana na palubovku, ktorý duel prakticky rozhodol. A to hral naposledy v prvom štvrťfinále proti Komárnu. Vyslovene zle si nepočínal ani Milan Černický. Jeho tím síce vstúpil do zápasu ospalo, ale dokázal zmazať šestnásťbodovú stratu a dostať sa do už spomenutého desaťbodového vedenia. V záverečných minútach však nedokázal nájsť recept na pokrytie Lawrenca a jeho tím nedokázal reagovať ani na príchod Ivana.

Súboj druhý – americký: Williams vs. Lawrence 0:1

Rovnako ako v súboji trénerov sme sa na stranu Nitry priklonili aj v dueli rozohrávačov oboch finalistov. Ani jeden z dvojice Američanov síce nebol v prvom finálovom súboji dominantný, tak ako v priebehu základnej časti, ale predsa len navrch mal tvorca hry Nitry. Bolo tak napriek tomu, že na neho nebolo naložené toľko ako v predchádzajúcich zápasoch play-off. Najmä v záverečnej päťminútovke však zohral rozhodujúcu úlohu pri víťazstve svojho mužstva. Necelých osem minút pred záverečným klaksónom išiel pri jednobodovom vedení Pezinka z palubovky a vrátil sa až po takmer dve a pol minúte. „Vysokoškoláci“ vtedy už viedli (71:67), ale aj vďaka prínosu absolventa univerzity St. John´s odrazili akýkoľvek pokus domácich o záverečný nápor. Lawrence od návratu na ihrisko v 35. min stretnutia zaznamenal 7 bodov (4/3 streľba z poľa) a pridal tri doskoky, dve asistencie a jeden zisk. Dovtedy pôsobil dojmom akoby len sledoval, čo sa deje a nasával do seba finálové skúsenosti. Williamsovi zápas nevyšiel podľa predstáv, hoci sa snažil pod oboma košmi. S osemnástimi bodmi bol síce najlepším strelcom zápasu, ale práve v ofenzíve zaostal za očakávaním. K takmer štyridsaťpercentnej tohtosezónnej úspešnosti trojbodovej streľby mu pri bilancii 11/2 (18%) chýbalo dobrých dvadsať percent. Práve tu bol hlavný kameň úrazu.

ebasket.sk, autor: Martin Galajda