V Nitre prekvapenie bez basketbalovej krásy

31.03.2009 11:10

Kto čakal vo štvrťfinálovom stretnutí medzi AX SPU Nitra a MBK Rieker Komárno okulahodiaci basketbal, ostal sklamaný. Po dramatickom závere zápasu, v ktorom sa viac bojovalo ako hralo, boli napokon tým šťastnejším tímom hostia. Nečakaný výsledok len potvrdil vyrovnanosť extraligy a dodal tejto sérii už aj tak veľký náboj.

„Predviedli sme klasický zápas play-off. Chýbalo trochu kvality, ale tento nedostatok bol vykompenzovaný nesmiernou bojovnosťou. Podarilo sa nám vyhrať o dva body, z čoho mám nesmiernu radosť. Nedá sa povedať, že súper by nebojoval. My sme snáď chceli vyhrať viac. Musím však priznať, že v konečnom dôsledku sa k nám priklonilo šťastie. Celý zápas sme pracovali ako jedno mužstvo. Aj keby som veľmi chcel niekoho vyzdvihnúť, jednoducho to nie je možné,“ povedal pre eBasket.sk žiariaci tréner hostí Maroš Kováčik.

Jeden z nastupujúcej generácie mladých slovenských trénerov má pred sebou dôležitú úluhou. Svojich zverencov musí najskôr nechať si užiť slasť z čiastkového úspechu a následne ich vrátiť na zem. „Neodvážim sa tipovať, ako skončí táto séria. Všetko sa môže zvrtnúť na jednom zápase. Teraz si nemôžeme dovoliť zaspať na vavrínoch. Sme si vedomí, že sme vyhrali len bitku, nie vojnu. Nitra je silný súper, ktorý dokáže využiť každé jedno zaváhanie. Neostáva nám nič iné, ako nadviazať na domácu neporaziteľnosť v uplynulých zápasoch a potvrdiť víťazstvo pod Zoborom,“ komentoval tréner siedmeho mužstva po základnej časti.

Hoci komárňanský kormidelník nevedel vyzdvihnúť žiadneho zo svojich zverencov, za pozornosť predsa len stojí heroický druhopolčasový výkon kapitána Mareka Juríka. „Marek mal naozaj výbornú druhú polovicu stretnutia. Bojoval, pri doskakovaní išiel hlava-nehlava aj do oveľa vyšších protihráčov. Navyše mu to začalo padať. Treba si ale všimnúť aj jeho užitočnosť mimo ihriska. Burcuje celú lavičku. Ako kapitán je vynikajúci. Dávam ho za vzor aj pre ostatných hráčov,“ pochválil tréner lídra MBK Rieker. 

Šťastie priniesli možno aj biele čelenky na hlavách každého hráča MBK Rieker. Vzhľadom na výsledok stretnutia sa dá očakávať, že tento doplnok uvidia aj domáci fanúšikovia v Komárne. „Vzniklo to z iniciatívy niektorého z chalanov. Ja som tento krok musel len odsúhlasiť. Táto kozmetická úprava má symbolizovať súdržnosť a kolektívneho ducha, ktorý v našom tíme panuje,“ povedal na záver Kováčik.

Urban: Súperovi sme podali pomocnú ruku

Snahu Nitranom nemožno uprieť, ale viacero hráčov nemalo svoj deň. Tie najprísnejšie kritéria spĺňal hádam len americký pivot Dametri Hill. V celom zápase bol takmer neomylný, no zaváhanie v posledných minútach rozhodlo, že domáci išli do šatní so sklonenými hlavami. „Problém bol v kontrole vedenia, ktoré sa nám počas zápasu podarilo vytvoriť. Súperovi sme podali pomocnú ruku. Po našich chybách ľahko skóroval.  Nedokázali sme zvládnuť ťažké situácie. Po doskočení sme niekoľkokrát hodili loptu za čiaru. V závere sme ju krokmi stratili v situácii, kedy sme mohli dotiahnuť skóre. Následne sme vyrukovali úmyselným faulom a bolo po zápase,“ vymenoval celkom jasne príčiny neúspechu tréner Ľubomír Urban.

Nitre neostáva nič iné ako uspieť v jednom z dvoch stretnutí na súperovej pôde. „Potvrdenie výsledkov zo sezóny je v play-off to najťažšie, najmä pre favorita. Ťažko predpovedať, akým smerom pôjde táto séria. Isté je, že kožu lacno nepredáme. Mužstvo, ktoré dokázalo vyhrať na palubovkách Pezinka a Prievidze, by nemalo mať traumu zo súperovho ihriska. Nebol to posledný zápas, budú ešte minimálne dva, v ktorých budeme mať šancu uspieť,“ dodal skúsený kormideník.

ebasket.sk, autor : Viktor Magdolen