Urbanovo hodnotenie aktuálneho modelu basketbalovej súťaže

26.03.2009 15:10

32. kolo je v našej extralige posledným „tabuľkovým“. Keď k tomu prirátame všeobecne očakávaný scenár zápasu Pezinok - Levice (napokon 86:75) a skutočnosť, že rozhodujúca časť súťaže zvaná play-off štartuje už v sobotu, môžeme takmer s istotou konštatovať nasledovné – v Mestskej športovej hale v Spišskej Novej Vsi sa včera odohral duel, ktorý bol kvalitnou previerkou pred vyraďovacou časťou súťaže.

„Dobre ste to pomenovali. Pre nás to bol dobrý prípravný zápas a myslím, že to isté platí aj pre domácich. Moja výhrada smeruje trošku k začiatku, kedy sme hrali slabo, boli sme nedôslední, nepripravení alebo ak chcete, fyzicky nedostatočne agresívni, pričom domáci v 1. štvrtine jasne dominovali,“ povedal nám na úvod Ľubomír Urban, tréner hostí.
A mal pravdu... Spišiaci sa do svojho súpera schuti „zahryzli“ (viedli 5:0, 8:2, 13:4), prakticky „vypojili“ z hry Hilla a Nitranov nešetrili ani v 2. štvrtine. Už v jej úvode si po „trojke“ Bečarika utvorili bezpečný 10-bodový náskok (20:10), ktorý neskôr natiahli aj na 16 bodov (31:15 alebo 40:24).

V druhom polčase sa basketbalisti spod Zobora očividne spamätali a hoci v tretej desaťminútovke prehrávali aj o 19 bodov (61:42), zlepšeným pohybom, presnejšou streľbou a najmä zvýšeným nasadením prinútili domácich v závere „zamakať“ (v 39. min. 75:70). Tí si však napokon víťazstvo postrážili.
Hovorí Ľ. Urban: „Myslím si, že v 2. polčase moje zámery a očakávania hráči splnili. Výsledok je optimálny, mohlo to byť aj horšie, čiže takisto som spokojný. Vyskúšali sme si niečo, čo sme si pred play-off vyskúšať potrebovali.“ Musel skúsený odborník počas prestávky zvyšovať hlas na svojich zverencov? „Určite. Ja som pred zápasom jasne prezentoval svoje zámery, že do akého zápasu nastupujeme. Kopa vecí súvisiacich aj s profesionálnym prístupom, plnenie si povinností tak, aby každý zápas, každý tréning, každá minúta na ihrisku bola vyplnená efektívne a so stopercentným nasadením hráčov – nie je teda  dôvod, obzvlášť v extraligovom zápase, aby niekto duel akosi vypustil. Takže z tohto pohľadu som bol veľmi naštvaný a určite som si cez polčas povedal svoje. Ak to pomohlo (a veru pomohlo, pozn. red.), splnilo to svoj účel. Komplexne zápas hodnotím ako veľmi dobrú prípravu s kvalitným súperom, ktorý nás preveril po všetkých stránkach v oblasti agresívnej obrannej fázy a toho dynamického herného prejavu, ktorý my potrebujeme na naše možno nie typicky atletické družstvo,“ pochvaľoval si bývalý reprezentačný lodivod.

Pred play-off málo oddychu
Po skončení nadstavbovej časti ostávajú niektorým klubom iba dva dni voľna na prípravu pred play-off. Azda si ani nemusíme klásť otázku – je to veľa alebo málo? Tento termínový „stisk“ sa nepozdáva ani Urbanovi. „Všetko je teraz zmazané zo stola. Začína sa príprava na play-off, ktorú by som trošku skritizoval. Nemyslím, že je logické, aby sme dnes hrali posledné kolo a v sobotu začínali  play-off. Toto manažéri klubov, ktorí sedeli v ZMLK (Združenie mužských ligových klubov, pozn. red.), asi nevedeli domyslieť, hoci oni nevedia domýšľať mnoho vecí...Takže z toho pohľadu nikto nevie pochopiť, a diskutoval som o tom so všetkými zainteresovanými, prečo štartuje play-off už v sobotu, prečo nie je medzitým týždeň pauza, ale s určitosťou to treba brať tak, ako to je a jednoducho sa pripraviť.“

V sérii s Komárnom sa necítia byť favoritom
Nitra rozbehne štvrťfinálovú sériu s Komárnom (hrá sa na 3 víťazné zápasy) v sobotu na domácej palubovke. Tabuľka napovedá, kto by mal byť favoritom, ale play-off má svoje osobitné špecifiká. „Jedným dychom treba povedať, že všetky družstvá začínajú v play-off z nulového bodu a ja hodnotím všetkých účastníkov ako veľmi silné družstvá. To, že niekto je druhý a niekto siedmy je vďaka podľa mňa nezmyselnému modelu súťaže, pretože žiadna súťaž sa nemôže deliť na dve skupiny. Potom Komárno môže byť právom ukrivdené, keďže v nadstavbe podávalo veľmi dobré výkony a možno by dnes bolo úplne inde... Ale to je znovu niečo, čo spôsobuje nejaká rada „expertov“, predstaviteľov klubu a myslím si, že to netreba vôbec komentovať,“ nešetril (opodstatnenou) kritikou Urban a dodal, „obzvlášť Komárno je veľmi silný súper tak ako ktorýkoľvek iný – začínajúc Popradom, nemožno nikoho podceniť. Áno, play-off má svoje osobitné psychické nároky na vedenie zápasov a ten, kto bude lepší v zvládnutí súbojov, ktoré sa počas týchto zápasov odohrávajú, postúpi.“

Nitrania sa podľa slov svojho trénera necítia byť favoritmi v súbojoch s basketbalistami z juhu Slovenska. „Dokonca si myslím, že väčšie tlaky sú vždy na vyššie postavené tímy. Nám neostáva nič iné, len držať si formu a hru, ktorú sme produkovali. Zdá sa mi, že 2. miesto je pre Nitru historicky najlepšie umiestnenie po základnej, respektíve nadstavbovej časti v celej histórii klubu. Samozrejme, nesmie nás to učičíkať, sme si vedomí, že teraz začíname odznovu, pričom našou úlohou je len potvrdiť svoju dobru kvalitu a formu z predchádzajúceho obdobia.“

Nezmyslené delenie na skupiny či divízie
Hrací systém nielen extraligy mužov sa neustále mení – rôzne, nazvime to „experimenty“, akiste nepomáhajú zvyšovať úroveň našej najvyššej basketbalovej súťaže. „Ja neviem, sú tam ľudia, ktorí si hovoria, že sú kompetentní, a preto si založili Združenie mužských ligových klubov. Oni rozhodujú o takýchto veciach a zatiaľ sa im nepodarilo nájsť nič rozumné v slovenskom basketbale, koniec koncov tak, ako sa možno nepodarilo v koncepcii vôbec. Jednoducho si myslím, že delenie nejakej jednoliatej skupiny na dva tábory je nekorektné voči každému. Zvyšujú sa tu nároky na vedenie zápasu v zmysle výsledkov a nie fantazmagórie, že viac príležitostí dostanú mladí hráči. Práve naopak, musia hrať „starí“ a skúsení. Niekedy to hraničí s rôznymi inými vplyvmi, kto sa kde dostane a to by nemalo byť naším zámerom –naším zámerom v základnej časti by malo byť zabávať ľudí a následne si to v play-off férovo „rozdať“. Viem sa vcítiť do mužstiev, ktoré neboli v prvej „šestke“, ako sa môžu cítiť  izolovaní. Vidím to asi tak, ako to je v celom európskom basketbale, preto si myslím, že je to diskriminácia. Vezmime si omnoho „väčší“ futbal, s väčším zázemím federácií, ktorý to takto nedelí a tým aj Bangladéš alebo aby som to ilustroval na európskej krajine, tak trebárs také Monacké kráľovstvo, má tú možnosť hrať s veľkými federáciami. A Španielsko alebo Anglicko jednoducho v záujme rozvoja športu musí hrať aj s týmito družstvami. My –  tí, čo sme dnes v B- divízii – sme určení na zánik a veľké federácie, ktoré si to vlastne určili, v podstate sami seba ochudobnili v rozvoji basketbalu. A toto podľa mňa nie je v basketbale spravodlivé,“ ponúkol Ľ. Urban komplexný pohľad na tento problém a na nami nadhodenú otázku, či sa má súčasný hrací systém v budúcom ročníku zmeniť, odpovedal. „Nikde v okolitých krajinách, už ani v Čechách, neregistrujem žiadne delenie súťaže na dve časti – nedelí sa to takto v Maďarsku, Poľsku alebo kdekoľvek inde. Družstvá hrajú dlhodobo a rozuzlenie prichádza v play-off. Nie je možné, aby na to niekto doplácal pre rôzne iné veci, možno z hľadiska zranenia alebo zdravotného stavu. Potom je táto súťaž opäť len pre vyvolených...“

Na záver už len pozvánka: už teraz vás „pozývame“ prečítať si ďalšiu časť rubriky Očami odborníka. Jedným z odborníkov totiž nebude nikto iný ako Ľubomír Urban.

probasket.cz, autor : Róbert Buček