Urban tvrdí: Nitriansky titul je dielom kolektívu

17.05.2009 11:07

Tréner basketbalistov Nitry Ľubomír Urban označil zisk druhého titulu majstra Slovenska za dielo celého kolektívu. Pred začiatkom sezóny jeho zverenci nepatrili k hlavným favoritom, prioritou bol postup do play off. Po kvalitných výkonoch sa však v klube čoraz viac začalo hovoriť o útoku na najvyššie priečky, ktorý Nitrania v sobotu úspešne zavŕšili na palubovke obhajcu extraligového primátu.

V tretej štvrtine rozhodujúceho piateho finálového zápasu prehrávali v Pezinku o desať bodov, no vďaka agresívnej obrane a skvelému americkému dirigentovi Lawrenceovi napokon otočili nepriaznivý vývoj. "Veľké veci sa musia vyhrávať aj s individualitami. Kolektívnejší spôsob hry nášho družstva v tejto finálovej sérii bol však asi dôležitejším faktorom, ako skvelé individuálne výkony Williamsa, Houstona či v poslednom piatom zápase Lukjanca. Viacerí naši hráči napriek svojmu veku a skúsenostiam doposiaľ nesiahli na medailu, tobôž nie na titul. Možno to bol taký dôležitý vnútorný motív, ako dohnať stratu a otočiť nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas."

Podľa Urbana sa o titule začalo v Nitre hovoriť koncom novembra. "Pred začiatkom sezóny sme nemohli vedieť, aká bude sila nášho kolektívu. V novembri po sérii úspešných výsledkov sme si však povedali, že nemôžme pokračovať v sezóne s tým, že chcem ísť iba do play off. Prízvukoval som chlapcom, že sa musíme pokúsiť zabojovať o titul, lebo ostatní súperi nie sú od nás výraznejšie lepší. Som rád, že hráči to správne pochopili a teraz si môžu vychutnávať, že sú majstri," povedal Urban.

Penzum práce odviedol v rozhodujúcom finálovom dueli nitriansky pivot Branislav Tomek, ktorý nastrieľal 18 bodov a bol mimoriadne platný pri doskakovaní pod oboma košmi. "O našom triumfe rozhodla tvrdá obrana a väčšie chcenie. Potvrdilo sa, že sa netreba vzdávať ani za nepriaznivého stavu. Aj v prvom finálovom zápase sme v Pezinku prehrávali o desať bodov a napokon sme vyhrali. Tento titul si určite poriadne vychutnáme aj s našimi fanúšikmi." Podľa piliera nitrianskej defenzívy Američana Demetriho Hilla bola finálová séria kvalitná a napínavá. "Rozhodovalo sa v piatom zápase a vtedy často až tak nezáleží na tom, kto hrá doma. Oba tímy sa dobre poznali, rozhodovali detaily. Ukázali sme veľkú vôľu po víťazstve a mali sme na svojej strane aj šťastie."

Tréner Pezinka Milan Černický po prehre v rozhodujúcom finálovom zápase netajil sklamanie. Priznal však, že Nitrania si za výkony v celom extraligovom ročníku titul zaslúžili. "Určite je tam veľké sklamanie. Hrali sme doma, viedli sme o desať bodov a takto sme to premrhali. Svet sa však nezrútil, je to šport a život ide ďalej. Vyhrať mohol len jeden a Nitra si to zaslúžila. V poslednom zápase rozhodlo to, že sme nedokázali ustrážiť Lawrencea. Robil nám veľké problémy a keď sme ho zdvojili, rozumne rozdával prihrávky ostatným hráčom. Hral kolektívnejšie ako väčšina mojich zverencov."

la, TASR